خاطرات
یاد باد آن روزگاران یاد باد
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
در ادامه بخوانید...
شورای‌شهر اسیر شکل انتخاب نشود
کد مطلب: 27257
تاریخ انتشار: 97/08/09
احمد حکیمی‌پور در گفت‌وگو با «آرمان» :
شورای‌شهر اسیر شکل انتخاب نشود شورا تحت تاثیر جوسازی‌های فضای مجازی قرار نگیرد در بین 30 نفر اولیه، می‌توان به شهردار آگاه رسید

آرمان: بالاخره پس از قطعی شدن رفتن محمدعلی افشانی از شهرداری تهران، دوشنبه گذشته اعضای شورا لیست 30نفره و اولیه گزینه‌های سومین شهردار پایتخت در یک سال گذشته را رسانه‌ای کردند. در این لیست از رئیس شورای فعلی شهر و وزیر مستعفی تا چهره‌های جوان و کم نام و نشان و البته غیرمرتبط با حوزه مدیریت شهری به چشم می‌خورد که این اسامی واکنش‌هایی را هم در بر داشته است. در این باره «آرمان» با احمد حکیمی‌پور، عضو سابق شورای شهر تهران و دبیرکل حزب اراده ملت ایران گفت‌وگوی کوتاهی انجام داده است که می‌خوانید.

روز دوشنبه(7 آبان) اسامی 30 نفر اولیه برای تصدی پست شهرداری تهران از سوی شورای شهر اعلام شد. ارزیابی شما از این لیست اسامی چیست و تا چه حد این افراد با مسائل و مشکلات پایتخت آشنایی دارند؟

بنده این لیست را دیده‌ام، اما کاش اعضای محترم شورای شهر تهران چنین روشی را برای معرفی شهردار تهران اتخاذ نمی‌کردند. بهتر بود اعضای شورا در جلسات خود و بدون رسانه‌ای کردن اسامی مختلف، به گزینه و یا گزینه‌های نهایی خود می‌رسیدند و آن موقع به مردم اعلام می‌کردند. بنده کلا این سبک از کار را درست نمی‌دانم و این کارها به ایجاد یکسری فضاهای جدید می‌انجامد. به‌خصوص در داخل بدنه شهرداری تهران مسائلی ایجاد می‌شود. به هر حال در انتخاب شهردار تهران تجربیاتی از گذشته وجود داشت و بهتر بود در جلسات داخلی گزینه‌ها بررسی و نهایی می‌شد.

یعنی معتقدید نهایتا شورا نام 2یا 3نفر را اعلام می‌کرد و با این افراد پروسه انتخاب شهردار را به نتیجه می‌رساندند؟

برخی از افراد در این لیست هستند که حتی خود آن فرد خبر ندارد که در لیست جای گرفته است! چنین کاری خوب نیست، زیرا فرد مطلع نبوده که می‌تواند گزینه شهرداری باشد. ممکن است سوال هم نشده باشد که آمادگی چنین مسئولیتی دارد یا خیر؟ به نظر فقط اسامی مطرح شده‌اند و ضابطه این کار مشخص نیست. ما در شورای شهر اول چنین تجربه‌ای داشتیم و زمانی که موفق نشدیم با روش‌های اینچنینی به شهردار مورد نظر برسیم، نهایتا تصمیم گرفته شد بر سر دو یا سه گزینه توافق شود و برای معطل نشدن امورات شهر، با گزینه‌های اصلی صحبت شد و پس از اعلام آمادگی آنها، رأی‌گیری انجام گرفت. یعنی باید بر گزینه اصلی در جلسات شورا تصمیم‌گیری شود و در یک جلسه علنی رأی‌گیری و انتخاب شود. اعضای شورای شهر فعلی اگر گزینه‌ای دارند که بر فرض در جلسه داخلی خود از 21نفر، 14نفر روی آن گزینه اجماع دارند، در جلسه اصلی مطرح کرده و نهایتا رأی بدهند. این امر باعث می‌شود پیام وحدت نظر اعضای شورا هم به جامعه مخابره شود. در دور اول، شورای شهر در دست اصلاح‌طلبان بود، با این روش در کمترین زمان به شهردار رسیدیم و برای مدت 3سال آقای مرتضی الویری را انتخاب کردیم و یک سال هم آقای ملک مدنی شهردار بودند و کار کردند. اما این فرآیند که اسامی زیادی مطرح شود، برنامه بدهند، جلسه بگذارند و... خیلی ضرورتی هم ندارد. مردم به 21 عضو شورای شهر رأی داده‌اند که در چنین مواقعی رأی بدهند و خودشان به نتیجه قطعی برسند. این مسیر با شفافیت عمل کردن و دموکراتیک عمل کردن ضرورتی ندارد. مردم شهر به نتیجه نگاه می‌کنند و می‌خواهند مدیریت شهری و شورای شهر، در عمل با هم هماهنگ باشند و شهر را اداره کنند.

در شورای شهر اول تصمیم جمعی بود یا هیات رئیسه یا رئیس شورا چنین نظری داشتند؟

تصمیم جمعی بود. ما با افراد مختلف تماس داشتیم که آیا آمادگی پذیرفتن مسئولیت شهرداری تهران را دارند یا خیر و افراد محدود شدند و به 4 گزینه رسیدیم. تاجایی که به‌خاطر دارم، قرار شد هر عضو شورا(آن موقع شورای شهر تهران 15نفر بود) نام دو نفر را بنویسد و 9 نفر اول نام آقای الویری و دوم آقای صفایی فراهانی را نوشتند و 6 نفر هم اول نام آقای غرضی و دوم الویری را نوشتند. بعد دیدند نام آقای الویری در برگه هر 15 عضو شورا آمده است و آقای عبدا... نوری که رئیس شورا بودند گفتند که وجود یک نام در برگه همه اعضا، می‌تواند نشان دهنده یک وحدت نظر باشد و برای رسیدن به اجماع مورد نظر روی آقای الویری تاکید شد و هر 15عضو که همگی اصلاح‌طلب هم بودند، به توافق رسیده و در جلسه علنی شاید 10 دقیقه‌ای رأی‌گیری رسمی انجام شد و چون صرفا آقای الویری گزینه نهایی بود، ایشان به عنوان شهردار انتخاب شد. یعنی همان بار اول انتخاب انجام شد و دیگر وقت شورا و شهرداری برای گزینه‌های بعدی گرفته نشد. به نظر می‌رسد اکنون اعضای شورای شهر تهران درگیر فضاسازی‌های فضای مجازی شده‌اند و بیشتر این فضا برای آنها خط و خطوط تعیین می‌کنند. در حالی که مردم ساعت‌ها در صف ایستاده‌اند و به اعضای شورا رأی داده‌اند که شهر را اداره کنند و با مکانیزم انتخاب شهردار کاری ندارند. این اختیار به خود اعضا واگذار شده است. معتقدم شورا بیشتر درگیر شکل کار است تا محتوا.

شما سابقه چند دوره حضور در شورای شهر تهران را دارید، با توجه به اینکه از مشکلات و معضلات پایتخت آگاهی کامل دارید، به نظر شما شهردار بعدی تهران باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

شهردار آینده باید هم شورا و هم سازمان شهرداری را خوب بشناسد. بنابراین مشکل شورا و شهرداری را کم کند. وحدت و انسجام را در مدیریت شهری حاصل کند. تهران و سایر کلانشهرها دارای گروه‌های بزهکاری است که مانند مافیا رفتار می‌کنند. این گروه‌های شبه مافیایی به جان شهر افتاده‌اند و هرچه اختلافات بین تصمیم‌گیرهای شهر بیشتر باشد آب و نان آنها بیشتر می‌شود. برای این گروه‌ها مهم نیست کدام جریان کدام گروه یا دسته سیاسی بر شورا یا شهرداری حاکم است آنها به فکر منافع خودشان هستند و کار خود را پیش می‌برند و اعضای شورا هم باید مراقب چنین وضعیتی باشند. شهردار باید فاصله بین بدنه شهرداری و مدیریت شهری را کم کند و نشان دهد که با مشورت و همفکری با شورای شهر، کارها را انجام می‌دهد. یعنی باید هم به امر شورا و هم مدیریت شهری آگاهی کامل داشته باشد. شورا هم باید در این رابطه زودتر تصمیم بگیرد؛ زیرا هرچه بحث‌ها و جلسات طول بکشد، در بخش بدنه شهرداری و کارکنان حوزه شهری این امر بازخورد خوبی نخواهد داشت. التهابات و فضاسازی‌های کاذب ایجاد می‌شود و به نفع سیستم مدیریت شهری نخواهد بود. طی یکسال گذشته به حد کافی با حاشیه رو‌به‌رو و در مواردی دچار تزلزل هم شده است. بنابراین نباید بیش از این اجازه حاشیه‌سازی داد.

در بین اسامی اعلام شده آیا به نظر شما فردی هست که شرایط و ویژگی‌هایی را که ذکر کردید داشته باشد؟

بله قطعا وجود دارد، اما بنده بنا ندارم نام کسی را ذکر کنم. از این اسامی می‌توانم به فردی که دارای ویژگی‌های مد نظر است، برسم. نهایتا شورا باید تصمیم بگیرد و نباید اسیر شکل کار شود و اعضای شورا باید منافع شهر و مردم را لحاظ کنند. شخصی که آگاهی کامل هم با شورا و هم با شهرداری داشته باشد، در بین گزینه‌های منتشر شده وجود دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین