خاطرات
یاد باد آن روزگاران یاد باد
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
در ادامه بخوانید...
بخش دهم-طرح سوال از شهردار وقت تهران
کد مطلب: 27139
تاریخ انتشار: 1395/03/11
پس از آزادی از زندان و پس از پایان محاكمه متهمان ترور سعید حجاریان ، به شورای شهر بازگشتم . بالاخره زمان به سرعت می گذشت . کارها با سرعت قابل قبولي پيش مي رفت . آیین نامه های داخلی تدوین شده بود و ساختارها یکی پس از دیگری شکل می گرفت . سال دوم شورا اوضاع آرام شده بود ، هر چند اختلافاتی که در عمل وجود داشت بعضا باعث می شد تا کارها با اختلالاتي مواجه شود.

پس از آزادی از زندان و پس از پایان محاكمه متهمان ترور سعید حجاریان ، به شورای شهر بازگشتم . بالاخره زمان به سرعت می گذشت . کارها با سرعت قابل قبولي پيش مي رفت . آیین نامه های داخلی تدوین شده بود و ساختارها یکی پس از دیگری شکل می گرفت . سال دوم شورا اوضاع آرام شده بود ، هر چند اختلافاتی که در عمل وجود داشت بعضا باعث می شد تا کارها با اختلالاتي مواجه شود. در واقع شورای شهر اولین تجربه اش را سپری می کرد و از سویی آقای مرتضی الویری شهردار وقت تهران نیز اولین تجربه حضورش در شهرداری بود . در واقع در دوران تاسیس قرار داشتیم و وجود مشکلات دور از ذهن نبود .
ولی رویکرد عده ای از دوستان این بود که به جای تقویت نهاد شورا ، کلیه اختیاراتش به شهرداری واگذار شود و شورای شهر صرفا به عنوان نهادی نظارتی به ایفای نقش بپردازد .

این تفکر درستی نبود چرا که ما نمایندگان مردم بوديم و باید به آنها پاسخگو باشیم و تاکید ما این بود که باید حتي المقدور قانون اجرا شود . هر چند كه در بدو شروع به كار شهردار ، طي مصوبه اي اختيارات زيادي را كه متعلق به شوراي شهر بود به ايشان واگذار كرديم تا كارها با سهولت بيشتري پيش رود . اما در عمل اختلاف نظرهایی که وجود داشت مشکلاتی را در اجرای قانون و انجام امور ایجاد کرده بود .

حدود شش ماه از شروع کار آقای الویری در شهرداری می گذشت که احساس کردیم اشتباهات برنامه ای که روی می دهد هزینه زیادی را به شهر و شهروندان تحمیل می کند . پس از آن بود که احساس کردیم در انتخاب شهردار دچار اشتباه شده ایم؛ آقای الویری با وجود تمام ویژگی‌های مثبت شخصیتی و سوابق اجرایی که داشتند ، برای این کار فرد مناسبي نبودند. متاسفانه ایشان بیشتر مدیر کارتابلی بود، در صورتی که شهرداری مدیر میدانی می‌خواهد. با توجه به تصمیم گیری ها و رویکردهای برنامه ای به نظر می رسید که ایشان از شناخت کافی نسبت به مسئولیتی که قبول کرده اند برخوردار نیستند و حتی بعد از حضور در شهرداری تلاشی برای افزایش شناخت حوزه مسئولیت خود و آشنایی با قوانین شورا و شهرداری نگذاشته و مطالعه ای نداشته اند .

به اعتقادم در انتخاب ایشان اشتباه کرده بودیم و باید این خطا را جبران می کردیم ؛ چرا که شورا محل آزمون و خطا نیست و ما اجازه نداریم فرصت‌ها را ازدست بدهیم و بهتر بود موضوع حل و فصل شود. در ان زمان من و عده ای دیگر از اعضا نسبت به عملکرد شهرداری نقد های جدي داشتیم . من و خانم وسمقی و آقای خسروی سوال کنندگان از شهردار در نقد به عملکردش بودیم.  حدود ١٢ماه پس از شروع به کار آقای الویری ( سال 1379) اولین تذکرم كتبي ام نسبت به عملکرد ايشان را که شامل ایرادات مختلفی به عملکرد شهردار و دارای١٢بند بود به صورت مکتوب به هیأت‌‌رئیسه ارايه کردم تا مورد بررسی قرار گیرد . یکی از موضوعات محل نقد من نسبت به آیین نامه مالی و معاملاتی شهرداری تهران بود ، از همان زمان تاکیدم بر این بود که طبق قانون باید شهرداری نسبت به وضعیت دخل و خرجش به شورای شهر گزارش دهد . مجموعه شهرداری تهران حداقل به اندازه 3 وزارتخانه وسعت دارد و در کنار آن پروژه های متعددی در قالب پیماني ( با ترك تشريفات قانوني ) اجرا می شد و اطمینان نسبت به میزان امانت داری شهرداری و زير مجموعه هاي آن در رعایت قانون درخواستی زیاد و بر خلاف قانون و ماموریت شورا نسبت به شهرداری نبود.

از طرفی اشتباهات دیگری هم در عملکرد آقای الویری وجود داشت که باید ایشان نسبت بدان پاسخ می داد . به خوبی به یاد دارم که در آن زمان بحث حضور شهردار در جلسات هیات دولت مطرح بود و دولت نیز در ابتدا علاقه داشت رئیس شورا در جلسات شرکت کند اما آقای نوری استدلالشان این بود از انجائيكه وظیفه اجرایی بر عهده شهرداری است ، شهردار در جلسات حضور یابد . به نظرم بعد از حضور شهردار در دولت رویکرد او نسبت به کار شورایی کمتر شد و تصمیماتی انفرادی

 و بدون انجام کار کارشناسی و مشورت با شورا گرفته می شد که هزینه آن را باید شهر و شهروندان پرداخت می کردند. به طور مثال در آن زمان مترو را با کلی بدهی به شهرداری واگذار کردند و بخش بزرگي از هزینه‌های راهنمایی ‌و رانندگی تهران را نیز گردن شهرداری انداختند، بدون این‌که در برنامه هاي آن دخالت داشته باشیم. در همان زمان یکی از موضوعات محل سوال هزینه های ساخت همین برج میلاد بود که شاهد بودیم زمان انجام پروژه و هزینه های انجام شده بر خلاف پيش بيني هاي اوليه که مصوب شده بود صورت می گیرد و این محل اعتراض ما بود . از سوی دیگر یکی از مشکلات جدی که موجب اختلال در کار شورا می شد تاخیر در ابلاغ مصوبات شورا بود ، در واقع این روال شده بود که مصوبات شورا كه بايد طبق قانون بلافاصله به زير مجموعه ابلاغ شود ، در بايگاني دفتر شهرداري مي ماند و ابلاغ نمي شد که این موجب بروز اختلالاتی در انجام امور شهر شده بود . اینها نمونه‌ای از مواردي بود که صرفا تولید هزینه و بار اضافی برای شهرداری و مردم شهر مي كرد.

به طور مثال در همان زمان شرکتی به نام بوعلی كه طرف حساب شهرداري بود سالها قبل از مردم پول گرفته بود تا برای انها اپارتمان بسازد و علی رغم گذشت چندین سال هنوز این شرکت نسبت به تعهدشان عمل نکرده بود و مرتب مردم معترض در مقابل شوراي شهر جمع مي شدند ، در حالیکه وقتي موضوع در شورای شهر پیگیری می شد متوجه می شدیم که انجام اين كار از پایه داراي اشكالات جدي بوده است و موجب ضرر و زيان براي شهرداري و شهروندان گرديده بود. این موضوعات و موارد دیگر محل سوال بود ، که باید شهرداری تهران نسبت بدانها پاسخ می داد .

پس از ابلاغ تذکراتم و اشاره به مواردی که مورد سوال و ابهام بود جلسات متعددی را به صورت غیررسمی با شهرداری برگزار کردیم ولی هیچ یک از این جلسات به نتیجه نرسید . بنابراین تصمیم بر آن شد تا یک کمیته با مسئولیت خانم وسمقی و  با حضور خانم جلایی پور و آقای اصغرزاده به عنوان اعضا جهت بررسی این تذکر تشکیل شود ، تا ضمن بررسی موارد مطرح شده ، پاسخ ها و مستندات شهرداری نیز مورد بررسی و اعلام نظر نهايي قرار گيرد. 

این کمیته نیز پس از بررسی اسناد در آذر ماه ٧٩ گزارش خود را قرائت کرد كه در موارد مهمی حق را به من داده بودند و از شهرداری خواسته شد در عملکرد خود دقت بیشتری کند و نکات مورد اشاره در اين تذكرات مورد توجه جدي قرار دهد.

اما پس از مدتی خانم وسمقی در ماموریتی که داشت به این نتیجه رسید عملا پیگیری خاصی صورت نگرفته است و مشکلات همچنان بر سر جایش باقی است و در اینجا موضوع استیضاح شهردار مطرح شد .

با طرح این مسئله بود که برخی دوستان مطرح می کردند با توجه به نزدیک بودن دور دوم انتخابات ریاست جمهوری آقای خاتمی ، باید اعضای شورا از طرح استیضاح شهردار پرهیز کنند چرا که معتقد بودند این موضوع انتخابات پیش رو را تحت تاثیر قرار می دهد و برای اصلاح‌طلبان چهره بدی خواهد داشت . یکی از اشکالات اساسی که در آن زمان وجود داشت این بود که برخی از دوستان مسائل شورای شهر را به بیرون از شورا ربط می دادند .

همین موجب شد که در همان زمان جلساتی با حضور نمایندگان ادوار مجلس در بیرون از شورا به منزله ریش سفیدی برگزار می شد تا موضوع حل و فصل شود . در این جلسات دائم بحث بر سر این بود که نباید این مسايل ادامه پیدا کند و ما نیز توضیح می دادیم که این اختلاف نظرها صرفا درباره کار و تعهداتمان نسبت به مردمی است که منتخب آنها هستیم و تاکید داشتیم که باید طبق قانون موضوعات در مسیر درست خودش پیگیری شود .
آنچه جالب بود اینکه در رسانه ها واقعیت ماجرا به درستی منتشر نشد و متاسفانه عده ای با جوسازی مطرح می کردند که چون ما به دنبال سهم خواهی از شهرداری بوديم و توجهی بدان نشده است اکنون به دنبال طرح سوال و استیضاح شهردار هستيم ! بنابراین در همان زمان خیلی مراقب بودیم بسیاری از مباحث به بیرون انعکاس پیدا نکند تا موضوعی که کاملا رویکرد قانونی داشت به بیراهه کشیده نشود .

بعد از گذشته شش ماه خانم وسمقی اعلام کرد که کارها بنابر آنچه ماموریت کمیته هست پیش نمی رود و مشکلاتی وجود دارد که اسناد تمام این مکاتبات در شورا موجود است . در اينجا بود كه كليد استيضاح شهردار به صورت جدی زده شد . 

پایان بخش دهم/ انتشار مطلب با ذکر منبع بلامانع است .

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین