خاطرات
یاد باد آن روزگاران یاد باد
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
در ادامه بخوانید...
بخش دوازدهم -رای گیری استمزاجی برای ملک مدنی
کد مطلب: 27158
تاریخ انتشار: 1395/04/13
وقتی اکثریت اعضای شورا به استعفای الویری رای دادند ، عده ای مطرح کردند که باید ابتدا گزینه بعدی شهرداری انتخاب شود تا استعفا را رسما اعلام کنند . گویا قرار بود تا با عجله شهردار بعدی انتخاب شود . این درحالی بود که طبق قانون به مدت سه ماه برای انتخاب شهردار فرصت داشتیم و آقای حقانی که در آن زمان معاون خدمات شهری بودند به عنوان سرپرست شهرداری انتخاب شده و به خوبی شهر را اداره می کردند ؛

وقتی اکثریت اعضای شورا به استعفای الویری رای دادند ، عده ای مطرح کردند که باید ابتدا گزینه بعدی شهرداری انتخاب شود تا استعفا را رسما اعلام کنند . گویا قرار بود تا با عجله شهردار بعدی انتخاب شود . این درحالی بود که طبق قانون به مدت سه ماه برای انتخاب شهردار فرصت داشتیم و آقای حقانی که در آن زمان معاون خدمات شهری بودند به عنوان سرپرست شهرداری انتخاب شده و به خوبی شهر را اداره می کردند ؛ بنابراین نیاز به عجله ای نبود . تاکید ما بر این بود که نباید با عجله کردن موجب اشتباه دیگری شویم .

اما از یک مقطعی چنین به نظر می رسید که دوستان کارگزاران و مشارکت با هم هماهنگ شده بودند و یک تقسیم کار پنهانی بین آنها شکل گرفته بود و به نوعی بنابر یک توافق نانوشته قرار بود تا تصمیمات مربوط به شهرداری با کارگزاران باشد و آنها در انتخاب شهردار حرف آخر را می‌زدند . از سوی دیگر طیف مشارکت  نیز با توجه به این‌که می‌دانستند حق با ما است اما صرفا به خاطر اینکه جریان مستقل درون شورا پا نگیرد به مخالفت می پرداختند .
در این میان ما اصرار کردیم تا پروتکلی نوشته شود که بنابر آن رابطه میان شورا و شهرداری دو طرفه باشد و حداقل با توجه به عجله ای که صورت می گیرد بتوانیم به برنامه ای مشترک پایبند باشیم . این پیشنهاد مورد موافقت قرار گرفت .

بنابراین با فشار عده ای که اصرار داشتند ابتدا گزینه بعدی شهرداری انتخاب و بعد استعفای الویری پذیرفته شود قرار شد تا به صورت استمزاجی رای گیری به عمل آید ؛ گزینه های متعددی برای شهرداری مطرح بودند که از میان شخصیت های سیاسی و شناخته شده بودند ولی اقای ملک مدنی به عنوان گزینه مورد توافق مطرح بود .
در همان روزها من به نمایندگی از طرف برخی از دوستان به دیدن آقای ملک مدنی در دفترش واقع در خیابان آفریقا تقاطع جهان کودک رفتم تا نسبت به دیدگاههای ایشان آشنا شوم . بعد از صبحتی مفصل به این نتیجه رسیدم که دیدگاه خوبی دارد و برنامه هایش نیز قابل قبول است . بنابراین من شخصا با وی مخالف نبودم و به او رای دادم و دیگر اعضا در گروه اقلیت شورا نیز با تصور بر اینکه ایشان فرد توانمندی هست به ملک مدنی رای دادند. در روز رای گیری استمزاجی از سیزده نفر دوازه نفر به ملک مدنی رای دادند . به خاطر دارم که در آن جلسه آقایان دوزدوزانی و اصغرزاده غیبت داشتند .

با توجه به فضایی که در بیرون علیه شورا شکل گرفته بود تمام تلاش ما این بود که زودتر به آرامش برسیم و شهرداری به کارش ادامه دهد .

هر چند که گفته شده آقای ملک مدنی برای حضور در شهرداری شروطی را مطرح کرده بودند ، ولی آنچه واقعیت دارد اینکه ایشان پس از رایزنی های برخی از اعضا و بدون هیچ گونه اصراری از سوی انها پذیرفتند که به شهرداری بیایند .

با پیشنهاد آقای فروزش قرار شد تا بيانيه اي از سوي شورا صادر شود و طي آن محورهاي مورد توجه شورا بيان شده ، انتخاب ملک مدني نيز به عنوان شهردار رسماً اعلام گردد. یکی دو روز این اقدام به طول انجامید و پس از انجام اصلاحاتی متن بیانیه تصویب شد و پس از گذشت دوازده روز از انتخاب ملک مدنی خبر انتخاب وی رسما اعلام گردید .

بلاخره روز 13 اسفند 1380 فرار رسید و قرار شد تا مراسم معارفه ملک مدنی و تودیع الویری برگزار شود ، در آن روز مطلع شدیم که اقای موسوی لاری وزیر کشور نمی تواند در جلسه حضور داشته باشد و بنابراین ملک مدنی حکم خود را از دست حجاریان که به علت غیبت عطریانفر ریاست جلسه را بر عهده داشت دریافت کرد .

به هر حال شهردار جدید تهران به دفتر کارش رفت . انچه بعدها مشخص شد اینکه متاسفانه اقای ملک مدنی هم فرد مناسبی برای شهرداری نبود و شورای شهر با شتابی که در انتخاب ملک مدنی به خرج داد دچار اشتباه بودم خود شده بود که به مراتب بدتر از اشتباه اول بود ، و تذکر و تلاشهای ما برای جلوگیری از بروز خطا به گونه ای دیگر تعبیر می شد. ظاهرا در پشت پرده فعل و انفعالاتی نیز صورت گرفته بود . این را از این جهت می گویم که بر اساس تجربه ای که در شورای شهر پیدا کردم بر این بارو رسیدم که برای تحلیل دقیق رویدادها و تصمیمات در کشور صرفا نباید به دلایل سیاسی اکتفا کرد ، بلکه این کشمش ها و جناح بندی ها را تا برش اقتصادی ندیم واقعیت ها آشکار نمی شود . همواره در پشت پرده یک سری مسائل و  مناسباتی وجود دارد که ریشه در منافع اقتصادی دارند .

 

  • انتشار مطلب با ذکر منبع بلامانع است . 
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین