خاطرات
یاد باد آن روزگاران یاد باد
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
در ادامه بخوانید...
تهران، گران اداره می‌شود
کد مطلب: 27165
تاریخ انتشار: 1395/04/31
عضو شورای شهر در گفتگو با همدلی:
همدلی- درست زمانی که بحث پس‌گرفتن اختیارات شهرداری توسط اعضای شورای شهر مطرح می‌شود؛ اختیاراتی که زمانی خود اعضای شورا به شهردار داده بودند، محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، در نخستین اجلاس جهانی شوراها و شهرداران خطاب به اعضای شوراها، شهرداران و مهمانان خارجی حاضر در اجلاس، از کم شدن اختیارات شهرداری و شوراها توسط دولت خبر می‌دهد.

همدلی- درست زمانی که بحث پس‌گرفتن اختیارات شهرداری توسط اعضای شورای شهر مطرح می‌شود؛ اختیاراتی که زمانی خود اعضای شورا به شهردار داده بودند، محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، در نخستین اجلاس جهانی شوراها و شهرداران خطاب به اعضای شوراها، شهرداران و مهمانان خارجی حاضر در اجلاس، از کم شدن اختیارات شهرداری و شوراها توسط دولت خبر می‌دهد. 
قالیباف به تخصص مدیریت شهری خود در حوزه دانشگاهی اشاره کرده و تاکید می‌کند: واقعیت تلخ ما این است که در حوزه قانون و قانونگذاری از ابتدای دهه هفتاد و پس از دوران دفاع مقدس که کشور به سمت سازندگی حرکت کرد تا امروز هر چه در عمل دیدیم چیزی جز تضعیف شوراها و دهیاری‌ها نبود.
او تاکید کرد که سیاسی سخن نمی‌گوید اما؛ بین دولت‌های گذشته فرقی نمی‌گذارد و همه مثل هم بوده‌اند؛هر روز اختیارات شوراها و شهرداری‌ها را کاهش دادند و سهم مدیریت شهری از بودجه عمومی کشور کاسته شد؛ در نتیجه برخی شهرداری‌های کشور امروز توان پرداخت حقوق کارکنان خود را ندارند و وقتی برای جمع‌آوری زباله‌ها دچار مشکل هستند، صحبت از توسعه می‌کنیم.


قالیباف: دوقطب شمال شهر، جنوب شهر را متوقف کرده‌ام


شهردار تهران، همچنیین به این نکته اشاره کرد که « امروز چالش‌های مشترکی در حوزه‌های داخلی شهرها وجود دارد اما بهتر است نگاهی داشته باشیم به کارنامه اقدامات عملی در شهرها و کارهایی که در شهرها انجام شده است؛ یکی از موضوعات مهم برای شهرها حمل و نقل است. از یک روستا تا کلانشهر دچار مشکلات متعدد در حوزه حمل و نقل هستیم.»
او توضیح داد که « تامین دو دستگاه اتوبوس در یک روستا همان قدر برای مسئولین روستا دغدغه است که احداث مترو برای شهرداری تهران چالش محسوب می‌شود. در حقیقت به فراخور ظرفیت‌ها چالش‌ها و دغدغه‌هایی در حوزه‌های مختلف شهر و روستا وجود دارد.»قالیباف ضمن بیان رزومه موفقی از تلاش‌هایش در ساختن مترو و افزایش فضای سبز شهر به ازای هر نفر، به بیان گام‌های مثبت خود در تحقق شهر الکترونیک پرداخت.شهردار تهران در تشریح اقدامات خود برای کاهش فاصله شمال و جنوب شهر گفت: در مجموعه شهرداری تهران تلاش شد شهر تهران که از روز اول گرفتار یک دو قطبی شمال و جنوب بوده است را اصلاح کنیم. امروز علاوه بر توقف روند این دو قطبی در شهر تهران بر اساس تمام شاخص‌ها توانستیم فاصله جنوب و شمال شهر تهران را کاهش دهیم.او تاکید کرد: باید این عادت را کنار بگذاریم که به عنوان یک مسئول در نقش اپوزوسیون حرف بزنیم بلکه باید در نقش یک خدمتگذار پاسخگو صحبت کنیم.


احمد حکیمی‌پور: عدم تناسب میان هزینه و فایده شهر


اما در کنار صحبت‌های شهردار تهران درباره رزومه کاری‌اش و نیز گلایه‌هایش از کم بودن اختیارات، رئیس کمیته میراث شورای شهر تهران، به همدلی می‌گوید:اختیاراتی که به فرد یا افرادی داده می‌شوذ، مسئولیت‌آور است؛ در حال حاضر شهرداری اختیارات زیادی دارد و شورا هم این اختیارات را بیشتر کرده بود؛ ضمن این‌که شفافیت لازم و کافی در این اختیارات دیده 
نمی‌شود.
احمد حکیمی‌پور، توضیح می‌دهد: ما بیشتر به دنبال اختیارات مدیریتی هستیم. همه دستگاه‌های ذی‌ربط که با شهرداری ارتباط دارند، همگی دستگاه‌هایی هستند که با مدیریت شهری پیوند دارند؛ و این نقش حساس مدیریت شهری را بیشتر نشان
می‌دهد.
او پیرامون رزومه ارائه‌شده توسط شهردار تهران، می‌گوید: فعالیت‌ها و تلاش‌های شهردار تهران بر کسی پوشیده نیست؛ بحث ما گران بودن هزینه‌های تمام‌شده است؛ ما می‌گوییم؛ شهر گران اداره شده است؛ خروجی با هزینه برابر نیست و تعادل ندارد و این‌جاست که این بحث مطرح می‌‌شود که این نحوه اداره‌کردن به چه قمتی انجام می‌گیرد؟ به قیمتی که فضای سبز از بین برود؟ معابر دچار مشکل شود؟ زیرساخت‌ها تخریب شود؟ 


او با تاکید بر وجود عدم تناسب بین هزینه و فایده، ادامه می‌دهد: ایرادات ما علاوه بر تاکید بر عدم مدیریت صحیح، بر هزینه‌های تمام‌شده با ارقام بالا هم نظر دارد. 
حکیمی‌پور به ویژگی‌های مدیریت صحیح، با سه شاخص اساسی اشاره می‌کند و می‌گوید: مدیر موفق، مدیری است که کار باکیفیت را با هزینه و زمان کمتر ارائه دهد؛ در غیر این صورت؛ با هزینه و زمان بیشتر، کار بی‌کیفیت ارائه‌ شود، دیگر نامش مدیریت نیست؛ تونل توحید ساخته شده اما چرا کماکان مشکل دارد؟
گفتنی است، عضو اصلاح طلب شورای شهر تهران در جلسه علنی روز سه شنبه با اشاره به اینکه قرار نیست تکالیف قانونی شهردار از اوگرفته شود گفته بود: شورا اختیارات فوق قانونی به شهردار داده اما در این طرح قصد داشتیم این اختیارات فوق قانونی را بگیریم و در آن تجدید نظر
کنیم . او با اشاره به پرونده ای که کمیسیون سلامت در حال برسی آن است، تاکید کرده بود: در یکی از پرونده ها تنها 5 میلیارد اجازه هزینه به شهرداری داده شده که بر اساس خوداظهاری شهردار تا کنون 15 میلیارد هزینه 
شده است. 
محدود کردن این اختیارات کجایش سیاسی است متاسفانه امپراطوری رسانه ای شهرداری نیز اخبار را خفه کرده و اجازه نمی دهد مردم در جریان این اخبار قرار بگیرند در حالی‌که روز یکشنبه موضوعات خاصی بررسی می شود که اجازه انعکاس پیدا نمی کند . حکیمی‌پور گفته بود: مقابل اختیارات غیر قانونی شهردار خواهد ایستاد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین