خاطرات
یاد باد آن روزگاران یاد باد
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
در ادامه بخوانید...
وجدان عمومي همواره بيدار است
کد مطلب: 27100
تاریخ انتشار: 1394/12/22
دکتر حکیمی پور در گفتگوی اختصاصی با آرمان:
با نگاهي به انتخابات ۷ اسفند مي‌توان دريافت جامعه سیاسی به‌ویژه شهرهاي بزرگي چون تهران به بلوغ سياسي بسيار بالايي رسيده‌اند. آراي عمومي همان‌طور كه در انتخابات ۹۴ نشان داد جهت‌دار و ليستي شده و اين مساله نشان مي‌دهد كه انتخابات در ايران به سمت حزبي شدن پيش مي‌رود و در نتيجه قانون احزاب و انتخابات كه از همان مجلس نهم آغاز شده بود نياز به اصلاح دارد تا امور بر ریل خود حرکت کند. از همه اين مسائل مهم‌تر مساله رونق اقتصادي است و از مجلس دهم بايد اميد و آرامش به جامعه تزريق شود.

آرمان- هستي قاسمي: اصلاح‌طلبان درس‌هاي بسياري از گذشته آموخته‌اند و امروز مي‌دانند مجلس دهم تنها راه و هدف اصلي آنها نخواهد بود بلكه علاوه بر قدرت، اهداف حائز اهميت ديگري چون رفع دغدغه‌هاي معيشتي و سروسامان بخشيدن به همه مشكلات كشور اعم از حوزه سياست، فرهنگ و سينما، بحران و آسيب‌هاي اجتماعي، اشتغالزايي و رفع مشكلات اقتصادي و از همه اين مسائل بااهميت‌تر حفظ سرمايه‌هاي اجتماعي و در نهايت رضايت آحاد ملت ايران را در مقابل دارند، چون مي‌دانند كه نگاه داشتن سرمايه‌هاي اجتماعي مهم‌تر از حفظ قدرت است، زيرا همان سرمايه‌هاي اجتماعي هستند كه همواره به عنوان يار و حامي در كنارشان باقي خواهند ماند. بنابراين اين مسير نمي‌تواند نهايت مسير گام دوم باشد اما دشواري اين راه براي اصلاحات بسيار ملموس است. بر اين اساس بايد براي تحقق اهداف ملي به گذشته مراجعه و جهت ساختن آينده نيز بايد به خرد جمعي رجوع كرد. از اين رو لازم است كه در دور دوم انتخابات براي ورود نهايي به مجلس آينده، اصلاحات همچنان آراي عمومي را بسيج كرده و پس از دستيابي حداكثري كرسي‌هاي مجلس پيوندش را با راي‌دهندگان در جامعه و تشكيلات حزبي خود خارج از مجلس حفظ کند. برای بررسی رویکرد اصلاح‌طلبان در باب انتخابات مجلس و مسائل پیرامون آن «آرمان» با احمد حكيمي‌پور رئيس فراكسيون اصلاح‌طلبان شوراي شهر تهران به گفت‌وگو پرداخته است كه در ادامه می‌خوانید:

همان‌طور كه رئيس‌جمهور بارها بر اين نكته تاكيد كرده انتخابات بسيار معناداري انجام شده است. علت اقبال آراي عمومي به جریان اصلاحات را چه مي‌دانيد؟ تصور مي‌کنید به خاطر گرايش سياسي مردم به اصلاح و توسعه است يا اين انتخاب از سر اجبار و نارضايتي از عملكرد اصولگرايي بوده است؟

مي‌توان به بررسي و تحليل انتخابات هفتم اسفندماه به عنوان يك مساله مورد بحث به ابعاد مختلف و متفاوت آن پرداخت. این مساله نياز به زمان بسیار و فرصت کافی دارد، چرا كه نكات حائز اهميتي در انتخابات تهران وجود دارد اما به طور کلی آحاد ملت ايران به‌ویژه مردم تهران به نحوي عدم تمايل خود را نسبت به جريان اصولگرا نشان دادند. اما همچنان بايد اذعان داشت كه جنبه سليقه‌اي در اين انتخابات بسيار پررنگ بوده است. از طريق اطلاع‌رساني فعالان اجتماعي و سياسي مردم به پاي صندوق‌هاي راي آمدند و به دستچين كردن ليست‌ها و شخصيت‌هاي اصلاح‌طلب و مورد توجه جامعه پرداختند. از سويي اين نگراني وجود داشت كه تندروها يك‌بار ديگر به مجلس راه یافته و دولت در پیشبرد برنامه‌هایش با مانع روبه‌رو شود. از سويي مردم چون خواهان به ثمر رسيدن برجام در بخش اجرايي و اثرگذاري آن در حوزه‌هاي معيشت، اشتغال، كسب و كار و توسعه روابط كشور با جامعه جهاني، رفع دغدغه و مشكلات اقتصادي كشور بودند با آمدن به پاي صندوق‌هاي راي اقدامات دولت در بخش سياست خارجه را مورد تاييد و از سويي انتخابات سال ۹۶ را تضمين كردند تا بدين‌ترتيب دولت و مديران اجرايي‌اش با فراغ بال و آرامش بيشتر به ادامه اقدامات خود به‌ویژه در رابطه با مطالبات مردم و به اهداف بلندمدت خود بپردازند. مردم با آمدن به پاي صندوق‌هاي راي و اعتماد به اصلاحات و اعتدالگراها اعلام كردند جهت‌گيري سياسي‌شان به كدام سمت متمايل است و چه انتظاري از مجلس دهم و دولت روحاني دارند. مردم از برخی سوءمدیریت‌ها در دولت سابق و نیز تنش‌ها در مجلس نهم خاطره خوبي در ذهن ندارند. در مجلس نهم مردم شاهد برخی رفتارهاي نامطلوب و پرتنش تندروها با دولت بوده‌اند. مردم ايران در انتخابات هفتم اسفندماه نشان دادند تنش و تندروي را برنمي‌تابند. مردم خواهان فضاي آرام و پراميد هستند تا كشور بتواند در مسير ترقي و پيشرفت در عرصه بين‌المللي و داخلي گام بردارد.

سخن شما را مي‌توان به تعبيري در نكته مورد اشاره آقاي بيادي مبني بر اينكه نتيجه انتخابات حاصل افكار خاكستري برخي مسئولان بوده است، دانست؟ آيا اعتماد مردم به اصلاح‌طلبان به خاطر عملكرد مطلوب رئيس دولت اصلاحات نبود؟

تصور مي‌رود كه آقاي بيادي بيشتر منظورشان همان عملكرد ناصحيح و تندروانه دولت احمدي‌نژاد و مجلس نهم بوده است. از سويي نيز مردم ايران خاطره خوبی در نظام مديريتي كشور از اصلاحات در ذهن دارند. اكنون دولت روحاني نيز در همان مسير اصلاحات گام برمي‌دارد. زماني كه اصلاح‌طلبان امور را در دست داشتند از منظر شاخص‌هاي توسعه دوران بسيار درخشان تاريخ معاصر ايران است. اصلاح‌طلبان كارنامه بسيار موفقي در ثبات و آرامش در بازار، كسب و كار، قيمت دلار و مساله اشتغال و بهره‌مندي از نخبگان يا به تعبيري نخبه‌گرايي دارند. دولت اصلاحات چشم‌انداز بسيار روشن و مطلوبي پيش‌روي كشور قرار داد كه با كمال تاسف دولت‌های نهم و دهم ادامه‌دهنده این مسیر نبودند. شرايط بسيار نامطلوب و دشواري طي آن سال‌ها ايجاد شد كه وجدان عمومي را بيدار ساخت. مردم قطعا نمي‌توانند نسبت به سرنوشت‌شان بي‌اعتنا باشند؛ آنها به مقايسه و بررسي مي‌پردازند. بايد همواره سياسيون و مسئولان به خاطر داشته باشند كه وجدان عمومي جامعه پيوسته بيدار و ناظر است. امروز مردم ايران خواهان ادامه روند دولت اصلاحات هستند. بايد مسئولان در عمل پاسخ اين اعتماد را بدهند. امروز آنها با ديدن شرايط موجود بيش از هميشه خواهان اصلاح و رفع مشكلاتي هستند كه همچنان با آن دست به گريبانند. مردم ايران خواهان آينده‌اي بهتر، جامعه‌اي پرنشاط و آرام با امكانات رفاهي و اقتصادي بالا از مسئولان هستند. ايران در ميان خاورميانه پرتنش يكي از كشورهاي باثبات است اما با اين همه استحقاق و شايستگي كشور و مردم ايران بسيار بالاست.

در دور دوم انتخابات اصلاح‌طلبان چه تدابيري باید انديشيده و چه عملكردي داشته باشند تا به ورود نهايي آنها به مجلس دهم منتهي شود؟

بديهي است برنامه‌هایی كه اصلاح‌طلبان در انتخابات به كار بردند امروز پس از كسب آراي حداكثري از بسياري مسائل فارغ شده‌اند و تمركزشان بر دور دوم انتخابات است. اكنون سخنرانان و چهره‌هاي ملي بايد بتوانند آراي عمومي را در مرحله نهايي انتخابات يعني دور دوم به نفع اصلاحات بسيج كنند. به هر رو گمان مي‌رود با توجه به شوك و موج مثبتي كه در دور نخست انتخابات ايجاد شده بايد بزرگان اصلاح‌طلب در دور دوم با تدابير بيشتر و با برنامه‌ريزي دقيق‌تر عمل كنند تا نتيجه مطلوب‌تري گرفته شود و بدين‌ترتيب اصلاح‌طلبان بتوانند اكثريت كرسي‌هاي مجلس دهم را در اختيار بگيرند.

آیا افرادي كه در نهایت تحت عنوان جریان اصلاحات به مجلس دهم ورود پيدا مي‌كنند، در جهت انديشه‌‌هاي اصلاح‌طلبي و منافع ملي حركت مي‌كنند؟

در پاسخ به اين پرسش بايد گفت حركت در مسير انديشه‌هاي اصلاح‌طلبي توسط همه افراد حتي چهره‌هاي جديد يك فرايند درازمدت دو ساله‌اي بوده كه در آن فرایند زماني، اصلاحات راهبردی و برنامه‌هاي اصلاح‌طلبانه خود را تدوين كردند. از همان دوره يك كار جمعي پايدار توسط اين جريان انجام گرفت تا به اين نقطه كنوني رسيدند. بديهي است امروز اين افراد با مساله فرديت روبه‌رو نيستند بلكه با يك تشكيلات حزبي روبه‌رو هستند. آنها يك عقبه پرتوان تشكيلاتي در جامعه دارند و از اين رو نيز در درون مجلس و هم در جامعه نماينده‌هاي اصلاح‌طلب و اعتدالگرا را همراهي و به آنها ياري خواهند رساند. علاوه بر ‌آن چهره‌هاي شاخص اين تشكيلات به خوبي اين افراد را رصد خواهند كرد تا در چارچوب اهداف و برنامه‌‌هاي پيش‌بيني و طراحي شده براي چهارسال مجلس حركت كنند و نيز بدين‌ترتيب فرصت‌هايي كه مردم از طريق آراي خويش در اختيار اصلاحات قرار دادند از دست نرود. طبيعتا مهم‌ترين هدف در مجلس دهم منافع ملي است كه همواره اصلاح‌طلبان بر آن تاكيد داشتند. اولويت‌هاي اعلام شده از سوي دولت در جهت رونق اقتصادي و رفع مشكلات معيشتي در همين راستا خواهد بود.

جريان اصلاحات همواره تلاش کرده تا به دنبال اصلاح سدهاي پيشرفت باشد؛ اساسا افرادي كه به مجلس آينده راه پيدا مي‌كنند بايد چگونه در اين زمينه حركت و رفتار كنند؟

مجلس كار جمعي و گروهي است و از اين رو نمايندگان باید الزامات كار جمعي را رعايت كنند و خرد جمعي را درباره مسائل كلان كشور، موضوعات مرتبط با سرنوشت كشور و منافع ملي مدنظر قرار دهند و بر همان اساس رو به جلو پيش بروند. علاوه بر آن ضروري است نمايندگان پيوند خود را با جامعه و بدنه راي‌دهنده و همچنين با عقبه تشكيلاتي و فكري خود حفظ کنند. نماينده‌ها بايد با نيروهاي اتاق فكر تشكل‌هاي مرتبط خود، احزاب، نهاد‌ها و گروه‌هاي سياسي اصلاح‌طلبي يك ارتباط معنادار و نتيجه‌محوري داشته تا در مجلس بيشترين كارآمدي را در جهت منافع ملي، تحقق مطالبات عمومي، تعامل و هماهنگي مثبت با احزاب داشته باشند.

با توجه به تغيير فضاي سياسي كشور آيا باز هم بايد شاهد روند افراطي گذشته باشيم يا همان‌گونه كه آيت‌ا... هاشمي اشاره كرد يك روز شاهد تغيير رفتار سياسي تندروها خواهيم بود؟

امروز تندروها بايد از نتایج انتخابات هفتم اسفند آموخته باشند كه افكار عمومي اهانت، بي‌احترامي، تكروي و تندي را برنمي‌تابند. بنابراين اميد مي‌رود بازنگري و آسيب‌شناسي جدي در جريان رقيب درباره عملكرد سال‌هاي گذشته و به‌ويژه يك سال اخير و رفتارش با دولت يازدهم انجام دهد. بزرگ‌ترين نقطه ضعف تندروها همان ادبيات تهاجمي و بداخلاقي‌هاست كه در جامعه تنش ايجاد مي‌كند. خصوصا در مجلس دهم رفتارهاي نامطلوب بسياري از اين جريان مشاهده شد. مشكلاتي كه براي دولت ايجاد شد بيشتر يك روند اصطکاکی در پیشبرد برنامه‌های آن بود. در انتخابات اسفندماه مردم اثبات كردند نمي‌خواهند در كشور شاهد فضاي پرتنش، ادبيات ناپسند و تهاجمي تندروها باشند. در مجلس دهم همه بايد در اين زمينه هوشيار باشند كه رفتارهاي گذشته تندروها يك‌بار ديگر تكرار نشود.

امروز ما شاهد رشد آگاهي و بلوغ سياسي آحاد ملت ايران هستيم؛ در صورت تكرار ناكامي‌ها و تندروي‌ها چه شرايطي پيش روي جامعه و متوجه اصلاح‌طلبان كه بعد از سال‌ها انزواي سياسي امروز يك‌بار ديگر در صحنه سياسي حضور پيدا كردند، خواهد بود؟

هر جريان سياسي امروز باید خود را همسو با مطالبات مردم ايران تنظيم كند. هر جرياني كه امروز خود را مي‌خواهد نماينده افكار عمومي و خواسته‌هاي ملت ايران تعريف كند طبيعتا بايد انتظار و خواسته‌هاي عمومي را درك كرده و همسو با آن مطالبات برنامه‌ريزي كند. اصلاح‌طلبان با تجربه‌هاي چند سال اخير خود ـ انزواي سياسي‌شان و علاوه بر آن تجربه دولت اصلاحات ـ به ارزيابي و آسيب‌شناسي خود پرداخته و درس‌هاي لازم را از نقاط ضعف و قوت خويش گرفته‌اند. بديهي است كه اكنون جناح مذكور با اشتباه كمتري اين مسير را طي خواهد كرد. جریان اصلاحات كماكان روند انتخاباتي را طي خواهد كرد. همواره این جريان تلاش خواهد کرد راه اصلاح را در كشور دنبال کند و ما اصلاح‌طلبان كارآمدتر از گذشته راهمان را ادامه خواهيم داد. پيروزي همه خواسته و نهايت راه اصلاحات نيست بلكه بزرگ‌ترين دغدغه‌ اصلاح‌طلبان رفاه عمومي و رفع مشكلات كشور در همه ابعاد است، بدين منظور نيز بايد واقع‌بينانه اين رسالت سنگين را به سرانجام رسانده و پاسخ اعتماد مردم را در هفتم اسفندماه به بهترين نحو ممكن بدهند. مجلس بايد اقداماتش را با برنامه‌ريزي دقيق دنبال كند و به جاي طرح و لوايح جديد و گاه غيرضروري به نظر لازم است اندكي بازنگري در عملكرد نمايندگان مجالس نهم و هشتم داشته باشد. همچنين مجلس مي‌بايست بعد نظارتي خود را با ياري دولت تقويت كند. قوانين مشابه و مكرر در حقيقت به نحوي سردرگمي در ميان مردم و مديران ايجاد كرده و از سويي راه براي قانون‌گريزان فراهم می‌کند. از اين رو مجلس بايد تمركزش بر سبك ساختن قوانين باشد. البته اين مساله به عنوان يك بحث بسيار جدي در مجلس كنوني آغاز شده و اميد مي‌رود كه مجلس دهم آن را با قدرت ادامه دهد. قانون انتخابات مي‌بايستي اصلاح شود.

در نهايت افق مجلس دهم و دولت يازدهم را چگونه ارزيابي مي‌كنيد و عملكرد مجلس دهم چه تاثيری در انتخابات رياست جمهوري دوازدهم خواهد داشت؟

با نگاهي به انتخابات ۷ اسفند مي‌توان دريافت جامعه سیاسی به‌ویژه شهرهاي بزرگي چون تهران به بلوغ سياسي بسيار بالايي رسيده‌اند. آراي عمومي همان‌طور كه در انتخابات ۹۴ نشان داد جهت‌دار و ليستي شده و اين مساله نشان مي‌دهد كه انتخابات در ايران به سمت حزبي شدن پيش مي‌رود و در نتيجه قانون احزاب و انتخابات كه از همان مجلس نهم آغاز شده بود نياز به اصلاح دارد تا امور بر ریل خود حرکت کند. از همه اين مسائل مهم‌تر مساله رونق اقتصادي است و از مجلس دهم بايد اميد و آرامش به جامعه تزريق شود و مجلس باید براي تحقق اين مهم به دولت ياري برساند. نقش مجلس تسهیل‌گری است. تسهيل گري بدين مفهوم كه مقررات مورد نياز دولت را به تصويب برساند و دست دولت براي عملكرد موثر و مهم كشور باز شود تا بدين‌ترتيب مردم كشور شاهد شكوه و رونق اقتصادي كشور، ايجاد كسب و كار مناسب براي جوانان باشند. از اين رو تصور مي‌رود كه ما شاهد مجلسي خواهيم بود كه كفه سياست‌ورزي در آن سبك‌تر و كفه كارشناسي در آن سنگين‌تر است و شاهد تنش و كشمكش‌هاي بي‌حاصل نيز در مجلس دهم نخواهيم بود. به‌یقین عملكرد مناسب مجلس در كنار دولت مي‌تواند انتخابات رياست جمهوري دوازدهم را به نفع روحاني رقم بزند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
آخرین عناوین