خاطرات
یاد باد آن روزگاران یاد باد
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
در ادامه بخوانید...
اتاق ستاد بحران خالی بود/ برای ایمنی پلاسکو فقط اخطار دادند خبری از اجرا نبود/ شهرداری توجهی به اخطار شورا در رابطه با آتش نشانی نداشت
کد مطلب: 27204
تاریخ انتشار: 1395/11/02
حکیمی پور در گفتگو با برنا مطرح کرد؛
عضو شورای شهر تهران با اشاره بر اینکه "من دوسال پیش از ستاد مدیریت بحران بازدید داشتم" گفت: در این ساختمان اتاقی در نظر گرفته شده بود که در آن جایگاه نماینده دستگاه های نظارتی و کارشناسان ذیربط برای کاهش خسارت و اقدامات هماهنگ وجود داشت. در آن بازدید من میز مسوولان مربوطه را به همراه تابلوهایشان دیدم ولی شخصی برای پاسخگویی وجود نداشت. با توجه به این‌که "حادثه همیشه در کمین است" باید به چنین کوتاهی هایی رسیدگی شود.

«احمدحکیمی پور» عضو شورای شهر تهران در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، ضمن تاسف از حادثه دیروز ساختمان پلاسکو گفت: اعضای شورای شهر در حال بررسی این موضوع هستند. پیرامون این حادثه نکاتی وجود دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد.

او ادامه داد: نمی‌توان به این حادثه به چشم یک اتفاق نگاه کرد. مخصوصا ساختمان پلاسکو که به تنهایی نماد مدرنیته شهر تهران بوده و با بهای گزافی امروز دیگر در پایتخت نیست، ضمن این که آسیب های جانی و مالی رخ داده بسیار سنگین و تاسف بار است. این ساختمان برای اولین بار نبود که دچار حریق و حادثه شده و سابقه ای در گذشته هم داشته است. بحث این است که تذکر تا زمانی که اجرایی نشود کارساز نیست و صرف اخطاریه نمی‌توان از بروز فاجعه جلوگیری کرد.

حکیمی پور با تاکید بر اینکه "در تهران نیز مرسوم است که در مقابل برخی بناها برای رعایت نکردن ضوابط مانع گذاشته شود، گفت: سوالی که پیرامون حادثه پلاسکو مطرح می‌شود، این است که در صورت بروز تخلفات عینی و هم چنین نبود استانداردهای لازم در یک ساختمان تجاری به آن عظمت، چرا تنها به اخطار و تذکر اکتفا شده و اعمال قانونی انجام نگرفته است.

او افزود: پس از حادثه بم در کلان‌شهرها به خصوص تهران به عنوان پایتخت برای این که از چنین حوادث غیرمترقبه‌ای از جمله آتش سوزی، نشست زمین، زلزله و... پیش گیری لازم صورت گیرد، باید مدیریت یک پارچه‌ای انجام می گرفت. این مسوولیت ها برعهده شهرداری است و به اصطلاح یک توافق نامه ای بین دستگاه های ذی‌ربط با شهرداری وجود دارد که برای پیگیری مستقر هستند که نمونه آن، ستاد پیشگیری و مدیریت بحران است. انتظار می‌رفت این ستاد که تکیه اش بر شهرداری است وظیفه خود را به درستی انجام دهد.

عضو شورای شهر تهران با اشاره بر اینکه "من دوسال پیش از ستاد مدیریت بحران بازدید داشتم" گفت:  در این ساختمان اتاقی در نظر گرفته شده بود که در آن جایگاه نماینده دستگاه های نظارتی و کارشناسان  ذیربط برای کاهش خسارت و اقدامات هماهنگ وجود داشت. در آن بازدید من میز مسوولان مربوطه را به همراه تابلوهایشان دیدم ولی شخصی برای پاسخگویی وجود نداشت. با توجه به این‌که "حادثه همیشه در کمین است" باید به چنین کوتاهی هایی رسیدگی شود.

او با تاکید بر اینکه "فردای روزی که من از پلاسکو بازدید کردم در صحن شورا مسئله را مطرح کردم اما مورد توجه قرار نگرفت" اظهار کرد: بیان اینکه من مدت‌ها پیش پیرامون این حادثه اخطار داده بودم، کاربردی ندارد. بحث بر این است که میان این غم بزرگ در کشور متاسفانه همچنان با وجود چنین تجربیاتی به جای دستاویزی به تدبیرهای مدیریتی به نیروی انسانی تکیه می‌کنیم.

او افزود: هشدار برای آتش سوزی در خیابان جمهوری، نشست خیابان ها، غرق شدن افراد در استخرهای پارک، نشست مترو و چنین حوادثی که ما در تهران شاهد آن هستیم، نشان دهنده نیاز به هماهنگی های بیشتر است. امروز با بیان اینکه همه بگویند ما تذکر داده بودیم، هیچ کاری پیش نمی‌رود. متاسفانه داغ دار چنین اتفاقی شده ایم و باید ببینیم در آینده چه کاری از دستمان برمی‌آید.

حکیمی پور در خاتمه گفت: تهران درحال پرورش ساختمان های بلند مرتبه است. بهتر است قوانین دقیق‌تری برای این ساختمان ها در نظر گرفته شود. دغدغه بزرگ ما همواره تجهیز سیستم آتش‌نشانی بوده و همواره با اصرار زیادی اعلام شده است که آتش‌نشانان دارای تجهیزات مناسب باشند اما هنگامی که مسوول مربوطه اعلام می‌کند که تجهیزات و استانداردهای لازم وجود دارد ما مبنا بر اعتماد می‌گذاریم.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین