خاطرات
یاد باد آن روزگاران یاد باد
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
در ادامه بخوانید...
گره‌های بزرگ در مدیریت شهری
کد مطلب: 27163
تاریخ انتشار: 1395/04/31
بازنگری در قوانین و مقررات مدیریت شهری موضوع مهمی است که دیروز آقای دکتر روحانی به درستی بدان اشاره کردند، چرا که با توسعه روز افزون کلانشهرها و تغییرات کالبدی و اجتماعی آنها به نظر می رسد نیاز داریم تا ... یادداشتی از احمد حکیمی پور عضو شورای شهر تهران برای «ایران آنلاین»

یادداشتی از احمد حکیمی پور عضو شورای شهر تهران برای «ایران آنلاین»

 

بازنگری در قوانین و مقررات مدیریت شهری موضوع مهمی است که دیروز آقای دکتر روحانی به درستی بدان اشاره کردند، چرا که با توسعه روز افزون کلانشهرها و تغییرات کالبدی و اجتماعی آنها  به نظر می رسد نیاز داریم تا با وضع قوانینی نو و اصلاح مقررات به تسهیل امور مدیریت شهری و خدمت رسانی به شهروندان بپردازیم. بدین ترتیب رویکرد مبتنی بر بازنگری و اصلاح در قوانین و مقررات نه رویکری دارای بعد سیاسی بلکه تفکری بر امده از یک اندیشه آینده نگر است که باید به آن اهتمام ورزید. با چنین نگرشی است که لوایح دوگانه مدیریت نظام شهری و درامدهای پایدار شهرداری و مدیریت جامع شهری بنابر احساس ضرورت ساماندهی مدیریت شهری از سوی دولت تهیه و به مجلس ارائه می شود تا راهکاری برای اصلاح ساختاری و مدیریتی وضع موجود باشد. انتظار می رود که نمایندگان مردم در مجلس نیز با درک این اهمیت به لزوم تسریع در رسیدگی بدان کوشا باشند. 

آنچه اکنون با آن رو به رو شده ایم وضعیت نابسامانی در مدیریت کلانشهرهایی است که هیچ توقفی بر گستره سازی آنها نیست و به نظر می رسد که اراده صاحبان سرمایه بیشتر از خواست مردم در الویت قرار دارد و علی رغم وجود شوراها به عنوان ناظران و قانون گذاران حوزه مدیریت شهری، تصمیم گیری های سلیقه ای و رویکرد غیرکارشناسی نسبت به توسعه کالبدی فضای شهری، حس مکانی و هویت شهروندی را با چالشی جدی رو به رو می سازد و این نسل آینده را با گم گشتگی مواجه خواهد ساخت. 

بی شک برآیند چنین مدیریتی همان توسعه عمومی و افقی کلانشهر تهران است که حتی امروزه مافیای تجاری سازی را به سمت تخریب بناهای ارزشمند و میراثی کشانده است، و دیگر باید گفت که تنگی فضای شهر گریبان تمام کلانشهرهای ما را گرفته است. متاسفانه بعد از گذشت سال‌ها همچنان فروش تراکم و تغییر کاربری اراضی در سایه امن برخی از مناسبات اقتصادی موجب شده هویت و امنیت شهر را با گره هایی نابسامان رو به رو کنیم که دیگر چاره ای برای انها متصور نیست. از سوی دیگر وجود مناسباتی مبتنی بر دور زدن قوانین موجب می شود تا درآمد پایدار شهری که اساس اقتصاد سالم شهری است آسیب وارد سازد و این همان مقوله مهمی است که باید دستگاه‌ها و نهادهای ذی ربط بدان توجه داشته باشند.

هر چند برخی از تفکرات به دنبال تضعیف جایگاه شوراها هستند ولی ایجاد نظام مدیریت یکپارچه و تقویت شوراها به منزله راهکاری با پشتوانه کارشناسی و مردمی است که می تواند در راستای صرفه و صلاح شهروندان مانع از هدر رفت سرمایه هایی شود که هر روز در کلانشهرها می سوزد و پاسخگویی بر آن وجود ندارد. مدیریت کلان شهری باید بیش از هر موضوعی در اندیشه مدیریت منابع باشد و این موضوعی است که اکنون برایمان جای سوال است. این همان ضرورتی است که اکثریت اعضای شورای شهر تهران نیز اخیرا به آن پرداختند و لزوم بازنگری بر قوانین و مقررات و اختیارات شهرداری تهران را در راستای ساماندهی مدیریت کلان شهری مطرح کردند. 

نباید فراموش کنیم که مدیریت شهری به عنوان نخستین حلقه ارتباط با مردم باید پاسخگو ترین نهاد خدماتی باشد و با شفافیت با مردمی مواجه شود که هر روزه هزینه اداره شهر را پرداخت می کنند و این درحالی است که در حال حاضر عدم پاسخگویی و شفافیت آفتی است که ما را نیز با مشکل مواجه می سازد. 

آنچه عیان است اینکه مشکلات کنونی که در حوزه شوراها و شهرداری ها وجود دارد تنها با نظام مند سازی مدیریتی یکپارچه و ایجاد ساز و کار نظارتی با تقویب جایگاه و نقش شوراها حل خواهد شد، در غیر این صورت مشکلات در همان سطح مجادلات بی ثمر میان شهرداری و شوراها باقی می ماند و حاصلی برای تسهیل خدمت رسانی به مردم نخواهد داشت. 

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین