خاطرات
یاد باد آن روزگاران یاد باد
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
در ادامه بخوانید...
حضور کمرنگ در انتخابات کار مردم را سخت تر خواهد کرد
کد مطلب: 2784
تاریخ انتشار: 1394/12/06
:دکتر حکیمی پور در مصاحبه با نوآوران بیان کرد
گروه سياسي- روژيا يکتا: امروزه در تمام نظام هاى مردم سالار انتخابات نماد مردم سالارى و مجالس و پارلمان ها نقشى برجسته و اساسى را در تحقق و تعميق دمكراسى به عهده دارند. در كشور ما نيز مجلس شوراى اسلامى به عنوان ركن قانونگذارى و عصاره فضائل ملت،همواره از اهميت و جايگاه والايى برخوردار بوده است. جمعه 7 اسفند ماه ، روز انتخابات مجلس شوراي اسلامي و مجلس خبرگان است بنابراين مردم بايد مراقب و هشيار باشند که اين حق خدادادي و قانوني براي تعيين سرنوشت شان، ضايع نشود و از بين نرود . اگرچه برخي به هر دليل دلخوري‌هايي دارند ولي نبايد با صندوق‌هاي رأي قهر کنند، تجربه 37 ساله گذشته، نشان داده در شرايطي که فضاي يأس و نااميديحاکم بوده و برخي گمان کرده‌اند که حضورشان تأثيرگذار نيست اما در عمل، مشاهده شده که مشارکت گسترده مردم در انتخابات منجر به ايجاد تغييرات جدي شده است و عدم مشارکت نيزاتفاقات ناخوشايندي را رقم زده است. به عبارتي ديگر انتخابات مجلس شوراي اسلامي و مجلس خبرگان در هفتم اسفند با حضور و مشارکت گسترده مردم معنادار مي شود و اين امر سبب به وجود آمدن تغييراتي در آينده خواهد شد .

در رابطه ضرورت حضور در انتخابات و ضررهاي احتمالي از عدم مشارکت مردم در پاي صندوق هاي راي با احمد حکيمي پور، فعال سياسي گفت و گويي داشتيم که در زير به آن اشاره شده است.

مشارکت حداکثري مردم در اتنخابات 7 اسفند چه ضرورتي دارد ؟

بدون شک مشارکت حداکثري مردم در انتخابات دستاوردهايي براي کشور و آينده مملکت به همراه دارد که غير قابل انکار است . مهمترين اين دستاوردها افزايش همبستگي ملي است و اين مسئله خودبه تنهايي اعتبار بين المللي نظام را افزايش مي دهد که در نهايت راه رسيدن به اهداف و منافع ملي را هموارتر مي سازد. کاملا روشن است که مشروعيت به تقويت محبوبيت دولتمردان ما در سطح بين المللي نيز بسيار مي افزايد و آنان در چنين فضايي است که مي توانند به چانه زني هاي بين المللي رو آورند وبر خواسته هاي ملي محکم تر پاي فشارند.

از طرف ديگر نکته مهم بعدي بحث تعيين سرنوشت است. به عبارتي از آنجا که نظام ما مبتني بر آراي عمومي است مردم با تعيين سرنوشت خود به گردش نخبگان در کشور کمک مي کنند وبا بهره برداري از اين روش اجازه نمي دهند همواره يک گروه بر مسند قدرت باشند تا با تصميم هاي غلط و نادرست آينده کشور را به مخاطره بياندازند اگر افراد جديد به مجلس ورود پيدا کنند شرايط با گذشته تغيير خواهد کرد زيرا فرد جديد با فکري نو پا به خانه ملت مي گذارد و با انگيزه به کار خود مي پردازد اگر همواره يک گروه مشخص به پارلمان آيند به دليل اطمينان به حفظ قدرت انگيزه اي براي تغير و تحول نخواهند داشت.

حضور مردم علاوه بر اين موارد سبب مي شود در بين مسئولان هم شور و نشاط به پا شود و آنها ساکن باقي نمانند .در مجالس پيشين ديده شده است که نمايندگاني وارد شده اند که بود و نبودشان چندان فرقي نمي کند . به عبارتي ديگر اين افراد در طول چهار سال دوره نمايندگي خود حتي يک نطق ساده هم بيان نمي کنند، برخي از نمايندگان پاي نامه هايي را که به امضا مي رسانند؛ مورد مطالعه قرار نمي دهند و پس از امضا متوجه متن نوشته شده مي شوند و گاهي هم از امضا خود پشيمان اند اما زمان تکرار نمي شود، حتي برخي در تصميم گيري ها به سختي شرکت مي کنند و سر ساعت حاضر شدن در صحن علني را ملاک عمل خود قرار نمي دهند .

چه توصيه اي براي مردم در روز جمعه داريد که چگونه در انتخابات حضور يافته و راي دهي خود را به بهترين شکل ممکن به انجام رسانند؟

تنها توصيه اي که در اين مقطع زماني بيان آن نياز است ، اينکه مردم خسته نشوند و از حداکثر اعمال نفوذ خود براي راهي کردن نمايندگان صالح و درستکار به مجلس بهره ببرند البته در اين که نوشتن نام تمامي ليست در يک برگه راي خسته کننده است ، شکي وجود ندارد و حتي در اين رابطه بايد قانون انتخابات تغيير نمايد . کشورهاي ديگر مردم بر روي برگه راي نام نامزدها را نمي نويسند برگه هاي راي آماده وجود دارد و تنها با انتخاب برگه راي مورد نظر آن را داخل صندوق مي اندازند اما به هر حال نبايد به خاطر اين شرايط ميدان را واگذار کرد و با توجه به شرايط فعلي بايد براي استفاده بهينه از حداکثر ظرفيت راي دهي به تمامي ليست ارائه شده در هر منطقه و شهري و در هر دو انتخابات راي داد.

علاوه بر اين فردا احتمالا مردم با صف هاي طولاني و خسته کننده مواجه خواهند شد، بار ديگر توصيه مي کنم ، صبورباشند و حوصله به خرج دهند ، ليست ها را کامل بنويسند زيرا رقابت اصلي بين اسامي نيست در بين ليست ها است بنابراين اگر نام کسي از ليستي جا انداخته شود، عاقبت خوشي به دنبال نخواهد داشت. هر کسي به ليستي که باور دارد بايد براي آينده با صبر و حوصله تمامي اسامي آن را بنويسد .

اگر چنين نشود با حضور کمرنگ يا کم حوصلگي چه زياني ديده خواهد شد ؟

در صورتي که حضور مردم کمرنگ شود طبعا پيام خوبي به نسل هاي آينده انتقال داده نخواهد شد و کار آنان بيش از آنچه که فکر کنيد سخت و مشکل مي شود. گذشته از اين مسئله بايد يکديگر را در امر مشارکت در انتخابات تشويق نمائيم تا از اين طريق بتوانيم براي دموکرات شدن و توسعه يافتن کشورمان قدم برداريم .

تنها با حضور در پاي صندوق هاي راي است که مي توان انتظاراتي از جمله کاهش فاصله هاي طبقاتي ، حذف بي اعتمادي ها نسبت به يکديگر و گسترش عدالت داشت.صرفا با اين روش است که مي توانيم از نمايندگان آينده بخواهيم به کدام دليل به مشکلات کشور و مردم بي توجه بوده اند و در داخل مجلس به کدام دليل مسائل کم اهميت تر را پر اهميت تر نشان داده اند.

پيش بيني شما از روزجمعه و حضور مردم چيست ؟

مردم ايران نشان داده اند که در دقيقه هاي آخر بهترين تصميم را گرفته اند و شگفتي آفريده اند من اميدوار هستم اين شگفتي آفريني به دقيقه هاي آخر نکشد اما از خلق يک روز پر خاطره اطمينان دارم و مي دانم که انتخاب هوشمندانه اي صورت خواهد پذيرفت .

 
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین