خاطرات
یاد باد آن روزگاران یاد باد
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
در ادامه بخوانید...
با نامزد های موجود هم می توان مجلسی همسو با دولت تشکیل داد
کد مطلب: 2749
تاریخ انتشار: 1394/11/17
دبیر کل حزب اراده ملت ایران در گفتگو با ایرنا مطرح کرد
حاما نیوز: احمد حکیمی پور روز شنبه در گفت و گو با ایرنا مهم ترین اولویت کشور در دوران پساتحریم را ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال دانست و افزود: با روی کارآمدن مجلسی همسو با دولت چنین امری ممکن می شود و کفه اقتصادی مجلس آینده باید سنگین تر از کفه سیاسی آن باشد.

حاما نیوز: احمد حکیمی پور روز شنبه در گفت و گو با  ایرنا مهم ترین اولویت کشور در دوران پساتحریم را ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال دانست و افزود: با روی کارآمدن مجلسی همسو با دولت چنین امری ممکن می شود و کفه اقتصادی مجلس آینده باید سنگین تر از کفه سیاسی آن باشد.

وی با بیان این که مجلس آتی باید بیشتر از قانونگذاری به امر نظارت بپردازد، تصریح کرد: به اندازه کافی قانون وجود دارد و وقت اجرای آن رسیده است. نمایندگان مجلس آینده بهتر است مقررات زدایی را نیز در دستور کار خود قرار دهند چرا که در بخش صادرات و واردات، سرمایه گذاری، تولید و ... قوانین دست و پاگیر زیادی داریم که با ایجاد کلافی سردرگم مشکلات زیادی را برای مردم و مجریان قانون به وجود آورده است. 

این فعال سیاسی یادآور شد: البته این کار از زمان ریاست علی لاریجانی شروع شده ولی لازم است شدت بیشتری بگیرد. 

حکیمی پور ادامه داد: مجلس آینده باید به دولت کمک کند تا برنامه ششم توسعه کارآمدی تصویب شود، اگر اکثریت کرسی های مجلس آینده را اصلاح طلبان و اعتدال گرایان به دست آورند کمک بزرگی به اجرای وعده های انتخاباتی رییس جمهوری می شود.

وی ایجاد آرامش و امید را دیگر وظیفه مجلس آینده دانست و تاکید کرد: متاسفانه مجلس نهم چنین خصوصیتی نداشت و مدام تنش و استرس را به جامعه پمپاژ می کرد و به بهانه های مختلف چوب لای چرخ دولت می گذاشت. وزرا را به عناوین گوناگون احضار و با این کار بدنه اجرایی کشور را تضعیف می کرد.

** حزبی شدن انتخابات، انتخاب اصلح را آسان می کند

عضو شورای مرکزی مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی افزود: مجلس دهم باید امید و آرامش را به جامعه تزریق کند چرا که فعالان اقتصادی، سرمایه گذاران داخلی و خارجی، کسبه خرد و کلان، تولید کنندگان و ... تنها در این شرایط می توانند فعالیت مناسب داشته باشند. اکنون فضای برجام شرایط بسیار مساعدی را برای رشد و رونق اقتصادی به وجود آورده است که باید آن را قدر دانست.

حکیمی پور ایجاد پیوند میان قانون انتخابات و احزاب را یکی دیگر از اقدامات مورد نیاز مجلس آینده دانست و خاطرنشان کرد: قانون اساسی احزاب را به رسمیت شناخته است اما چون نظام انتخاباتی ایران حزبی نیست نوعی هرج و مرج و آشفتگی را در انتخابات شاهد هستیم که مجریان، ناظران و مردم را سردرگم می کند.

وی تصریح کرد: اگر انتخابات حزب محور باشد مطالبات معقول و نتیجه محور و مردم سالار خواهد شد، ضمن این که هزینه پالایش نامزدها صرفا روی دوش شورای نگهبان نمی افتد و خود حزب نامزدهایی را معرفی می کند که شرایط و توانایی لازم را برای نشستن بر روی کرسی های مجلس داشته باشند. 

این فعال سیاسی با یادآوری این که انتخاب نامزدهای اصلح از سوی مردم در این صورت ممکن تر می شود، اظهار داشت: شاهدیم که در کشورهای پیشرفته وقتی یک مسئول در ایفای نقش خود کفایت لازم را به خرج نمی دهد از مقام خود استعفا می کند. 

حکیمی پور ادامه داد: این به دلیل برتری اخلاقی و چشم پوشی وی از قدرت نیست بلکه ناشی از فشار حزب متبوع است که حاضر نیست آبروی خود را به خاطر یک نفر ببرد. 

وی تاکید کرد حزبی شدن انتخابات با این تفاسیر به پاک و تمیز شدن فضای سیاسی کشور و روی کار آمدن شایستگان کمک می کند.

**ایجاد فضای رقابتی صندوق های رای را پرتر می سازد

دبیر کل حزب اراده ملت ایران همچنین در پاسخ به سوالی درباره چگونگی افزایش مشارکت در انتخابات 94 گفت: ایجاد فضای رقابتی و فرصت برابر برای نامزد شدن مجموعه های درون نظام، مهم ترین اقدام برای افزایش مشارکت مردم در انتخابات است و اگر جامعه احساس کند که جریان های داخل نظام توانسته اند با نامزدهای اصلی خود حضور یابند شور انتخاباتی به نحو چشمگیری بالا می رود و در این زمینه دولت و دستگاه های نظارتی مسئولیت سنگینی دارند. 

حکیمی پور با بیان این که رد صلاحیت ها شوکی را به فضای انتخابات وارد کرد، افزود: امید داریم در احراز مجدد صلاحیت ها زمینه ای فراهم شود تا انتخاباتی پرشور برگزار شود چرا که منافع ملی در گرو آن است.

وی خاطرنشان کرد: هر چه سبدهای رای پُرتر شود پشتوانه بیشتری برای نظام و دولت ایجاد می شود تا بتواند در عرصه های بین المللی و داخلی اهداف ملی را بهتر دنبال کند.

** قهر با انتخابات همواره به ضرر کشور تمام شده است

نماینده چهارمین دوره مجلس شورای اسلامی همچنین سیاست قهر با صندوق های رای را اقدامی بسیار زیان بار دانست و تصریح کرد: تحریم انتخابات را هیچ وقت قبول نداشته و ندارم. قهر و انفعال در عالم سیاست معنا ندارد چرا که سیاست و بالطبع انتخابات، عرصه نبرد بین حق و باطل نیست بلکه یک امر مستمر و دائمی است و سعی، بردباری و تلاش مداوم لازمه سیاست ورزی خردمندانه و نتیجه گرا است. 

حکیمی پور یادآور شد: آنهایی که صحبت از تحریم صندوق های رای می کنند سیاست را با میدان جنگ اشتباه گرفته اند. تحریم مشی تقابل است ولی مشی اصلاحات تعامل و استفاده از ظرفیت های قانونی موجود است چرا که معتقد است ظرفیت قانونی لازم برای این کار وجود دارد، از سویی به این جریان نظام و انقلاب را دوست دارد و برای آن هزینه داده است. 

وی همچنین گفت: مردم هم نشان داده اند که این مسیر را می پسندند و آن را انتخاب می کنند، روح حاکم بر ملت ایران بر پیگیری مطالبات خود از طریق صندوق رای پافشاری می کند.

دبیر کل حزب اراده ملت ایران در پیش بینی خود از ترکیب انتخابات آینده گفت: ما در مجلس آتی خود را برای چهار وضعیت احتمالی آماده کرده و برای آن برنامه داریم. کسب اقلیت غیرموثر، اقلیت موثر،اکثریت شکننده و اکثریت مطلق.

حکیمی پور افزود: حتی در بدترین وضعیت یعنی به دست آوردن اقلیت غیرموثر که کف مساله است نیز هدفهای خود را دنبال خواهیم کرد .

وی تصریح کرد: استراتژی کسب هدف محدود و دست یافتنی از طریق تلاش نامحدود و تناسب شعار با واقعیت و زمان با زبان در دستور کار ما است و اصلاحات به عنوان یکی از جریان های موثر و ریشه دار کشور هیچ گاه خود را کنار نکشیده و گوشه نشین نخواهد شد.

** مجلس نهم محصول تحریم انتخابات بود

دبیر کل حزب اراده ملت ایران، تجربه تحریم انتخابات مجالس هفتم و نهم را که از سوی برخی دنبال می شد را سیاستی امتحان پس داده و ناموفق خواند و گفت: بسیاری از آنهایی که صندوق های رای را تحریم کردند بعدها این کار را اشتباه دانستند. تجربه نشان داد که هر چه مردم بیشتر در صحنه باشند جریان تحول خواه بهتر نتیجه می گیرد و حضور نیافتن مردم هیچ کمکی به بهبود وضع مملکت نمی کند. چنانچه در انتخابات دوم شورای شهر، مجالس هفتم و نهم و ریاست جمهوری دوره نهم هم این کاهش مشارکت ضربه بزرگی را به کشور وارد کرد و جریانی را روی کار آورد که هشت سال بار سنگینی را بر دوش ملت تحمیل کرد. 

عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: البته در شکست سال 84 اصلاح طلبان وحدت نداشتن و ورود همزمان چهار نامزد بسیار موثر بود. اما در انتخابات سال 92 از این اتفاقات تجربه کسب کرده بودیم و حتی وقتی آقای هاشمی رفسنجانی رد صلاحیت شد ما عرصه را ترک نکردیم و مردم را به مشارکت دعوت کردیم. 

حکیمی پور خاطرنشان کرد: محمد رضا عارف هم کناره گیری فداکارانه ای کرد که به تحقق وحدت ما خیلی کمک کرد، باید توجه داشت مردم از ما یکدلی و وحدت می خواهند و اگر از سوی اصلاح طلبان و اعتدالخواهان چند صدای مختلف بلند شود انگیزه ملت برای شرکت کم می شود. در این صورت مردم تصور می کنند ما به فکر حفظ منافع جناحی خودمان هستیم نه منافع ملی و مطالبات و نیازهای آنها.

** تندروها هیچ واهمه ای از مشارکت پایین مردم ندارند

این فعال سیاسی ادامه داد: سیاست ماندن در صحنه، پایداری و پیگیری تدریجی از اهداف ما است اگر در سال 90 هم مشارکت بالا بود مجلسی به مراتب بهتر از این مجلس داشتیم.

حکیمی پور یادآور شد: برخی هم که می گویند با حضور نیافتن در پای صندوق های رای به افراطیون ضربه می زنیم استدلال درستی ندارند چرا که قصد ما ضربه زدن به جناح خاصی نیست بلکه انداختن مملکت در مسیر درست و صواب است. 

وی به سخنان اخیر رییس جمهوری مبنی بر این که با صندوق ها قهر نکنیم، گفت: اگر حضور مردم در پای صندوق های رای کم باشد بی شک مجلس را دو دستی تقدیم رقیب کرده ایم. 

وی تصریح کرد: در نامزدهای موجود هم افراد واجد شرایطی هستند که هر چند سابقه فعالیت حزبی و تشکیلاتی ندارند اما صاحب صلاحیتند و مواضعشان هم به دولت نزدیک است. 

دبیرکل حزب اراده ملت ایران یادآور شد: ما برای 290 کرسی مجلس برنامه دارند اگر نامزدهای ما اصلاح طلب باشند که چه بهتر اما اگر نبودند اصولگرایان معتدلی که منافع ملی را بر منافع جناحی خود ترجیح می دهند اولویت دارند.

** اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل دغدغه منافع ملی را دارند

حکیمی پور همچنین در پاسخ به این سوال که آیا امکان ائتلاف اصولگرایان میانه رو با اصلاح طلبان وجود دارد، اظهارداشت: اختلاف نظر اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل آنقدر زیاد نیست که نتوانند با یکدیگر تفاهم کنند. 

وی با بیان این که مشکل ما با تندروها است و باید نگذاریم مجلس به دست آنها بیافتد، خاطرنشان کرد: شاهد هستید که حمله به سفارت عربستان چه عوارض بدی برای کشور داشت. این افراد فضای مثبتی که دولت با حل پرونده هسته ای ایجاد کرده است را برنمی تابند و می خواهند با برهم زدن آن، امید ها به یاس تبدیل شود . 

وی ادامه داد: مردم به اندازه کافی از اقدامات تندروها آسیب دیده اند، افتادن مجلس دهم در دست تندروها همچنین پیام بدی را به جهانیان مخابره خواهد کرد و آن این که سیاست های رفتار منطقی و عاقلانه در داخل و تنش زدایی و بهبود رابطه با جهان خارج در بین مردم طرفدار ندارد و این دست دولت را برای بهبود وضعیت اقتصادی می بندد.

عضو شورای مرکزی مجمع نمایندگان ادوار مجلس همچنین اظهار داشت: از سویی تندروها می خواهند به هر قیمتی شده مجلس را در دست بگیرند تا دوباره آن را به وضعیت قبل از تحریم برگردانند و برخوردهای تندشان با دنیای پیرامون را از سر بگیرند. برای آنها مهم نیست که مملکت دیگر کشش این هزینه دادن ها را ندارد. برای همین مردم باید شرایط کشور را درک کرده و با حضور در پای صندوق ها، برجامی را که با حمایت رهبر معظم انقلاب اسلامی، مهارت دیپلماتیک رییس جمهوری و وزیر امور خارجه و رای مردم به مرحله اجرا رسیده است را تداوم بخشند و بدانند که بهبود شرایط اقتصادی ناشی از رفع تحریم ها در چند ماه آینده روی خوش خود را نشان خواهد داد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین