خاطرات
یاد باد آن روزگاران یاد باد
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
در ادامه بخوانید...
حزب اراده ملت ایران سه سال است ضعف های جریان اصلاحات را به اصلاحطلبان گوشزد میکند/نامیدی مردم از جریان اصلاحات عبور جامعه از جریانات رسمی کشور را در پی خواهد داشت
کد مطلب: 27256
تاریخ انتشار: 97/06/111
احمد حکیمی‌پور در گفت‌وگو با «آرمان»:
پارلمان اصلاحات یک نهاد بالادستی است اصلاح‌طلبان در فرصت باقی‌مانده برای بازسازی تلاش کنند

آرمان: برخی معتقدند شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان دچار تزلزل شده و با توجه به نقدهایی که به شورا وارد است کم‌کم کنار رفته و جای خود را به پارلمان اصلاحات خواهد داد. البته برخی دیگر این موضوع را رد کرده و اعلام می‌کنند هر دو در کنار یکدیگر فعالیت خود را با قدرت ادامه خواهند داد. در همین روزها اصولگرایان مدعی شدند که جامعه از اصلاح‌طلبان به دلیل آنکه نتوانستند دغدغه‌ها را حل کنند دور شده،‌ اما احمد حکیمی‌پور نظر دیگری در این باره دارد. برای بررسی همین موضوع «آرمان» با احمد حکیمی‌پور دبیرکل حزب اراده ملت ایران گفت‌وگو کرده که می‌خوانید.

پارلمان اصلاحات در چه شرایطی قرار دارد و آیا به تصویب نهایی خواهد رسید؟

پیشنهاد راه‌اندازی پارلمان اصلاحات شورای هماهنگی در دست نهایی شدن است به آن معنا که پیشنهادات گروه‌ها و احزاب عضو شورای هماهنگی گرفته شده و شورای سیاسی تدوین نهایی را انجام مي‌دهد و سپس به جلسه شورا برای تصویب نهایی می‌رود.

برخی شنیده‌ها اینگونه است که با روی کارآمدن پارلمان اصلاحات کم‌کم شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان ضعیف شده و کنار خواهد رفت. نظر شما در این باره چیست؟

بحث این‌گونه نیست که شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان ضعیف شود. دوستان سازوکاری را تهیه کردند تا اصلاح‌طلبان بتوانند مجمع نمایندگانی را به وجود بیاورند تا در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی‌ها افراد بیشتر و یا حوزه بیشتری از اصلاح‌طلبان در رأی‌گیری‌ها و تصمیم‌گیری‌ها دخالت و همکاری داشته باشند. برخی به شورای عالی انتقاداتی داشته که چندان مسموع نیست. از سوی دیگر هم برخی می‌گویند این شورا می‌تواند به کار خود ادامه دهد، اما موضوع آن است که هنوز در این باره به صورت کامل تصمیم‌گیری نشده است.

یعنی شورای عالی و پارلمان اصلاحات هر دو به کارشان ادامه خواهند داد؟

اگر تصمیم بر ادامه کار شورا باشد، شورا باید به نحوی کیفیت کار را بالاتر ببرد، زیرا به عملکردش انتقاد بوده و انتقادات همچنان مطرح هستند. باید گفت پارلمان اصلاحات یک پیشنهاد جدید است و جایگاه آن بالاتر از شورای عالی خواهد بود. به عبارت دیگر، پارلمان اصلاحات یک نهاد بالادستی است.

به نظر شما راه‌اندازی پارلمان اصلاحات تا چه اندازه برای پیشبرد اهداف اصلاح‌طلبان مفید خواهد بود؟

با توجه به تجربیاتی که اصلاح‌طلبان طی سال‌های اخیر داشته‌اند، پیشنهاد دهندگان پارلمان معتقدند که بدنه اصلاح‌طلبی به ویژه در حوزه استان‌ها در تصمیم‌گیری‌های کلان کشوری نقشی ندارند و با روی کار آمدن پارلمان اصلاحات آنها می‌توانند در تصمیم‌گیری‌ها نقش داشته باشند. بنابراین راهبرد اصلاح‌طلبان آن است که جامعه اصلاح‌طلبی بیشتر از گذشته درگیر مسائل و تصمیم‌سازی‌ها شود و برای این موضوع راهبردی به نام پارلمان اصلاحات پیشنهاد شده است. بنابراین با آغاز به کار پارلمان اصلاحات روی مسائل کلی و سیاست‌های کلان اصلاح‌طلبان، جامعه اصلاح‌طلبی بیشتر درگیر این مسائل خواهد شد.

برخی معتقدند اصلاح‌طلبان از آقای روحانی دور شده و دیگر مانند گذشته از وی حمایت نمی‌کنند. نظر شما در این خصوص چیست؟

هدف اصلاح‌طلبان از ابتدا شخصی نبوده که از یک شخص خاص یا روحانی حمایت کنند. آنان براساس برنامه‌هایی که داشتند از آقای روحانی حمایت کرده و با دولت در تعامل هستند و با حمایت آنها دولت رأی آورده است، اما این موضوع دلیل برآن نیست که در رابطه با ضعف‌های دولت تذکر نداده و یا برای بهبود دولت پیشنهاد ندهند. مهم این است که حمایت‌های اصلاح‌طلبان از دولت یا آقای روحانی نه تنها منفعلانه نبوده، بلکه حمایتی فعال بوده است. طبیعتا دولت هم دغدغه‌هایی دارد و اصلاح‌طلبان آن دغدغه‌ها را دنبال می‌کنند، چرا که این دغدغه‌ها، دغدغه‌های جامعه است. جامعه با توجه به مطالبات و نیازهایی که داشت از آقای روحانی حمایت کرد و به او رأی داد.

آیا اصلاح‌طلبان برای پیروزی در انتخابات آینده مجلس برنامه‌ای طراحی کرده‌اند؟

نزدیک سه سال است حزب اراده ملت ایران در رابطه با ضعف‌ها و دغدغه‌هایی که اصلاح‌طلبی با آنها مواجه بوده، بارها طی نامه به اصلاح‌طلبان تاکید داشته که ضعف‌های خود را بهبود بخشند، اما متاسفانه جریان اصلاحات فرصت‌ها را از دست داد و کار به جایی رسید که مردم از جریانات رسمی کشور ناامید شده‌اند و از نظر مردم آنها نمی‌توانند به مطالبات جامعه رسیدگی کنند. اصلاح‌طلبان باید تلاش کنند تا در فرصت باقی‌مانده خود را بازسازی و نقدها را صادقانه بپذیرند. آنان باید اجازه دهند تا نقدهایشان شنیده شود. برخی معتقدند اگر اصلاح‌طلبان نتوانند مردم را بسیج کنند آنها به سوی اصولگراها خواهند رفت، اما نظر من اینگونه نیست و چنین برداشتی از جامعه ندارم. زیرا در صورت ناامید شدن جامعه از اصلاح‌طلبان، جامعه از جریانات رسمی کشور عبور خواهد کرد و این موضوع به نفع مصالح کشور نخواهد بود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین