خاطرات
یاد باد آن روزگاران یاد باد
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
در ادامه بخوانید...
رسانه کلید واژه نظارت
کد مطلب: 2799
تاریخ انتشار: 1394/12/20
از سالهای نه چندان دور تا کنون همواره مواجهه با اهالی رسانه برایم دارای اهمیت بوده است ؛ چه زمانی که خودم در مقام روزنامه نگاری به نگارش یادداشت برای روزنامه های اصلاح طلب می پرداختم و چه زمانی که در مقام مسئولیتی که بر عهده داشتم در کسوت نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی و یا نماینده مردم در شورای شهر با دوستان رسانه ای همراه می شدم . اهالی رسانه افرادی فرهیخته ، دارای فکر و قدرت تعقل و تحلیل هستند ، و این نه تنها بنابر ذات درونی آنها که به واسطه مواجه شان با واقعیت آنچه است که پیرامونشان شکل می گیرد .

 

از سالهای نه چندان دور تا کنون همواره مواجهه با اهالی رسانه برایم دارای اهمیت بوده است ؛ چه زمانی که خودم در مقام روزنامه نگاری به نگارش یادداشت برای روزنامه های اصلاح طلب می پرداختم و چه زمانی که در مقام مسئولیتی که بر عهده داشتم در کسوت نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی و یا  نماینده مردم در شورای شهر با دوستان رسانه ای همراه می شدم . اهالی رسانه افرادی فرهیخته ، دارای فکر و قدرت تعقل و تحلیل هستند ، و این نه تنها بنابر ذات درونی آنها که به واسطه مواجه شان با واقعیت آنچه است که پیرامونشان شکل می گیرد . در روزهای پایانی سال فرصتی شد تا به دیداری صمیمانه با گروهی از دوستان رسانه ای بنشینم ؛ دیداری که به محفلی برای گپ و گفت بی پرده و شفاف مبدل شد ، و تضارب آرا میان اهالی رسانه ای که میزبانشان شده بودم با توجه به وابستگی به گرایش های سیاسی و اندیشه ای متفاوت ، بر غنای آن افزود . از نقدی که بر رویکرد رسانه ای کمسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر مطرح شد تا انتقاد و اعتراضی که نسبت به شهرداری تهران یا سازمانهای مرتبط درباره حفظ میراث تاریخی تهران و یا محیط زیست شهرمان وارد شد و یا دفاع دوستانه ای که از اقدامات شهرداری صورت گرفت ، همگی حائز نکات مهمی است .

برای بیان این اهمیت شاید بتوانم در دو کلمه دیدارم با اهالی رسانه را بیان کنم و آن تاکید بر دو واژه" آگاهی " و " نظارت " خواهد بود . کلید واژه هایی که بسیار قابل تامل است .

زمانی عدم توجه به دسترسی به اطلاعات درست و آگاهانه موجب می شد که نقد یک رسانه علی رغم غنایش به حاشیه کشانده شود ، چرا که هنوز رسانه به قدرت عصر خود مبدل نشده بود، ولی اینک با قاطعیت می توان گفت که اهالی رسانه به تولید محتوایی مبتنی بر اگاهی و کسب اطلاعات درست می پردازنند ، و بنابراین نقد و اعتراض آنها در اکثر موارد ریشه در واقعیت دارد هر چند که گاه پررنگ شدن خطوط قرمز آنها را از بیان تمام واقعیت برحذر می دارد . ولی بی شک بنابر همین حقیقت نگاری و شفاف سازی است که همواره رسانه را رکن چهارم دموکراسی نامیده اند، بدین معنا که تضارب آرا و بیان نقد و اختلاف نظرات در فضایی دموکراتیک نه تنها نباید با نگرشی منفی گرایانه نگریسته شود بلکه باید به فرصتی برای اصلاح حرکت و مسیر منتهی شود .

از سویی دیگر می توانم بگویم که نقد آگاهانه دوستان عزیزم حکایت از آن داشت که رسانه در دنیای نوین ارتباطات ، به عنوان هژمونی دارای قدرت در همه جا حضور و نفوذ دارد ، و این حضور مصداق همان نظارت اجتماعی است که یک رسانه را به دیده بان شهر تبدیل می کند و در اینجا بی شک می توان گفت که " رسانه ها ناظران بی طرف اجتماعی هستند " .

بنابراین با توجه به كاركردهاي متنوع رسانه هاي جمعي، همچون آگاهي بخشي و اطلاع رساني، ايجاد انسجام وتعلق اجتماعي، نظارت بر عملكرد ساختار قدرت و فراهم آوردن زمينه هاي مشاركت عمومي و نظارت همگاني در نظام اجتماعي، مي توانند جايگاه در خور اعتنائي در تكوين، تكامل و نهادينه سازي شاخص ها و عناصر بنيادين ساختار سياسي و اجتماعی جامعه داشته باشند. در همین راستا باید گفت که کارکرد رسانه ها در ایجاد روحیه مطالبه گری اجتماعی در میان شهروندان در راستای نظارت بر مدیریت شهری ، بیان نقدها و انحراف ها از برنامه ها می تواند اصلی ترین رسالت یک رسانه بی طرف و مدافع منفعت شهروندان باشد . اگر یک رسانه کارکرد اجتماعی خودش را برای بیان مطالبات عمومی مردم نادیده بگیرد قطعا در مدت زمان کوتاهی نمایندگی صدای مردم را از دست می دهد و خاموش می شود ؛ چرا که حقیقت گویی و راهکار جویی در میان شهروندان به عنوان ناظرانی بیدار از جایگاه بالایی برخوردار است و این رسالت دوستان رسانه ای است که مسئولیت سنگین دیده بانی مسائل اجتماعی را بر عهده دارد

برچسب ها: رسانه ، آگاهی و نظارت ، ، ،
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین