خاطرات
یاد باد آن روزگاران یاد باد
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
در ادامه بخوانید...
التزام خدمت به مردم هم سنجيده شود
کد مطلب: 2746
تاریخ انتشار: 1394/11/08
مصاحبه روزنامه آرمان امروز با دکتر حکیمی پور
آرمان- آرش عسگري: حدود 30 روز تا انتخابات دهمين دوره از مجلس شوراي اسلامي بيشتر نمانده و گروه‌هاي سياسي به صورت طبيعي در حال انجام آخرين رايزني‌ها و جمع بندي‌ها جهت ارائه برنامه و ليست‌هاي رسمي انتخاباتي خود هستند. در اين ميان اما اصلاح‌طلبان به عنوان يكي از جريان‌هاي اصلي و پرطرفدار سياسي در كشور به دليل ردصلاحيت‌های كانديدا‌هاي خود مجبور به موكول كردن جمع بندي‌ها به بعد از مشخص شدن نتايج اعتراض‌ها شده‌اند. در اين ميان اما به هر حال تقويم انتخابات با سرعت رو به جلو رفته و رقبا با جديت تمام در حال تدارك برنامه‌هاي انتخاباتي و رايزني‌هاي تبليغاتي هستند. اين مسائل بهانه‌اي شد تا با احمد حكيمي‌پور، دبيركل حزب اراده ملت ايران، عضو اصلاح‌طلب شوراي شهر تهران و همچنين يكي از اعضاي شوراي عالي سياست‌گذاري انتخاباتي اصلاح‌طلبان به گفت‌وگو بنشينيم كه در ادامه مي‌خوانيد:

به نظر مي‌رسد با توجه به ردصلاحيت‌های كانديداهاي اصلاح‌طلب تا حدي دلسردي در برخي از گروه‌هاي اجتماعي ايجاد شده است. شما اين مساله را تا چه اندازه تاييد مي‌كنيد؟

درست است. براي مثال روز گذشته در يكي از صفحات تلگرامي پيامي را ديدم كه بسيار قابل تامل بود. دوستي نوشته بود: «من و اعضاي خانواده قصد داشتيم در انتخابات نه تنها خودمان شركت كنيم بلكه دوستان و آشنايان را نيز به حضور دعوت کنیم و البته اجماعمان فقط براي راي به كانديداهاي اصلاح‌طلب نبود بلكه به اصولگرايان معتدل هم مي‌خواستيم راي دهيم اما با این رد صلاحیت‌ها انتخاب چندانی برای گزینه‌های موردنظرمان نداریم». اين يك متن ساده بود كه شايد در لابه‌لاي انبوه مطالب صفحات گم شده باشد ولي نكته‌اي بسيار قابل تامل است.

اما به هر حال اصلاح‌طلبان اعلام كرده‌اند كه در انتخابات حضور فعال و گسترده خواهند داشت. اين موضع بر اساس چه نگرشي اتخاذ شده است؟

از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي همواره رهبر فقيد انقلاب حضرت امام خميني (ره) بر راي مردم و مشاركت آنها در اداره تمام امور كشور تاكيد مي‌كردند و مصداق بارز آن سخني است كه ايشان گفتند همه بايد بدانند كه امروز هيچ قدرتى نيست كه بتواند يك وكيل را تحميل كند. نگرش ايشان مبني بر اين بود كه بايد همه مردم براي تعيين سرنوشت خودشان حضور داشته باشند چرا كه از منظر ايشان مردم همواره آگاهند و مي‌توانند قدرت تشخيص درست را داشته باشند. با چنين نگرشي است كه اصلاح‌طلبان نيز همواره با تاسي بر انديشه والاي ايشان مردم را به حضور در عرصه دعوت مي‌كنند و در عرصه انتخابات پيش رو دو واژه اميد و آرامش با رويكردي بر رفع مشكلات اقتصادي مردم سرلوحه حضوري ديگر در عرصه انتخاباتي ديگر قرار گرفت.

علاوه بر نگرش‌هاي آرماني در عرصه سياسي چه چيزي منجر به اين تصميم از سوي اصلاح‌طلبان شده كه در اين دوره از انتخابات حضور حداكثري داشته باشند؟

دلسوزان نظام و انقلاب در رايزني‌هاي مختلف به اين تصميم رسيدند كه آنچه از فساد مالي و اداري، رانت‌خواري و اختلاس كه فقر و سختي اقتصادي را بر قشري از مردم تحميل كرد و به غني‌تر شدن طبقه‌اي خاص و معدود منجر شد، خسراني بود كه بايد با نظارت دقيق و قانون‌گذاري‌هاي به هنگام به مقابله با آنها پرداخت، چرا كه براي همه اصلاح‌طلبان حفظ و بقاي نظام جمهوري اسلامي از اولويت برخوردار است و هرگاه به اعتراض و انتقاد پرداخته‌اند نيز از باب شأن نظارتي‌شان بوده تا از بروز مشكلي جلوگيري كنند. آنچه مهم است اين است كه در ميدان رقابت‌هاي سياسي، جناح‌سازي‌هاي گروهي امري طبيعي است و لفاظي‌ها به روال امر سياست در همه دنيا صورت مي‌گيرد. ولي نكته قابل تامل اين است كه در نهايت همه نيروهاي سياسي سوار بر يك كشتي هستند. پس اصلاح‌طلبان با آگاهي از اين مهم ارتقای جايگاه نظام جمهوري اسلامي را هدف غايي و نهايي مي‌دانند و اين را فراتر از دعواهاي سياسي و جناحي برمي‌شمارند و در اين راستا همواره تلاش بر اين بوده تا در پيروي از خط امام اصل مشاركت مردم در صحنه را مورد توجه قرار داده و مردم را به عرصه دعوت كنند.

اما به هر حال اين مساله با چالش‌هاي زيادي رو‌به‌رو است. هما‌ن‌طور كه مي‌بينيد با ردصلاحيت‌هايي كه شكل گرفته است در حال حاضر بخشي از برنامه‌ريزي‌ها يا متوقف شده يا معلق مانده‌اند. اين چالش‌ها را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

آنچه جاي تامل دارد اين است كه برخي رفتارها و نگرش‌ها، كه به ويژه پس از فوت حضرت امام (ره) با آن رو‌به‌رو بوده‌ايم، موجب ترديد در ميان مردم نسبت به تاثير حضورشان در عرصه و عدم اعتماد به انتخاب آنها شده است. هيچ‌گاه نخواسته‌ام تا نهاد يا سازماني را به جناح‌گرايي منتسب كنم و همواره قانون‌گرايي و احترام به آن برايم اصل و ملاك عمل و تشخيص بوده است.

با وجود رد صلاحيت‌هاي شكل گرفته احتمالا برخي از برنامه‌ريزي‌ها و پيش‌بيني‌هاي انتخاباتي دچار تغيير شده يا اساسا به هم خورده‌اند. در حوزه اجتماعي آيا تبيين استراتژي‌هاي انتخاباتي جايگزين، در نظر گرفته شده است؟

بله، آنچه از اهميت برخوردار است اين است كه بدانيم مردم ايران از چنان رشد و آگاهي سياسي برخوردارند كه وقتي در جريان بحث‌ها و اختلاف ديدگاه‌ها قرار مي‌گيرند مي‌توانند به خوبي داوري كنند و در مسائلي كه به سرنوشت آنها مربوط مي‌شود تصميم بگيرند و اين همان اعتماد به مردم است كه همواره در كلام امام خميني (ره) و مقام معظم رهبري بارها و بارها شنيده مي‌شود. پس چطور است كه حالا تعدادی از نيروهاي مومن و انقلابي به دليل عدم التزام به اسلام و اصل نظام و ولايت فقيه با راي زود هنگام و قبل از آنكه در معرض راي مردم قرار گيرند، از گردونه رقابت حذف مي‌شوند. مگر غير از آن است كه مجلس خانه ملت است. همان‌طور كه آقاي روحاني رياست محترم جمهوري گفتند مجلس خانه ملت است؛ نه خانه يك جناح. با اين وضعيت جهاني، بايد بهترين‌ها به مجلس بروند و لازمه اين مهم آن است كه در اين انتخابات با رعايت بي‌طرفي و عدم مداخله و با تاكيد بر اجراي مر قانون، رقابتي سالم شكل گيرد. براي رسيدن به اين مهم بايد احراز صلاحيت واقعي را به مردم سپرد چرا كه مردم در پاي صندوق راي آن كسي را كه اصلح هست انتخاب مي‌كنند و بايد به راي مردم اعتماد كنيم. همان‌طور كه دكتر روحاني هم در جمع استانداران مطرح كردند بايد در بررسي صلاحيت‌ها مر قانون ملاك باشد نه مر سليقه و چه شايسته است كه در بررسي صلاحيت افراد ميزان التزام آنها به تعهد و مسئوليتشان نسبت به مشكلات مردم و خدمت به مردم نيز سنجيده شود كه اين خود عين التزام به مباني دين اسلام و التزام به قانون اساسي و ولايت فقيه است.

همان‌طور كه رئيس‌جمهور نيز اشاراتي داشته‌اند به نظر مي‌رسد يك سليقه خاص حائز بيشترين تعداد كانديداي تاييد صلاحيت شده در اين دوره از انتخابات است. ارزيابي شما از اين مساله چيست؟

به نظر من شوراي نگهبان به عنوان يك نهاد قانوني بايد همه جريان‌هاي سياسي نظام را به يك چشم نگاه كند و به عنوان يك نهاد حاكميتي عدالت را رعايت كند و نبايد شائبه طرفداري از يك جناح و فشار بر جناح ديگر از سوي آن وجود داشته باشد. آنچه مسلم است اين است كه اگر نگرش بر اين باشد كه كانديداهاي يك تفكر سياسي ناديده انگاشته شوند، به قول رياست محترم جمهور چه نيازي به برگزاري انتخابات است. پس بايد اجازه دهيم مجلس شوراي اسلامي به عنوان خانه ملت آينه واقعي ملت باشد و متعلق به همه مردم. بنابراين توقع از شوراي نگهبان اين است كه عادلانه و در چارچوب قانون به وظيفه اش عمل كند كه اين مصداق تحقق اميد و آرامش براي ملتي است كه همواره در صحنه حضور داشته‌اند. نبايد اجازه دهيم تا با فاصله‌سازي ميان قضاوت‌هاي مردم و عملكرد و رفتار برگزار‌كننده و ناظران انتخابات، قهر و كنش انفعالي آنها را نسبت به تعيين سرنوشتشان در انتخاب نمايندگانشان در هر جايگاهي رقم بزنيم.

به هر حال حلقه‌هاي مشورتي اصلاح‌طلبان از سياستمداران تجربي و آكادميك زيادي انباشته شده است. آيا اين مجموعه از قبل در اين خصوص پيش بيني نداشته است؟ چرا كه به نظر مي‌رسد به هر حال اصلاح‌طلبان در مواجهه با نتيجه احراز صلاحيت‌ها دچار غافلگيري شدند.

لازمه يك جريان سياسي اين است كه خود را براي هر وضعيتي آماده كرده و براي هر شرايطي برنامه داشته باشد. درباره وضعيت پيش آمده پس از رد صلاحيت‌ها نيز بايد گفت تا حدي اين وضعيت از قبل پيش بيني شده بود. البته بايد گفت هيچ‌گاه تصور نمي‌شد تا اين حد رد صلاحيت داشته باشیم اما به هر حال رد صلاحيت تعداد زيادي از كانديدا‌هاي اصلاح‌طلب يكي از گزينه‌هاي احتمالي بود. يكي از برنامه‌هاي ما در مواجهه با چنين وضعيتي به‌طور طبيعي اعتراض قانوني بوده است و گرفتن امكان حضور در انتخابات با توجه به ظرفيت‌هايي كه در قانون پيش بيني شده است. اما به هر حال حتي اگر در اين مسير هم نتيجه لازم حاصل نشد بنا نيست اصلاح‌طلبان صحنه را خالي كرده و از چرخه انتخابات كنار بكشند. لذا از كانديداهاي موجود در صحنه، افرادي را كه نزديكي بيشتري به تفكر اصلاح‌طلبي دارند و مي‌توانند تا حدي در اين طيف تعريف شوند شناسايي شده و با آنها وارد مذاكره مي‌شويم تا بتوان جاهاي خالي خود را با حضور اين افراد پر كنيم. البته اين در شرايطي است كه وضعيت در نهايت به همين گونه پيش رود. بايد منتظر ماند و ديد در ادامه چه تغييري در عرصه حضور كانديداهاي اصلاح‌طلب در صحنه اتفاق خواهد افتاد.

در حال حاظر آيا اين ايده در شوراي عالي به تصويب رسيده و اينكه آيا مذاكراتي در اين باب تاكنون آغاز شده است؟

اين مساله فعلا در حد رايزني و صحبت در تشكل‌ها و نهاد‌هاي پراكنده مطرح است ولي مي‌توان گفت اين رويكرد به نوعي در جناح اصلاحات عموميت دارد. بالاخره هميشه استفاده از همه ظرفيت‌هاي سياسي و قانوني براي نقش آفريني حداكثري در انتخابات يك رويكرد ثابت و عمومي جريان اصلاح‌طلبي بوده است.

اگر به هر حال آن تجديد نظر مورد انتظار از سوي شوراي نگهبان صورت نگيرد و در نهايت اصلاح‌طلبان مجبور شوند با كانديداهاي كمتر شناخته شده در انتخابات شركت نمايند، اين افراد تا چه اندازه امكان راي آوري در بدنه اجتماعي اصلاحات دارند؟

بالاخره اين مساله به مردم و بدنه اجتماعي و نحوه برخورد آنها با مقوله انتخابات برمي‌گردد. وظيفه ما فعال كردن سبد راي اصلاحات بوده و همچنين از بين بردن روحيه بي‌اعتنایی اجتماعي نسبت به انتخابات. اما درباره اينكه اين مهم تا چه اندازه امكان وقوع دارد برمي‌گردد به روزهاي آتي و اتفاقاتي كه در عرصه تحولات انتخاباتي و اجتماعي خواهد افتاد. بالاخره احتمال هر اتفاقي نمي‌تواند دور از ذهن باشد چرا كه انتخابات در ايران يك بازي دقيقه نودي بوده و تا روز انتخابات مسائل بسياري ممكن است پيش ‌آيد كه هيچ كدام نيز در قالب پيش‌بيني‌ها نگنجيده باشد.

بنا بر اخبار رسيده به ما در زنجان تقريبا همه كانديداهاي اصلاح‌طلب رد صلاحيت شده‌اند. با توجه به اينكه اين شهر خاستگاه سياسي شماست براي زنجان چه برنامه‌اي داريد؟

البته در زنجان همه رد نشده‌اند. برخي از افراد شناخته‌نشده با رويكرد‌هاي اصلاح‌طلب وجود دارند. اما بايد گفت همه آنها كه شناخته شده بوده و مي‌توانستند در عرصه رقابت بسيار پرقدرت عمل نمايند رد صلاحيت شده‌اند. اما ما چه در زنجان و چه در ساير نقاط به دنبال افرادي با ديدگاه‌ها و گفتمان‌هاي نزديك به اصلاح‌طلبان هستيم تا با آنها به نتيجه رسيده و در انتخابات شركت داشته باشيم.

با اين حساب هرگونه صحبت از تحريم انتخابات از سوي اصلاح‌طلبان مردود است.

من موضع تشكيلات خود را بيان مي‌كنم كه البته موضع غالب بسياري از تشكل‌هاي ديگر اصلاح‌طلب نيز است. ما تحريم را به هيچ‌وجه قبول نداريم، چرا كه قهر در كنش سياسي چندان تعريف ندارد. سياست يك امر مستمر است و بايد با صبر و پايداري به سمت اهداف مورد نظر سياسي گام برداشت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین