خاطرات
یاد باد آن روزگاران یاد باد
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
در ادامه بخوانید...
فصل خوب ارزیابى ونقددرون جریانى
کد مطلب: 27235
تاریخ انتشار: 1396/04/18
اصلاح‌طلبی یک مشیِ زیستن و به تعبیر دقیق‌تر یک روش زندگی جمعی است. روشی که بنیانِ آن، ایجادِ تغییرات مستمر و تدریجی در همه‌ عرصه‌های حیات، معیارِ آن خِرَد جمعی، و هدفِ آن تحقق زندگی دُنیوی و اُخروی مطلوب برای جامعه است.

اصلاح‌طلبی یک مشیِ زیستن و به تعبیر دقیق‌تر یک روش زندگی جمعی است. روشی که بنیانِ آن، ایجادِ تغییرات مستمر و تدریجی در همه‌ عرصه‌های حیات، معیارِ آن خِرَد جمعی، و هدفِ آن تحقق زندگی دُنیوی و اُخروی مطلوب برای جامعه است.
مولفه‌های مفهوم اصلاح‌طلبی زمانی می‌توانند در عمل کارآمد و اثر بخش باشند که پیش از اِعمال بر آحاد جامعه، در درون مجموعه‌ اصلاحات جاری و ساری شده، نقاط ضعف و قوت آن هویدا گردد و شیوه‌ مطلوبِ اجرای آن به اِثبات برسد. از این رو فعالیتِ جریان اصلاحات و افرادی که خود را مدّعی این روش می‌دانند، با ملاحظه و حساسیت بیشتری همراه است، چرا که الزام به ایجاد تغییرات تدریجی و دوری از دُگماتسیم فکری و اندیشه‌ای از یکسو، و اعتقاد به خِرد جمعی به عنوان معیار نخست تشخیص مطلوب، باید در گفتار و عملِ آن‌ها مشهود باشد.
هیچ گاه نباید از این مهم غافل شد که وجود تغییرات در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی می‌تواند هر جریانی را به صورت بالقوه در معرض اثر پذیری از تهدیدهای گونانگون قرار دهد. از این رو ضعف‌های موجود در هر جریانی را، اصلاح‌طلبی نیز می‌تواند داشته باشد.
نگاه جریان اصلاح‌طلبی، صرفاً کسب کُرسی‌های قدرت نیست. اگرچه هدف در رقابت‌های سیاسی پیروزی است، اما نگاهِ جریان اصلاحات به مسائل کشور در وهله‌ نخست معطوف به منافع ملی، ثُبات و پویاییِ توامان نظام جمهوری اسلامی است، هدف دوم نیز حفظ انسجام، یکپارچگی، کارآمدی و اثر بخشیِ جریان اصلاحات است که از طریق کسب و استفاده‌ موثر از تجربیات گذشته محقق می‌شود می‌خورد.
اما نکته‌ مهم تر، موضوع نهادسازی و تعمیق خواسته‌های اصلاح‌طلبانه برای بهبود شرایط جامعه و کارآمدتر کردن نظام است. مُصلحان این جامعه چه قبل و چه بعد از انقلاب خواسته‌هایی را دنبال می‌کردند که عمدتاً حول قانون‌گرایی، امنیت، عدالت، آزادی و استقلال کشور بوده است.
پس از انقلاب همه‌ این موارد به نحوی مطلوب در قانون اساسی تجمیع و تجلّی پیدا کرد و جریان اصلاحات به دنبال امتداد همین مسیر است.
جریان اصلاح‌طلب یکی از دو جریان اصلی نظام سیاسی ماست و از هر رخداد سیاسی و اجتماعی، تجربیاتی می‌اندوزد. حُسن جریان اصلاح‌طلب و نقطه اصلیِ تمایز آن، تاکید بر تصمیم گیری بر مبنای خرد جمعی و به نوعی ساز و کار تصمیم گیری از پایین به بالا بوده که در کنار آن همیشه راه را برای نقد درون جریانی باز گذاشته است و پس از هر دوره برگزاری انتخابات، نقاط قوت و ضعف عملکرد خود را تجزیه و تحلیل می‌کند که آخرین مصداقِ آن، انتخابات 29 اردیبهشت 96 است.
با وجود آنکه جریان اصلاحات در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای کلانشهرهای کشور به موفقیت نسبی دست یافت، اما تحلیل عملکرد خود را کنار نخواهد گذاشت و تفکر اصلاح‌طلبانه معتقد است نباید با پیروزی دچار غرور سیاسی شده و از بررسی و رفع نقاط ضعف و کاستی‌ها غافل شد. از این رو باید با ارزیابی و نقد کارشناسیِ اهداف راهبردی و عملیاتی از یکسو و ساز وکارها و فرآیندهای تحقق این اهداف از سوی دیگر، گزارشی از عملکرد جریان ارائه و پس از آن تلاش شود که ضعف‌ها برطرف و نقاط قوت تقویت شوند تا بتوان در انتخابات آینده با خطای کمتر و ضریب موفقیت بالاتری در عرصه ظاهر شد.
عمل بر مبنای صداقت، شفافیت، پاسخگویی به افکار عمومی، پاکدستی و پایبندی به قانون در جریان اصلاحات اگرچه مفروض است، اما باید از آن مراقبت شود.عدمِ توجه به ضعف‌های درون مجموعه‌ای در جریان اصلاح‌طلبی، ماهیتِ این جریان را با چالش مواجه خواهد کرد و برای پیشگیری از این مسئله، تعبیه‌ ساز و کاری که مبتنی بر آن، اثرگذاریِ رای و نظر همگان در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌های مهمِ جریان را به شکل حقیقی نمایش دهد، بسیار حائز اهمیت است.
امروز مناسب‌ترین زمان نقد و ارزیابى درون جریانى اصلاحات در سه حوزه گفتمانى، ساختارى و رفتارى است که نباید به هدر رود چراکه هزینه‌های ناشی از آن براى کُلّیت جریان درآینده، مبهم است و معلوم نیست قابل جبران باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین