خاطرات
یاد باد آن روزگاران یاد باد
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
در ادامه بخوانید...
ميراث فرهنگي، ديگر مساله فانتزي نيست
کد مطلب: 27232
تاریخ انتشار: 1396/04/26
احمد حكيمي‌پور در گفت‌وگو با «قانون» بيان كرد
ميراث فرهنگي تهران در دهه اخير ، قرباني سوداگران برج‌سازي شده است. بسياري از بناهاي تاريخي ارزشمند شهر به‌صورت شبانه نابود شده‌اند و در اين ميان شوراي شهر تنها به تذكري در اين‌باره بسنده كرد. اما در دوره چهارم شوراي شهر، ميراث فرهنگي صاحب كميته ميراث فرهنگي شد؛ اين اتفاق ميراث فرهنگي را از مساله‌اي فانتزي به يك دغدغه تبديل كرده است. با احمد حكيمي‌پور، رييس كميته فرهنگي درباره چشم‌انداز ميراث فرهنگي در شوراي دوره پنجم به گفت‌وگويي كوتاه پرداخته‌ايم كه باهم مي‌خوانيم.

مهم‌ترين خطرات ميراث فرهنگي تهران و چالش‌هاي فراروي اين بخش چيست؟

سوداگران و دلالان ساخت‌وساز، مهم‌ترين آسيب و خطر ميراث‌فرهنگي تهران است. باتوجه به حساسيت‌هايي كه بر فضاي سبز و باغ‌ها به‌وجود آمده، نظر سوداگران ساخت و ساز به سوي خانه‌هاي تاريخي جذب شده است؛ چرا كه اعتراض به تخريب اين خانه‌ها بسيار كمتر از باغ‌هاي تهران است و بسياري از خانه‌هاي تاريخي تاكنون شناسايي نشده‌اند. همچنين خانه‌هاي تاريخي با متراژهاي بالا هستند كه تخريب و ساخت برج و مال در آن‌ها به‌صرفه است.

به‌نظر شما به‌عنوان رييس كميسيون فرهنگي شوراي شهر تهران، اولين قدم ميراثي شوراي پنجم چه‌مي‌تواند باشد؟

بايد بناهاي تاريخي ارزشمند تهران به‌سرعت شناسايي و بدون وقفه‌اي ثبت ملي شوند. بناهاي تاريخي كه ثبت ملي شده‌اند نيز، بايد به‌سرعت تعيين حريم شوند. اگر تعيين حريم نشود بالافاصله در حريم آن‌ها برج‌ها سبز مي‌شوند.

به‌عنوان مثال برج‌هاي بسياري در اطراف خانه تاريخي و ارزشمند اعلا كه شهرداري حدود 20 سال گذشته آن را تملك كرد و در اختيار انجمن خوشنويسان قرار دادوتعيين حريم نشده است، به همين دليل ساخته شد.

پيشنهاد شما به شوراي دوره پنجم براي حفظ ميراث فرهنگي چيست؟

پيشنهاد من اين است كه شوراي بعدي حتما كميته ميراث فرهنگي را حفظ كنند. نبايد اين كميته را ناديده بگيرند كه بزرگ‌ترين آسيب به ميراث تهران خواهد بود. درحال حاضر بناهاي تاريخي و ميراث فرهنگي به مطالبه عمومي تبديل شده اند. مردم به اين باور رسيده‌اند كه ميراث فرهنگي، هويت شهر و آن‌هاست و بايد حفظ شود. نقش شوراي شهر نيز هماهنگ كننده دستگاه‌هاي مربوط از جمله شهرداري، وزارت راه و شهرسازي، سازمان اوقاف و امور خيريه، سازمان ميراث فرهنگي و... است.

در جلسات اين كميته، هماهنگي بين اين دستگاه‌ها انجام مي‌شد و خروجي‌ بسيار خوبي نيز به‌دنبال داشت. اين جلسات هماهنگي بايد تداوم داشته باشد. اين جلسات مبتني بر مصوبه‌ سال 82 شوراي شهر است كه در قالب تفاهمنامه‌اي بين دستگاه‌ها اجرا شده و شورا نيز به عنوان دبيرخانه وظيفه هماهنگي مابين آن‌ها را دارد.

در دوره‌اي، شهرداري اقدام به تهيه بانك اطاعاتي از بناهاي تاريخي و ارزشمند تهران كرده اما اين بانك اطلاعاتي هيچ‌گاه در اختيار دستگاه‌هاي ديگر قرار نگرفته است. باتوجه به ضرورت وجود چنين بانك اطلاعاتي، چرا شهرداري آن را منتشر نكرده است؟

اين طرح به‌بهانه نبود اعتبار در سازمان ميراث فرهنگي در شهرداري انجام شده است و درواقع شهرداري مسئوليتي در اين رابطه ندارد. بيش از سيصد بناي تاريخي ارزشمند در تهران شناسايي شده است. اولويت اصلي ما تعيين حريم آن‌ها بود. اما به‌دليل اينكه شهرداري متولي قانوني اين امر نيست، بايد در كميته تعيين حريم سازمان ميراث اين كار انجام شود. اما درباره آن تحقيق و بانك اطلاعاتي مورد نظر شما، بايد به اين موضوع اشاره كنم كه آن ليست غيرقانوني بوده و ارزش ندارد؛ چرا كه شهرداري مرجع شناسايي ميراث تاريخي نيست و ممكن است بسياري از بناهاي تاريخي اين ليست فاقد ارزش تاريخي باشند. اگر آن بانك اطلاعاتي منتشر مي‌شد، جوسازي‌هاي عجيبي شكل مي‌گرفت و دوباره دلالان و سوداگران به جان تهران مي‌افتادند.

بسياري بر اين باورند‌كه فعالان ميراث فرهنگي راهي را مي‌روند كه فعالان محيط زيست يك دهه پيش از آن عبور كرده‌اند؛ تبديل ميراث فرهنگي از مساله‌اي فانتزي به يك دغدغه مردمي. نظر شما در اين‌باره چيست؟

در دوره چهارم ،كميته‌اي تخصصي درباره ميراث فرهنگي تعريف و شكل گرفت. هم‌اكنون ساختاري آن شكل گرفته است. از همه مهم‌تر سمن‌هاي ميراث فرهنگي در تمامي حوزه‌ها فعال شده‌اند و حفظ ميراث فرهنگي ديگر مساله‌اي فانتزي نيست بلكه به مطالبه و دغدغه مردمي تبديل شده است. تجارب خود را در اين كميته به‌صورت جامع جمع‌آوري كرده‌ايم كه در اختيار دوستان در شوراي دوره پنجم قرارمي‌ دهيم.

آيا شوراي اصلاح‌طلب دوره پنجم ، دغدغه ميراث فرهنگي دارد؟

خوشبختانه اگر بيشتر از اين دوره نباشد، كمتر نيست. در جلساتي كه با آن‌ها داشته‌ايم به اين نتيجه رسيده‌ايم كه در رابطه با اين موضوع كاملا پيگير و علاقه‌مند به اين مساله هستند.من چنين روحيه‌اي را حس كردم. نكته قابل توجه اينجاست كه شوراي شهر نبايد با اين استدلال كه چون تعداد اعضا نسبت به دوره قبل كمتر است پس اين كميته را تشكيل ندهند، پيش روند. اين كميته بايد تقويت شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین