خاطرات
یاد باد آن روزگاران یاد باد
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
در ادامه بخوانید...
نقدي بر نگرشي كه شورا را سياسي جلوه ميدهد
کد مطلب: 27202
تاریخ انتشار: 1395/10/17
بارها مطرح شده ( همواره بنده نيز بر ان تاكيد كرده ام ) كه شوراي شهر عرصه اي تخصصي و كارشناسي است همانطور كه تاكيد دارم شهرداري نهادي خدماتي است و نبايد وارد عرصه رقابت هاي سياسي شود. ولي جالب ان است كه نقد و تذكر جدي نسبت به مراقبت از عدم ورود شهردار تهران و به طبع نهاد خدماتي شهرداري به عرصه رقابت هاي سياسي و انتخاباتي با تعابير و تفاسير متعددي همراه مي شود كه شايد ذكر چند نكته را ضروري مي نمايد :
بارها مطرح شده ( همواره بنده نيز بر ان تاكيد كرده ام )  كه شوراي شهر عرصه اي تخصصي و كارشناسي است همانطور كه تاكيد دارم شهرداري نهادي خدماتي است و نبايد وارد عرصه رقابت هاي سياسي شود.
ولي جالب ان است كه نقد و تذكر جدي نسبت به مراقبت از عدم ورود شهردار تهران و به طبع نهاد خدماتي شهرداري به عرصه رقابت هاي سياسي و انتخاباتي با تعابير و تفاسير متعددي همراه مي شود كه شايد ذكر چند نكته را ضروري مي نمايد : 
 
١- شهرداري با متن مشكلات و مسايل مردم سر و كار دارد كه اهميت دقت و سرعت در خدمتگزاري اش ملموس ترين واژه اي است كه مطرح مي شود ولي تجربه اي كه اقاي احمدي نژاد براي پرش از سكوي شهرداري پايتخت به كرسي رياست جمهوري ايران داشت موجب شد تا بدنه نهادي خدماتي با شالوده ي سياسي كاري همراه شود كه شايد ته مانده هاي همان تفكر سالها بعد جناب اقاي قاليباف را به تكرار حضور در عرصه رقابت انتخاباتي كشاند . هر چند كه نمي توان از اقدامات خوب شهرداري چشم پوشي كرد ولي غلبه رويكرد و رفتار و رويه سياسي در مواجه با دولتها و شورا چيزي جز اين حكايت نمي كند كه بهتر است با نگاهي مبني بر ثبات مديريتي در شهرداري به طور عيني تر براي كلانشهر تهران به برنامه ريزي پرداخت . حال علي رغم تعبير برخي نگراني نسبت به حضور يك شخص در انتخابات پيش رو به عنوان رقيب انتخاباتي شخصي ديگر وجود ندارد بلكه نگراني از حاكميت سياست به جاي خدمت در نهادي است كه توقف يك لحظه خدمت رساني اش صلاح شهروندان را با مشكل مواجه خواهد كرد و لذا توصيه مان اين بوده كه چنانچه شهردار تهران قصد ورود به عرصه اي ديگر را دارد به برنامه ريزي براي ان ميدان بپردازد و عرصه خدمت به مردم تهران در جايگاه شهرداري را به فرد ديگري بسپارد تا اينك اين چنين طرفداران و رسانه هاي وابسته به ايشان به زعم خودشان به تعبير خودساخته از تذكر يك عضو شورا نپردازنند و تصور ميكنم اين مهم دغدغه اي جز نيت خدمت به مردم نيست .
 
٢- به نظر مي رسد دوستان و رسانه هايي كه اين روزها سعي در وارونه سازي نقد دلسوزانه يك عضو شورا دارند ، بيشتر به دنبال جلوه گري اظهار نظر و يا اقدامات و فعاليت منطبق با قانون عضوي از شورا نسبت به تعهداتش به مردم در چارچوب مسئوليتش با واژه و تعاريفي سياسي هستند . چرا كه مطابق انچه در قانون امده است سوال، تذكر و مراقبت از عدم انحراف شهرداري جز وظايف مسلمي است كه هر يك از اعضاي شورا بر عهده دارند ولي انچه قابل تامل است اينكه جرياني به دنبال ان است انچه خلاف خواست و نظر خودش بود را سياسي بپندارد و عملكرد خويش را عين مسوليت پذيري ! و اين جاي سوال جدي دارد . 
 
٣- بي شك معتقدم شوراي شهر عرصه اي تخصصي  در ارتباط مستقيم با مردم براي رفع بديهي ترين مشكلات و كمك به بهبود شرايط زندگي مطلوب است . بنده هم از اين فرصت برخوردار شدم تا در شوراي چهارم با اتكاء به تجربياتم از ورود به حوزه تدوين قوانين در اولين دوره شوراي شهر ، با رويكردي تازه و با درك اهميت و باوري كه به حفظ ميراث ملي و مذهبي كشورم دارم در كميته ميراث فرهنگي،گردشگري و بافتهاي تاريخي به خدمتگزاري بپردازم . فرصتي كه خود سرشار از تجربه اي گران است. در اين مدت در همراهي با سازمانهاي مرتبط و با پيگيري هاي مستمر در كنار سازمانهاي مردم نهاد و رسانه ها به عنوان ديده بان هاي اجتماعي مهم ترين ماموريت را حفظ و احيا ميراث تهران و توسعه بستر گردشگري دانستيم كه شكل گيري حركت نتيجه بخش تجليل از حافظان ميراث تهران خود اقدامي بس مهم براي پيشبرد اهدافمان شد و اينك تصور مي كنم خارج از انصاف باشد كه بخواهيم عرصه فعاليت كارشناسي و تخصصي مان در شوراي شهر را با تعاريفي چون "سياسي كاري" صرفا از روي اختلاف سلايق فكري و يا اثبات طرفداري از جرياني در برابر نقدي دلسوزانه زير سوال ببريم كه اين موجب دلسردي كساني است كه با اميد و دغدغه در كنار همه ما براي ارتقاء كيفيت و مطلوبيت شهرشان قدم بر ميدارند. 
 
اميدوارم بتوانيم در همدلي و درست انگاري ، عرصه فعاليت تخصصي و ميدان سياست را از يكديگر تفكيك كنيم كه هر گاه چنين باشد ديگر نه تنها تذكرات و مواضع بلكه اقدامات هر يك از اعضاي شورا سياسي تعبير نمي شود بلكه مصداق صداقت و خدمت به مردم خواهد بود همانطور كه تفكيك بخشي به مسئوليت اهميت حضور در عالي ترين سطح خدمت به مردم در شهرداري با ميدان داري سياسي مي تواند به ثبات مديريتي و سلامت حوزه برنامه ريزي براي حفظ صرفه و صلاح شهروندان منجر شود .
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین