خاطرات
یاد باد آن روزگاران یاد باد
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
در ادامه بخوانید...
حکیمی پور: نظام پارلمانی کمتر در معرض پوپولیسم است
کد مطلب: 27241
تاریخ انتشار: 1396/07/19
ایرنا- تغییر نظام سیاسی از ریاستی به پارلمانی برنامه ای است که برخی از نمایندگان مجلس تلاش برای اجرایی شدن آن را کلید زده اند. هدف نهایی در چنین طرحی حذف انتخاب رییس جمهوری از سوی مردم است. با توجه به اهمیت موضوع ایرنا با کارشناسان گفت و گو می کند.

*** هر دو نظام امتحان خود را پس داده اند

احمد حکیمی پور دبیرکل حزب اراده ملت ایران به گروه پژوهش و تحلیل خبر ایرنا گفت: با توجه به قانون جدید احزاب،تا یکی دوسال آینده تنها احزابی فعال خواهند بود که از استانداردهای تعیین شده برخوردار باشند می توان به ایجاد زمینه مساعد برای تشکیل نظام پارلمانی خوش بین بود.
عضو خانه احزاب افزود: این موضوع بحثی مهم و جدی است که در محافل سیاسی و علمی ما مطرح شده است. بعد از حدود 4 دهه از پیروزی انقلاب، به اندازه کافی تجربه به دست آمده است که چکار کنیم تا چرخ مملکت خوب بچرخد یا در نگاهی کلان تر در میان نظام های متکی به رای مردم کدام را انتخاب کنیم، ریاست جمهوری یا پارلمانی؟ از طرفی هر دو نظام یاد شده هم در دنیا امتحان خود را پس داده اند و تجربه شان پیش روی ما است.

*** نظام های پارلمانی ثبات بیشتری دارند

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: در دوره های گذشته به کرات شاهد بودیم که وقتی رییس جمهور و مجلس همراهی و هماهنگی لازم را نداشته باشد کارها زمین می ماند و در نهایت هم قوه مقننه تقصیر را به گردن قوه مجریه می اندازد و بالعکس. این نارسایی به ویژه در 4 ساله نخست روسای جمهور به وضوح مشاهده می شد. 
حکیمی پور اضافه کرد: اما وقتی اکثریت مجلس رییس دولت را انتخاب کنند این مشکل به حداقل می رسد و از دوباره کاری جلوگیری و در هزینه ها صرفه جویی می شود. مجلس و دولت هم دیگر نمی توانند از زیر بار مسوولیت شانه خالی کنند و در مقابل مردم پاسخگو هستند.
وی تصریح کرد: از سویی وقتی در سراسر دنیا نظام های پارلمانی را با ریاستی مقایسه کنیم متوجه می شویم که نظام های پارلمانی ثبات، آرامش و پایداری بیشتری در قیاس با ریاستی دارند. در مجموع محاسنش بیشتر از معایب آن است.

*** پروانه احزاب غیرفراگیر باطل می شود

حکیمی پور تاکید کرد: یکی دیگر از اشکالات نظام ریاستی استعداد فراوان آن برای پوپولیسم و عوام فریبی است که در نظام پارلمانی این عارضه کمتر دیده می شود. در ایام انتخابات ریاست جمهوری در ایران شاهد بودیم که رقبا چه حرفهایی که برای جلب نظر توده مردم زدند تا رای بیشتری کسب کنند. 
این فعال سیاسی اظهار کرد: البته برخی به درستی نبود احزاب سیاسی مقتدر در کشور را مانعی برای تغییر نظام به ریاستی می دانند اما این عیب کشور ما است که در آن به احزاب میدان رشد داده نشده است. اما به طور مثال از وقتی نظام مشروعیت در کشور انگلستان برپا شد احزاب و پارلمان به موازات و شانه به شانه هم پیش رفتند.
وی با تاکید بر اینکه وقت آن رسیده که به نقش احزاب در توسعه پایدار کشور توجه شود گفت: البته با توجه به قانون جدید احزاب تا یکی دوسال آینده تنها احزابی فعال خواهند بود که از استانداردهای تعیین شده در قانون احزاب برخوردار باشند. یعنی داشتن مانیفست روشن، فراگیر بودن، داشتن دفاتر فعال در سراسر کشور و برخی شروط دیگر برای ادامه کار حزب الزامی است در غیر این صورت تعطیل خواهند شد.
عضو سابق شورای شهر تهران افزود: بر همین اساس کمیسیون ماده 10 احزاب تا آذرماه امسال به کلیه احزاب کشور فرصت داده که استانداردهای مندرج در قانون احزاب را برای خود فراهم سازند تا پروانه فعالیت آنها باطل نشود. البته ممکن است یک فرصت کوتاه دیگر به آنها داده شود ولی نهایت ظرف 2 سال آینده تنها احزابی فعال خواهند بود که حزب به معنای واقعی کلمه باشند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین