خاطرات
یاد باد آن روزگاران یاد باد
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
در ادامه بخوانید...
چگونه ماهیت شهرنشینی را به سوی شهروندی می توانیم ارتقا دهیم؟
کد مطلب: 2737
تاریخ انتشار: 1394/10/29
احمد حکیمی پور دبیر کل حزب اراده ملت ایران در گفتگو با ایسنا
درتعریف «شهرنشین» و «شهروند» مطالب بسیاری آمده است. واژه شهروند معادل واژگان انگلیسی Citizen و فرانسه Citoyen قرار داده شده است که در آن واحد می تواند دارای دو مفهوم باشد. نخست مفهومی که به یک منشا تاریحی باز می گردد، یعنی زمانی که انقلاب های سیاسی بورژوازی در قرن نوزده اتفاق افتاد و دولت های جدیدی به وجود آمدند که مدعی شدند مشروعیت خود را دیگر نه همچون دولت های گذشته از بالا( از کلیسا یا از اشرافیت) بلکه از پایین یعنی از «مردم» یا «ملت» می گیرند. اما مفهوم دیگر «شهروند» بیشتر متوجه فردی است که در شهر ساکن است.

مفهوم شهروند به ویژه در کشور ما معنای دیگری نیز گرفته است که با این معنا بیشتر رایج شده است. در این معنا، ساکنان شهرها که بزرگترین گروه اجتماعی را در کشور ما تشکیل می دهند و رابطه آنها با حوزه مدیریتی شهر، یا شهرداری، به موضوع اصلی تبدیل شده است و در این رابطه تقریبا همان موقعیتی را می بینیم که در رابطه پیش گفته یعنی میان شهروندان یا اتباع یک دولت ملی و این دولت. به عبارت دیگر به هر یک از ساکنان شهر می تواند «شهروند» خطاب کرد زیرا در چارچوب حقوقی و سیاسی گروهی از وظایف و حقوق تعریف شده قرار می گیرد اما اینکه تا چه حد خود را با این چارچوب تطبیق دهد، چگونه می توان او را به این کار تشویق یا وادار کرد و چگونه باید با انحراف او از این چارچوب مقابله کرد مباحثی است که باید در تشریح این مفهوم به آنها پرداخت. اینجا پرسشی مطرح می شود و آن اینکه ما از «شهرنشین» هم برای توصیف فردی که در شهر ساکن است استفاده می کنیم اما به راستی چگونه می توان بین «شهروند» و «شهرنشین» تفاوت قائل شد؟ اگر از تمثیل یک تل شن برای تبیین  برای شهرنشینان استفاده کرد. چگونه است که دانه های شن در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و انباشتی را به وجود آورده اند. آن انباشت مثل شهری می ماند که ساکنانی دارد که چون دانه های شن در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. اما دانه های شن تک به تک هویتی نمی یابند. در بررسی مفهوم شهر و شهروندی می تواند چنین گفت که شهرنشینان هویت مستقل از یکدیگر را دارند اما این رفتار و کنش آنهاست که آنان را «شهرنشین» و «شهروند» تقسیم می کند.  به عبارت دیگر مردمی که وظایف شهرنشینی خود را دانسته و در قبال آن خود را مسئول و در ازای آن مسئولیت پرسشگری می کنند، همان «شهروندان» لقب می گیرند و در غیر این صورت شهر جایی است که عده ای در آن سکنی گزیده و روزگار می گذرانند. 

اگر این مفهوم را بپذیریم «شهروند» کسی است که مالیات می پردازد و می داند که محل هزینه کرد مالیات هایی که او پرداخته کجاست. «شهروند» عوارض شهری می پردازد و می داند این عوارض چه کارکردی در اداره شهر دارد. به این ترتیب «شهروند»، شهر را از آن خود می داند. 

برای رسیدن به چنین کنشگری در یک شهرنشین باید «نظارت اجتماعی» تقویت شود. اینجاست که نقش «نظارت اجتماعی» به عنوان یک تسهیل کننده و تبدیل کننده «شهرنشین» به «شهروند» مشخص می شود. زیرا تا نظارت اجتماعی نباشد و فردی که در شهری زندگی می کند خود را مسئول نداند و به نظارت نپردازد نخواهد فهمید که هزینه هایی که از او بابت عوارض و مالیات اخذ می شود در کجا هزینه می شود. در این حالت فرد در کنار مسائلی که برای او رخ می دهد و از کنار مسائلی که برای شهر او رخ می دهد به سادگی عبور نمی کند و از پرسش طرح می کندو دلیل وقوع آن وقایع را می جوید. در چنین حالتی یک ساکن در شهر به یک «شهروند» تبدیل می شود. این خاصیت و انرژی حاصل از تحقق «نظارت اجتماعی» است که یک فرد را تبدیل به یک شهروند می کند.  عضو شورای شهر تهران / تحصیلکرده علوم سیاسی 

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین