خاطرات
یاد باد آن روزگاران یاد باد
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
در ادامه بخوانید...
رقابت بر مبناي «برنامه محوري»
کد مطلب: 27220
تاریخ انتشار: 1395/12/21
با نزديک شدن به انتخابات پنجمين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستا و دوازدهمين دوره از انتخابات رياست جمهوري، لزوم تاکيد و توجه بر برنامه محوري، به يقين خالي از لطف نخواهد بود.

برگزاري انتخابات منظم و باشکوه و تقريباً هر ساله پس از انقلاب شکوهمند سال 1357 در کشور عزيزمان ايران به مثابه سمبل مردم سالاري ديني، به تنهايي و به ذات خود خوشحال کننده و غرورآفرين است، اما آنچه اين خوشحالي را دو چندان خواهد نمود، پخته شدن تصميم‌گيري افراد و آحاد شهروندان در زمينه انتخاب کانديداهاي مورد نظر و کاسته شدن از موج احساسات و به بيان ديگر، گزينش رويکرد عقلانيت محور است. محقق شدن تصميم گيري مبتني بر عقلانيت و خِرَد در جريان انتخابات، به کمک ارائه برنامه توسط جريانات، احزاب و جريانات سياسي، قابليت عملياتي شدن دارد. زماني که مردم به عنوان تصميم گيران نهايي، با چينش برنامه‌هاي طرح شده در کنار يکديگر و قياس آنها و گزينش برنامه‌اي که قرابت بيشتري با انگاره‌هاي ذهني شان از مفاهيمي همچون پيشرفت، آزادي، عدالت و توسعه دارد، دست به انتخاب از ميان کانديداهاي مختلف بزنند، مي‌توان ادعا نمود که مردم سالاري ديني، به بهترين و کامل ترين شيوه ممکن به مرحله ظهور و بروز رسيده است.
اما در اين ميان، نکته‌اي که بايستي مورد توجه جريانات و گروه‌هاي سياسي قرار گيرد، پرهيز از تهيه برنامه‌هاي غيرقابل دسترس، آرمان گرايانه و متوهمانه است. ترديدي نيست که هر يک از ما از هر چه کوتاه تر شدنِ مدت زمان درگير بودن با مشکلات ريشه دوانده در تار و پور بخش‌هاي مختلف کشورمان، خوشحال و خرسند خواهيم بود...
اما در اين ميان نبايد واقع نگري و نگاه مبتني بر واقعيات را در تدوين برنامه ها، از ذهن دور داشت.شايد برنامه‌هايي همچون برنامه 5 ساله دوم شهرداري تهران و يا برنامه 5 ساله پنجم توسعه کشور که در قالب آن تقريبا بخش اعظم (اگر نگوييم همه) مشکلات، به ترتيب در سطح محلي و ملي حل شده،قلمداد شده است، در نگاه اول بسيار به مذاق هر انساني که عشق اين آب وخاک را در دل خود مي‌پروراند، خوش آيد، اما توسعه و پيشرفت واقعي کشور با ارائه چنين برنامه‌هاي آرمان گرايانه اي که ظرف مدت 5 سال بناي حل تمام مشکلات مبتلا به جامعه را دارند، محقق نخواهد شد. توسعه و پيشرفت يک ملت، در گرو برداشتن گام‌هاي استوار و محکم و توام با متانت و آرامش است و در هيچ برهه‌اي از تاريخ و در هيچ موضعي، توسعه با شعار و اقدامات عجولانه و پوپوليستي که صرفا خوشايند مردم باشد، به دست نيامده است.
نکته اي که جزء بايستگي‌هاي جريان اصلاح طلبي به عنوان جرياني که مبتني بر دانايي و تدبير رشد و نموّ داشته است، مورد توجه قرار مي‌گيرد، لزوم تهيه برنامه اي در خصوص اولويت‌هاي جريان متبوع ايشان در سطح ملي براي انتخابات رياست جمهوري و در سطح محلي براي انتخابات شوراهاست.
به گونه اي که براي مردم، اعم از افراد دلبسته به جريان اصلاحات و افراد وابسته به ساير جريانات موجود در کشور و ايضاً افرادي که مستقلاً اقدام به کنش‌هاي انتخاباتي مي‌نمايند، عيان گردد که در صورت سپردن زمام امور در اداره کشور و شهر به جريان اصلاحات، پس ازمدت زمان 4 سال، چه تحولات و پيشرفت‌هايي به صورت ملموس و قابل مشاهده و سنجش، رقم خواهد خورد.
نکته پاياني آنکه، اميد است جريان سياسي اصولگرا نيز از پيشنهاد «برنامه‌محوري» در انتخابات پيشرو استقبال به عمل آورد که در اين صورت، رقابت‌ها حول محور برنامه‌ها متمرکز خواهد شد و از جدل‌هاي بي فايده و مناقشه‌هايي که عايدي نصيب مردم نخواهد کرد فاصله خواهيم گرفت. همچنين همين امر در دراز مدت به عنوان معياري مناسب براي سنجش صداقت و کيفيت عملکرد جريانات سياسي کشور مورد استناد خواهد بود و نهايتاً به عنوان گامي مستحکم در جهت نهادينه نمودن شفافيت و پاسخگويي عملکرد جريانات در قبال افکار عمومي به شمار خواهد آمد که همگي موارد فوق الذکر بستري خواهد بود براي حل واقعي و عملي مشکلات مردم و ايجاد نشاط و شادماني پايدار در جامعه.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین