خاطرات
یاد باد آن روزگاران یاد باد
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
در ادامه بخوانید...
کد مطلب: 27123
تاریخ انتشار: 1395/02/10
این روزها که مشغول گردآوری خاطراتم از اولین دوره شورای شهر هستم ، گاهی به دست نوشته ها و اسناد و نامه هایی که در طی سالها جمع اوری شده مراجعه می کنم که پس از گذشت زمانی نسبتا طولانی هنوز هم قابل بررسی هستند . نکاتی که همان روزهای اول درباره ساختار شورا در جلسات بحث و بررسی می شد و تلاشی که برای تببین فلسفه شکل گیری شوراهای شهر و روستا در تدوین ساختار اولیه بود . تحقق مردم سالاری و اعتماد به مردم برای مشارکت آنها در فرایند برنامه ریزی و تصمیم گیری همان آرمانی بود که شوراها بدان گره خورده بود . نقش مهمی که از اولین روز شکل گیری این نهاد تا کنون مدام تکرار می شود

این روزها که مشغول گردآوری خاطراتم از اولین دوره شورای شهر هستم ، گاهی به دست نوشته ها و اسناد و نامه هایی که در طی سالها جمع اوری شده مراجعه می کنم که پس از گذشت زمانی نسبتا طولانی هنوز هم قابل بررسی هستند . نکاتی که همان روزهای اول درباره ساختار شورا در جلسات بحث و بررسی می شد و تلاشی که برای تببین فلسفه شکل گیری شوراهای شهر و روستا در تدوین ساختار اولیه بود . تحقق مردم سالاری و اعتماد به مردم برای مشارکت آنها در فرایند برنامه ریزی و تصمیم گیری همان آرمانی بود که شوراها بدان گره خورده بود . نقش مهمی که از اولین روز شکل گیری این نهاد تا کنون مدام تکرار می شود . امروز نیز در سالروز تاسیس شوراها آقای روحانی در سخنانی در همایش سراسری شوراها بدان اشاره کردند و  با تبیین اهمیت جایگاه شوراها یکی از مهم ترین اهداف شوراها را نظارت بر اجرای درست برنامه از سوی مردم دانستند و شوراها را بازویی قوی برای نظام و دولت خواندند که باید در حل و فصل مشکلات مردم با دیگر نهادها همراه باشند . این همان نکته مهمی است که مقام معظم رهبری نیز در پیامی که در سال 78 به مناسب افتتاح شوراهای اسلامی شهر و روستا داشتند ، بیان کرده بودند . ایشان نیز تاکید کردند " بر دولت و مسؤولان محترم هم لازم است که از این امکان گرانبها برای جلب مشارکت مردم در اموری که به شوراها محول شده است، بسود کشور و ملت حداکثر استفاده را بکنند " و همچنین ارتباط با مردم را برای اطلاع از مشکلات انها را از وظایف مستمر شوراها عنوان کرده اند . پس رسالتی مهم بر دوش شوراها گذاشته شده است و آنهم نظارت بر اجرای درست قوانین جهت ارائه خدمات شهروندی و رفاهی به مردم است . یعنی نمایندگی از جنس مردم به انتخاب خود مردم بر عملکرد مسولان نظارت می کنند و این تنها مسیر گذار به توسعه پایدار است . 
اما باز می گردم به همان دست نوشته هایم و نکاتی که اکنون نیز حائز اهمیت است و انهم شکل گیری و تثبیت ساختاری که بتواند از ابزارها و اختیارات دقیقی برای نظارت برخوردار باشد ؛ آنچه که به نظر می رسد نه تنها هنوز در تثبیت ساختار درست به نتیجه مطلوب نرسیده ایم بلکه گویی تفکری در تلاش است تا با کاهش اختیارات شوراها ، از نظارت مردم بکاهد. در حالی که انتظار بحق مردم از دولت و مجلس خصوصا در تدوین برنامه ششم توسعه کشور ان است که جلوی روند محدود کردن اختیارات شورا و تضعیف جایگاه قانونی آن که مغایر با روح قانون اساسی است را گرفته و همانطوریکه در همه کشورهای توسعه یافته شاهدیم امور مردم به خود مردم واگذار گردد که مطمئن ترین مسیر آن نهاد شوراهاست و تقویت شوراها در جهت توسعه واقعی پایدار است .

برچسب ها: ، ، ، ،
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین