خاطرات
یاد باد آن روزگاران یاد باد
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
در ادامه بخوانید...
تهران شهری تاریخی
کد مطلب: 27145
تاریخ انتشار: 1395/03/20
حاشیه نگاری از گفت و گو با رادیو فرهنگ
به دعوت دوستی صبح پنج شنبه هفته ای که گذشت را مهمان رادیو فرهنگ بودم تا در برنامه ای با موضوع بافت های تاریخی تهران گفت و گویی با یکدیگر داشته باشیم . پرسش ها پیرامون بافت تاریخی و میراثی تهران بود و اقداماتی که برای حفظ و مرمت این ظرفیت های نهفته این شهر کهن صورت می گیرد .

احمد حکیمی پور

به دعوت دوستی صبح پنج شنبه هفته ای که گذشت را مهمان رادیو فرهنگ بودم تا در برنامه ای با موضوع بافت های تاریخی تهران گفت و گویی با یکدیگر داشته باشیم . پرسش ها پیرامون بافت تاریخی و میراثی تهران بود و اقداماتی که برای حفظ و مرمت این ظرفیت های نهفته این شهر کهن صورت می گیرد .

آنچه مسلم هست اینکه حرف در این باره بسیار است و حتی فرصت گفت وگویی یکساعته هم برای بیان ان کم خواهد بود . بافت تاریخی نه تنها هویت بلکه ثروتی بی انتها برای شهر به شمار می رود و در واقع این محدوده ها منبع تامین منابع درآمدی پایدار برای تهران و اهرمی برای جلوگیری از شهر فروشی و فروش آسمان شهر می باشد.

در صحبتهایم اشاره کردم به قوانینی که در برنامه پنج ساله شهرداری گنجانده شده است . در واقع توجه به بافت و ابنیه های با ارزش شناسائی و ثبت شده ملی که در اولویت حفظ مرمت و نگهداری قرارگرفته اند قبل از واگذاری به شهرداری در راستای مدیریت یکپارچه شهری بر اساس مصوبات شورا و در راستای قوانین برنامه پنجساله سوم و تنفیذی در برنامه چهارم مورد توجه شورا و کمیته میراث فرهنگی آن قرار گرفته و در برنامه های توسعه پنج ساله شهر گنجانده شده اند و تا به حال چندین میلیارد از بودجه شهر به این منظور اختصاص پیدا کرده است اما این هزینه کافی نیست و دولت باید بر اساس مفاد قوانین برنامه پنجساله در تسریع واگذاری امور به شهرداری در حوزه شهری اقدام نماید.

از درخواستمان به جناب آقای روحانی ریاست محترم جمهوری برایشان گفتم که طی نامه ای از ایشان خواسته ایم تا امور حفظ و مرمت امکان تاریخی در شهر به شهرداری ها واگذار شود و انتظار داریم لایحه مدیریت جامع شهری و درآمدهای پایدار هر چه سریعتر جهت گذراندن مراحل تصویب در دستور کار قرار گیرد. زیرا به دلیل عدم تنفیذ بخشی از برنامه ها و قوانین برنامه در برنامه پنجم بلاخص مسائل میراثی و بافت های تاریخی شهر استناد قراردادن آن و آئین نامه های اجرایی و عمل به دستورالعملهای  آن خلاف قانون می باشد . متاسفانه این مسئله در دولت و مجلس قبل مورد غفلت قرار گرفته و ضرورت ارائه به صورت لایحه جداگانه و الحاقی وجود دارد که با طرح و تصویب لایحه مدیریت جامع شهری مشکل آن نیز برطرف می شود.

بر اساس اسناد طرح جامع بیش از 2300 اثر تاریخی و ابنیه ارزشمند در تهران شناسائی و احصا شده که 381 واحد از آن به ثبت ملی رسیده است . این پتانسیل عظیم شهر تهران را در میراث تاریخی نشان می دهد  و امکان بالقوه و فعلی برای جذب توریسم و راه اندازی صنعت گردشگری شهر تهران برای فائق آمدن بر تامین درآمد پایدار و حل معضلات اجتماعی و بیکاری است. بالاخص در این محدوده ها که  زندگی اجتماعی و هویت مدنی در معرض تخریب قرار گرفته و شب مردگی بر آن حاکم شده می باشد.

این مسئله به خوبی در طرح جامع مصوب شهر تهران که همزمان و در اوایل ورود مدیریت فعلی شهری به شهرداری تهران ابلاغ شده اشاره شده و تکالیف و طرح و برنامه های حل آنها پیش بینی شده که متاسفانه مورد بی مهری واقع شده و اجرایی نشده است و همین سر آغازی بر پیچیدگی و در هم تنیدگی معضلات و مشکلات شهر تهران شده است. در صورتیکه اجرای طرح جامع و عمل به برنامه های آن اصلی ترین وظیفه مدیریت شهری بوده و عدول از آن به هر طریقی خلاف و زیر پا گذاشتن قوانین می باشد. این طرح مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری بوده و برای همه لازم الاجرا است .

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین