خاطرات
یاد باد آن روزگاران یاد باد
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
در ادامه بخوانید...
کد مطلب: 2738
تاریخ انتشار: 1394/10/29
تایید صلاحیت را به مردم بسپاریم
دیروز در یکی از صفحات تلگرامی پیامی را دیدم که بسیار قابل تامل بود. دوستی نوشته بود” من و اعضای خانواده در انتخابات 92 شرکت نکرده بودیم و این بار قصد داشتیم در انتخابات نه تنها خودمان شرکت کنیم بلکه دوستان و آشنایان را نیز به حضور دعوت کردیم و البته اجماع مان فقط برای رای به کاندیدای اصلاح‌طلب نبود بلکه به اصولگرایان معتدل هم می‌خواستیم رای دهیم اما با رد صلاحیت گسترده ای که از آن خبر دار شدیم دیگر خانواده و آشنایان تمایلی به حضور ندارند” این یک متن ساده بود که شاید در لابه لای انبوه مطالب صفحات گم شده باشد ولی نکته ای بسیار قابل تامل است.

از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی همواره رهبر فقید انقلاب حضرت امام خمینی(ره) بر” رای” مردم و مشارکت آنها در اداره تمام امور کشور تاکید می کردند و مصداق بارز آن سخنی است که ایشان گفتند” همه باید بدانند که امروز هیچ قدرتى نیست که بتواند یک وکیل را تحمیل کند... و بنابراین، امروز مسوولیت‏به عهده ملت است.” نگرش ایشان مبنی بر این بود که باید همه مردم برای تعیین سرنوشت خودشان حضور داشته باشند چرا که از منظر ایشان مردم همواره آگاهند و می توانند قدرت تشخیص درست را داشته باشند . با چنین نگرشی است که اصلاح‌طلبان نیز همواره با تاسی بر اندیشه والای ایشان مردم را به حضور در عرصه دعوت می‌کنند و در عرصه انتخابات پیش رو دو واژه” امید” و آرامش” با رویکردی بر رفع مشکلات اقتصادی مردم سرلوحه حضوری دیگر در عرصه انتخاباتی دیگر قرار گرفت . 
آنچه مهم است اینکه در میدان رقابت‌های سیاسی، جناج سازی های گروهی امری طبیعی است و لفاظی ها به روال امر سیاست در همه دنیا صورت می گیرد ولی نکته قابل تامل این است که در نهایت همه نیروهای سیاسی سوار بر یک کشتی هستند که با یک سوراخ به قعر دریا فرو می‌رود؛ پس اصلاح طلبان با آگاهی از این مهم ارتقا جایگاه نظام جمهوری اسلامی را هدف غایی و نهایی می‌دانند و این را فراتر از دعواهای سیاسی و جناحی برمی‌شمارند و در این راستا همواره تلاش بر این بوده تا در پیروی از خط امام، اصل مشارکت مردم در صحنه را مورد توجه قرارداده و مردم را به عرصه دعوت کنند.
اما آنچه جای تامل دارد اینکه برخی از رفتارها و نگرش‌ها، که به ویژه پس از ارتحال حضرت امام (ره) با آن رو به رو بوده ایم ، موجب شک و تردید در میان مردم نسبت به تاثیر حضورشان در عرصه و عدم اعتماد به انتخاب آنها شده است. 
هیچ‌گاه نخواسته ام تا نهاد و یا سازمانی را به جناج‌گرایی متهم کنم و همواره قانون گرایی و احترام به آن برایم اصل و ملاک عمل و تشخیص بوده است، ولی آیا وقتی بخش عمده ای از کاندیداهای انتخابات مجلس که اتفاقا اکثریت آنها دارای تفکر اصلاح‌طلبی بوده رد صلاحیت شده اند نباید در گوشه ای از ذهن مان شائبه ای ایجاد شود که گویی باید جریانی خاص در عرصه قانون گذاری کشور ورود پیدا کنند و برخی گویی رای مردم را تزئینی بر می شمارند و از اعتماد به انتخاب و رای مردم نگرانند ؟ واقعا وقتی بزرگانی چون آیت‌الله سید حسن خمینی یادگار بنیان‌گذار جمهوری اسلامی که دهها نفر از مراجع بزرگ عظام بر اجتهاد ایشان صحه گذاشته‌اند، آیت الله موسوی بجنوردی و دیگر خبرگان که قدم به عرصه گذاشتند‌ با عدم احراز صلاحیت مواجه می شوند افکار عمومی چه قضاوتی خواهند کرد؟ 
این نگرشی است که بعد از رحلت حضرت امام (ره) و پس از انتخابات مجلس سوم و به هنگام رد صلاحیت گسترده بسیاری از کاندیداها در عرصه رقابت انتخابات مجلس چهارم برخی از بزرگان نسبت بدان هشدار داده بودند و آن را موجب دلسردی و عقب نشینی مردم از حضور در عرصه تعبیر کردند . آنچه از اهمیت برخوردار است اینکه بدانیم مردم ایران از چنان رشد و آگاهی سیاسی برخوردارند که وقتی در جریان بحث‌ها و اختلاف دیدگاه‌ها قرارمی‌گیرند می‌توانند به خوبی داوری کنند و در مسائلی که به سرنوشت آنها مربوط می‌شود تصمیم بگیرند و این همان اعتماد به مردم است که همواره در کلام امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری شنیده می شود. پس چطور است که تعداد کثیری از نیروهای مومن و انقلابی به دلیل عدم التزام به اسلام و اصل نظام و ولایت فقیه با رای زود هنگام و قبل ازآن که در معرض رای مردم قرارگیرند، از گردونه رقابت حذف می شوند؟ مگر غیر از این است که مجلس خانه ملت است؟ پس نگرش برخورد حذفی نسبت به کاندیداهای یک جناح سیاسی و اندیشه‌ای چه معنایی می دهد؟ همان طور که آقای روحانی ریاست محترم جمهوری گفتند مجلس خانه ملت است؛ نه خانه یک جناح و با این وضعیت جهانی، باید بهترین ها به مجلس بروند و لازمه این مهم آن است که در این انتخابات با رعایت بی طرفی و عدم مداخله و با تاکید بر اجرای مر قانون ، رقابتی سالم شکل گیرد، که برای رسیدن به این مهم باید احراز صلاحیت واقعی را به مردم سپرد؛ چرا که مردم در پای صندوق رای اصلح را انتخاب می‌کنند و برهمگان است که به رای مردم اعتماد کنند . پس همان‌طور که دکتر روحانی هم در جمع استانداران مطرح کردند” باید در بررسی صلاحیت‌ها مر قانون ملاک باشد نه مر سلیقه” و چه شایسته است که در بررسی صلاحیت افراد میزان التزام آنها به تعهد و مسئولیتشان نسبت به مشکلات مردم و خدمت به مردم نیز سنجیده شود که این خود عین التزام به مبانی دین اسلام و التزام به قانون اساسی و ولایت فقیه است. 
روشن است که شورای نگهبان به عنوان یک نهاد قانونی باید همه جریان های سیاسی نظام را به یک چشم نگاه کند و به عنوان یک نهاد حاکمیتی عدالت را رعایت کند و نباید شائبه طرفداری از یک جناح و فشار بر روی جناح دیگر از سوی آن وجود داشته باشد و آنچه مسلم است این که اگر نگرش بر این است کاندیداهای یک تفکر سیاسی نادیده انگاشته شوند ، به قول ریاست محترم جمهور چه نیازی به برگزاری انتخابات است؟ پس باید اجازه دهیم مجلس شورای اسلامی به عنوان خانه ملت آینه واقعی ملت باشد و متعلق به همه مردم. بنابراین توقع از شورای نگهبان این است که عادلانه و در چارچوب قانون به وظیفه اش عمل کند که این مصداق تحقق” امید و آرامش” برای ملتی است که همواره در صحنه حضور داشته اند . 
نباید اجازه دهیم تا با فاصله سازی میان قضاوت‌های مردم و عملکرد و رفتار برگزار کننده و ناظران انتخابات ، قهر و کنش انفعالی آنها را نسبت به تعیین سرنوشت شان رقم بزنیم.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین