خاطرات
یاد باد آن روزگاران یاد باد
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
در ادامه بخوانید...
هدف ازعدم برخورد با احمدی‌نژاد نامعلوم است
کد مطلب: 27259
تاریخ انتشار: 97/09/27
احمد حکیمی‌پور در گفت‌وگو با «آرمان» :
هدف ازعدم برخورد با احمدی‌نژاد نامعلوم ،است ،ایجاد امید در جامعه با شعار نمی‌شود مشکلات را نباید فقط گردن تحریم‌ها انداخت

آرمان‌- راضیه فراهانی: پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری 96، حرکات جدیدی از سوی محمود احمدی‌نژاد به نمایش گذاشته شد تا آنجا که بسیاری از سخنان و رفتارهای او را با پوزخند یاد می‌کردند. با این حال فیلم‌ها، سخنرانی‌ها و سفرهای او ادامه داشت و در تخریب دولت از هیچ تلاشی کوتاه نیامد. آخرین حرکتی که احمدی‌نژاد از خود به نمایش گذاشت، دعوت حسن روحانی برای مناظره بود. این دعوت با واکنش‌های بسیاری رو‌به‌رو شد. احمد حکیمی‌پور، دبیرکل حزب اراده ملت ایران در راستای دعوت رئیس‌جمهور توسط احمدی‌نژاد برای مناظره با «آرمان» به گفت‌وگو پرداخت که می‌خوانید.

ارزیابی شما درباره دعوت آقای احمدی‌نژاد از آقای روحانی برای مناظره چیست؟

با توجه به اینکه این موضوع اتفاق نخواهد افتاد، باید گفت که این حرکت یک موضع سیاسی از سوی آقای احمدی‌نژاد نسبت به آقای روحانی است. او با این حرکت دست به تبلیغ سیاسی برای خود زده است. کشور در حال حاضر نیاز به مناظره ندارد و تنها نیاز به کار دارد. منتها آقای‌احمدی‌نژاد عملکرد سوال برانگیزی از خود به جا گذاشت و ادعاهایی که در سال 88 نسبت به بزرگان داشت، اثبات نشده و علاوه بر آن درباره دیگر ادعاهایی که مطرح می‌کرد روشنگری نکرده است.

چرا واکنش مورد انتظار در برابر کارها و رفتار احمدی‌نژاد دیده نمی‌شود؟

هدف از عدم برخورد با احمدی‌نژاد مشخص نیست؛ شاید او را تحت کنترل دارند. او یک زمانی در کشور رئیس‌جمهور بوده و همچنین طرفدارانی در جامعه دارد، بهتر است آقای احمدی‌نژاد با عنوان یک جریان سیاسی شناسنامه‌دار حرکت کند و در قالب یک تشکل مجوزدار لب به سخن بگشاید و حرکاتش در چارچوب تشکل قانونی باشد و از این حالت جنجالی و پوپولیستی خارج شود.

دولت برای بازگرداندن امید به مردم باید چه کند؟

مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم قابل کتمان نیست و همچنین قشر ضعیف مردم بسیار تحت فشار قرار دارند و بهتر است که دولت توجه بیشتر به قشر ضعیف جامعه داشته باشد. دولت باید به سمت فعالیت‌های عملی برود، چرا که تمام مشکلات را بخواهیم بر گردن تحریم‌ها بیندازیم که کارها پیش نخواهد رفت. با توجه به اولویت‌بندی‌ها و براساس نیازهای جامعه، باید کار عملی انجام شود و تنها با مدیریت درست هزینه‌ها و مدیریت صحیح منابع می‌توان بر مشکلات غلبه کرد.

اصلاح‌طلبان هم توقع چنین عملکردی را از دولت نداشتند. با توجه به انتخابات مجلس در سال آینده، اصلاح‌طلبان برای اینکه جامعه را از دست ندهند، چه کاری می‌توانند انجام دهند؟

اصلاح‌طلبان باید با مردم صادق باشند، نقطه ضعف خود را پذیرفته و همچنین اگر مشکلی هم در جامعه وجود دارد راه حل عملی برایش ارائه دهند. مهم‌ترین اقداماتی که اصلاح‌طلبان در این راستا باید انجام دهند آن است که آنها باید خود را به مردم نزدیک کنند. یعنی با مردم بودن بهترین روش برای نگاه داشتن مردم با این جریان سیاسی است. تنها صدای جامعه را مطرح کردن که مشکلی از مردم حل نخواهد کرد. اصلاح‌طلبان باید به مردم، به ویژه قشر ضعیف جامعه، نزدیک‌تر شوند، اما دراین رابطه تا حدی غفلت داشتند و باید این موضوع را جبران کنند.

این جریان سیاسی چگونه می‌تواند این غفلت را جبران کند؟

اصلاح‌طلبان در ابتدا باید در داخل این جریان به یک تفاهم و راهکار جدیدی برسند و تا زمانی که نقد درون جریانی را شکل ندهیم و نارسایی‌ها را ساماندهی نکنیم، مسائل و مشکلات حل نخواهند شد. اصلاح‌طلبان باید در درون به یک همنوایی برسند و بپذیرند که مسائل و مشکلات اصلی چه بوده و چه راه‌‌حل‌هایی وجود دارد. اصلاح‌طلبان از فعالیت‌های تئوریک و گذشته خود متاسفانه غافل شده‌اند و زمان آن رسیده است که به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند تا مسائل در درون این جریان سیاسی حل شود.

بسیاری از ظهور یک جریان حزبی جدید(با حضور آقایان واعظی، نوبخت و نهاوندیان) یاد می‌کنند که ممکن است احزاب دیگر از جمله اصلاح‌طلب و اصولگرا کم‌کم کنار بروند. تا چه اندازه این جریان قدرت دارد که مردم را از اصلاح‌طلبان جدا کند؟

این جریان اگر هم به وجود بیاید از دل جریان اصلاح‌طلب است که با بخشی از نیروهای اجتماعی ارتباط خواهد داشت. اگر حزب اعتدال و توسعه با توجه به قابلیت‌هایش قصد چنین کاری داشته باشد، باید گفت که این حزب در آن حد نیست که بتواند چنین کاری انجام دهد. چرا که این حزب بیشتر به اداره شباهت دارد تا حزب، و جریانات سیاسی را نمی‌تواند از عرصه خارج کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین