خاطرات
یاد باد آن روزگاران یاد باد
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
در ادامه بخوانید...
به همه کاندیدها یکسان نگریسته شود
کد مطلب: 2728
تاریخ انتشار: 1394/10/16
احمد حکیمی پور، رزنامه آرمان
روزنامه آرمان: احمد حكيمي‌پور، دبيركل حزب اصلاح‌طلب اراده ملت و عضو فعلي شوراي شهر تهران است. با او درباره تصميمات و فعاليت اصلاح‌طلبان براي كسب موفقيت در انتخابات مجلس آتي گفت‌وگو كرديم. گفت‌وگويي كه با توجه به اينكه در روز آخر اعلام نظر هيات‌هاي اجرايي انتخابات انجام شد، بيشتر معطوف به بحث نظارت در انتخابات بود. حكيمي‌پور مي‌گويد: اصلاح‌طلبان نيروهاي وفادار به نظام هستند و دليلي براي عدم احراز آنان وجود ندارد.

ثبت نام انتخابات مجلس به پايان رسيد و در مرحله تعيين صلاحيت‌ها هستيم. شما چه ارزيابي‌اي از نيروهاي اصلاح‌طلبي كه ثبت نام كردند داريد؟ شايد انتظار مي‌رفت چهره‌هاي سرشناس‌تري هم از جريان اصلاح‌طلب ثبت نام كنند. چرا اين اتفاق نيفتاد؟

به نظر من هم استقبال خوبي از دعوت اصلاح‌طلبان به ثبت نام چهره‌هاي مطرح و تواناي اصلاح‌طلب انجام شد. در واقع اين طرحي بود كه در شوراي عالي سياست‌گذاري اصلاح‌طلبان مطرح شد و شاهد بوديم كه بسياري از نيروها كه اين توان و شايستگي را در خود مي‌ديدند در صحنه حضور پيدا كردند. حالا شاهديم كه به حد كفايت اصلاح‌طلبان ثبت نام كرده‌اند و مشكلي- دست كم در اين مرحله- وجود ندارد. هرچند كه برخي از چهره‌هاي سرشناس ديگر اصلاح‌طلبان هم بودند كه توقع اين بود ثبت نام به عمل بياورند. اما حالا بنا به هر دليل و ملاحظه اين كار را انجام ندادند. با این حال، ما كماكان در اكثر حوزه‌هاي انتخابيه افراد مطرحي داريم كه بتوانند در عرصه رقابت با كانديداهاي جريان اصولگرا از شانس بالايي برخوردار باشند. ما مرحله اول كار انتخاباتي‌مان را به خوبي پست سر گذاشته‌ايم. حالا بايد منتظر نظر نهادهاي نظارتي درباره تاييد صلاحيت نيروهايمان بمانيم.

با توجه به اينكه امروز (روز گذشته) كار هيات‌هاي اجرايي و مرحله اول تعيين صلاحيت‌ها به پايان مي‌رسد، شما چه پيش‌بيني‌ای از تعيين صلاحيت‌ها داريد؟

اخباري كه تا اين لحظه به دست ما رسيده، اخبار اميدوار‌كننده‌اي است. البته بعد از اينكه هيات‌هاي نظارت نتايج را اعلام كنند، مرحله بعدي را هم در پيش داريم كه نظارت شوراي نگهبان است. اما در اين مرحله اول اخبار مناسبي به گوش مي‌رسد. ما اميدواريم كه اين روند قابل قبول در مرحله بعد هم تداوم داشته باشد. اما آنچه كه از سوی هيات‌هاي اجرايي به نظر مي‌رسد اين است كه اصلاح‌طلبان در صحنه خواهند بود.

اما بعضا شايعاتي هم درباره عدم احراز صلاحيت‌ها چه در اين مرحله و چه در مرحله بعد وجود دارد.

توصيه ما اين است كه به اين شايعات توجه نشود و تا اعلام نظر قطعي نهادهاي مربوطه به اين جو دامن زده نشود، چرا كه اصلاح‌طلبان نيروهاي وفادار به نظام هستند و دليلي براي عدم احراز وجود ندارد.

شما چه انتظارات و پيش‌بيني‌اي درباره تعيين صلاحيت‌ها داريد؟

ما اميدواريم كه به مر قانون عمل شود. ما انتظاري بيش از آنچه در قانون وجود دارد، نداريم. اصلاح‌طلبي جرياني ريشه‌دار در كشور و انقلاب و پايبند به قانون است. بسياري از چهره‌هاي اصلاح‌طلب سابقه سال‌ها مديريت در رده اول مديريت كشور را دارند. اعم از وزارت و معاونت و رده‌هاي بالاي اجرايي و تقنيني. به همين دليل است كه دليلي براي نگراني نبايد وجود داشته باشد. درخواست ما نيز اين است كه همان‌طور كه همه مقامات نظام هم اعلام كرده‌اند با رعايت قانون و با نگاه غيرجناحي به همه كانديداها به شكل يكسان نگريسته شود. در واقع همه بايد در پيشگاه قانون برابر باشند و در عين حال در برابر قانون تمكين كنند. این موضوع هم فقط مربوط به مرحله تعيين صلاحيت‌ها نيست. بلكه بايد در تمام مراحل انتخاباتي رفتار قانوني سرلوحه كار همه اشخاص، چه نهادهاي اجراي انتخابات و چه كانديداها، قرار گيرد. اگر اين اتفاق بيفتد شاهد برگزاري انتخاباتي پرشور و مشاركت حداكثري خواهيم بود.

در اين چند وقت بحث‌هاي فراواني حول مساله نظارت به وجود آمد. گفته شد كه شوراي نگهبان به غير از استعلام از نهادهاي چهارگانه، دست به انجام استعلامات محلي هم زده است. در اين خصوص چه نظري داريد؟ آيا اين اتفاق افتاده است؟

بله، آن‌طور كه ما خبر داريم اين اتفاق افتاده است.

حتي درباره چهره‌هاي سرشناس؟

بله، تحقيقات مجلي انجام گرفته است. گفته مي‌شود كه اين تحقيقات جهت اطمينان بيشتر از صلاحيت كانديداهاست كه در جاي خود كار خوبي است. اطمينان يافتن از اينكه اشخاصي كه قرار است نماينده ملت در مجلس باشند، حتما شايستگي‌هاي لازم را داشته باشند، اتفاق درستي است. اما مساله اين است كه مبادا خدايي‌ناكرده محققان گرايش‌هاي سياسي خود را در امر نظارت دخالت دهند يا اينكه پيش فرض‌هايي در ذهن داشته باشند و با قضاوت از پيش، عمل كنند. اگر اين افراد بدون دخالت دادن علاقه‌هاي سياسي خود رفتار كنند، مشكلي وجود نخواهد داشت. ما اميدواريم كه اين اتفاق بيفتد و شوراي محترم نگهبان هم با وثاقت بيشتري بتواند كار خود را انجام دهد.

طبق صحبت‌هايي كه شده ظاهرا قرار بوده است كه اصلاح‌طلبان در اين دوره از انتخابات ميثاق نامه جرياني و انتخاباتي را امضا كنند. فرضا اصلاح‌طلبان زنجان كه شما نيز جزو آنها هستيد اين كار را انجام داده‌اند؟ چه نگاهي به اين ميثاق‌نامه وجود دارد؟

بله، اين طرح تصميمي است كه در مكانيسم اصلاح‌طلبان كه همان شوراي عالي سياست‌گذاري باشد، درباره آن گفت‌وگو شده است و به اين نتيجه رسيده‌ايم در انتخابات و بعد از آن و در صورت ورود به مجلس، ميثاق‌نامه‌اي امضا كنيم كه چارچوب و اهداف كلي اصلاح‌طلبان در آن ترسيم شده است و همچنين احساس تعهد به آرمان‌هاي اصلاح‌طلبانه بيش از پيش تقويت شود. در واقع اين ميثاق‌نامه پايبندي اصلاح‌طلبان است به برنامه‌ها و خرد جمعي. ما در زنجان هم اين ميثاق‌نامه را امضا كرده‌ايم.

علت امضاي ميثاق‌نامه جلوگيري از اتفاقاتي است كه در شوراي شهر افتاد؟

بله، اين هم هست. اما عمل به برنامه‌هاي جمعي و پايبندي به آنها چيزي است كه مولد شكل‌گيري اين ايده شده است. براي در پيش گرفتن رفتار سياسي گروهي نياز به اتحاد وجود دارد كه امضاي ميثاق‌نامه هم نمونه‌اي از آن است.

آيا مي‌توان انتظار داشت كه آقاي عارف را كه به عنوان رئيس شوراي عالي سياست‌گذاري اصلاح‌طلبان هم انتخاب شدند، در كسوت رئيس مجلس ببينيم؟

آقاي عارف فردي با تبار و پيشينه اصلاح‌طلبي است. فردي ريشه‌دار و شاخص در جريان اصلاحات كه نقش برجسته‌اي در گذشته سياسي اصلاح‌طلبان داشته‌اند و حالا هم نقش محوري‌اي در اين جريان به عهده گرفته‌اند تا بتوانيم فعاليت‌هاي انتخاباتي خود را سامان بدهيم. به باور من ايشان شايستگي لازم براي رياست مجلس را هم دارا هستند. آقاي عارف شخصيتي اهل مشورت و كار جمعي هستند و همواره تلاش مي‌كنند با نظر جمع حركت كنند و حركت انفرادي نداشته باشند. ايشان اخلاق و آداب كار سياسي جمعي را به نحو احسن مي‌دانند.

آقاي عارف به عنوان رئيس شوراي عالي سياست‌گذاري اصلاح‌طلبان اعلام كرده‌اند كه اصلاح‌طلبان بايد به دنبال جذب آراي خاكستري باشند. با توجه به اينكه يكي از پايگاه‌هاي راي اصلاح‌طلبان طبقه متوسط شهري‌اي است كه معمولا براي مشاركت سياسي سخت‌تر اقناع مي‌شوند، برنامه اصلاح‌طلبان براي متقاعد كردن آنان به راي دادن چيست؟

ادعاي ما اصلاح‌طلبان اين است كه درباره مسائل مختلف و مبتلا به جامعه حرف و برنامه داريم. ما بخشي از جامعه را به عنوان حامي هميشگي خود داريم. اما مساله اين است كه بخش زيادي از مردم هم گرايش سياسي مشخصي ندارند. به همين جهت است كه صحبت آقاي عارف اهميت پيدا مي‌كند. ما بايد تلاش كنيم آن دسته را هم كه سياسي نيستند يا كمتر مشغوليت سياسي دارند، به مشاركت در انتخابات و ريختن رايشان در صندوق اصلاح‌طلبان ترغيب كنيم. در واقع هرگاه اين آراي خاكستري به ميدان آمده و در انتخابات شركت كرده است، جريان اصلاحات بوده كه منتفع شده است. بنابراين با توجه به مشكلات اقتصادي و اجتماعي كه مردم ما با آن دست به گريبان هستند، بايد تلاش كرد كه وجه همت‌مان حل معضلات اساسي مردم و بهبود وضع معيشتي و رفاهي مردم باشد. يك بخشي از مشكلات ما هم مربوط به مديريت نادرست منابع است كه بايد آن را هم ترميم و علاج كرد. ما در حوزه قانون‌گذاري هم دچار كمبودهايي هستیم كه با تشكيل مجلسي توانمند و حضور افراد كارشناس در زمينه‌هاي مختلف مي‌توانيم بر اين نواقص هم فائق آييم. ما بايد برنامه روشني داشته باشيم و اولويت‌هاي خود را با مردم در ميان بگذاريم تا اقشار مختلف مردم بتوانند با جريان اصلاح‌طلب ارتباط لازم را برقرار كنند.

در انتخابات شوراي شهر 92، اصلاح‌طلبان توانستند با 15 نفري كه از مجموع 30 نفر وارد شورا كردند، عملكرد نسبتا موفقيت‌آميزي داشته باشند. فكر مي‌كنيد اين اتفاق در انتخابات مجلس هم رخ بدهد؟آيا به حضور تعداد قابل توجهي از نيروهاي اصلاح‌طلب در مجلس خوشبين هستيد؟

بله، چرا كه نه. به نظر من بهتر از شوراي شهر هم ممكن است اتفاق بيفتد، چرا كه در انتخابات شورا به علت هم‌زماني با انتخابات رياست‌جمهوري، برخي راي ندادند. با توجه به اينكه اغلب اين افراد در رياست‌جمهوري به كانديداي اصلاح‌طلبان يعني آقاي روحاني راي داده‌اند، مي‌شد كه با راي دادن به ليست ما تعداد اصلاح‌طلبان در شورا را به 25 نفر برسانند. لذا بحث من اين است كه در انتخابات مجلس بايد فضا را به سمتي برد كه مردم به شكل حداكثري در انتخابات شركت كنند. در واقع شرط موفقيت اصلاح‌طلبان حضور مردم است. ما بايد سعي كنيم كه با هرچه پرشور‌تر برگزار كردن انتخابات و با فراخواندن مردم به مشاركت زمينه‌ساز مجلسي كارآمد باشيم كه بتواند با قانون‌گذاري‌هاي درست همراه دولت در حل مسائل كشور باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین