خاطرات
یاد باد آن روزگاران یاد باد
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
در ادامه بخوانید...
آرشیو مطالب :
سرویس: موضوع: قسمت:
از تاريخ: تا تاریخ: تعداد نتايج:
صفحه ۱ از ۱۳۴۹
شورای شهر, یادداشت
یادداشت دکتر حکیمی پو در روزنامه بهار
شوراى هماهنگى زمامدار شفافیت شود 1396/03/17  
اصلاح طلبى پیش از اینکه یک تفکر باشد یک منش و روش ومربوط به رفتار است تا گفتار. ویژگى اصلى اطلاح طلبى صداقت، شفافیت،پا كدستى، پاسخ گویى، قانون گرایى و خیرخواهى براى ملت است. اطلاح طلبى یک جریان است که از دوران قاجار در این کشور شکل گرفته وراهى براى تعالى و پیشرفت کشور و فائق آمدن بر مشکلات است.
شورای شهر, یادداشت
شورای شهر، آنچه هست و آنچه باید باشد 1396/01/23  
وقتی از مفهوم «شورای اسلامی‌شهر» سخن به میان می‌آید، مفاهیمی‌همچون الزامی‌یا تمرینی بودن ، ویژگی اعضای شورای شهر و وظایف و مسئولیت‌هایی که بر عهده آنان است، مطرح می‌گردد.
شورای شهر, یادداشت
وضعیت پایتخت و بودجه شهرداری 1396/01/16  
بودجه پیشنهادی شهرداری تهران برای اداره امور شهر در سال ۱۳۹۶، ۱۸ هزار و ۴۸۹ میلیارد تومان بود که شورای شهر آن را تا ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان کاهش داد و تصویب کرد.
شورای شهر, یادداشت
رقابت بر مبناي «برنامه محوري» 1395/12/21  
با نزديک شدن به انتخابات پنجمين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستا و دوازدهمين دوره از انتخابات رياست جمهوري، لزوم تاکيد و توجه بر برنامه محوري، به يقين خالي از لطف نخواهد بود.
شورای شهر, یادداشت
مطالبه مردم برای حفظ تاریخ کهن تهران 1395/12/07  
در ساخت و سازهای سریع شهری و غفلت مسئولین از نقش موثر بافت های تاریخی در تداوم حیات یک شهر می باشد که این روزها، تداوم این روند سبب بروز خسارت بر بافت های فرسوده دارای پیشینه تاریخی از جمله کاخ گلستان، خانه باغ رهنما و ..گردیده است.
شورای شهر, یادداشت
نجات بازار تهران از تخریب 1395/11/26  
جمله معروف و به‌ظاهر زیبای «پیشگیری بهتر از درمان است» را برای شرایط کنونی بافت‌ها و پهنه‌های فرسوده تهران با تأسف تمام باید بیان کرد؛ تأسفی که تنها به خانواده‌های شهیدان آتش‌نشان و کسبه پلاسکو محدود نمی‌شود، بلکه در دل ملت شریف و انسان‌دوست ایران جاری است. این روزها کلمه «ای کاش» با انبوهی از حسرت بر زبان‌ها جاری است، اما آیا این حسرت کافی است؟
شورای شهر, یادداشت
چند نكته درباره توضيحات شهردار پيرامون حادثه پلاسكو 1395/11/16  
چهارشنبه هفته گذشته بود که شهردار تهران برای ارائه توضیحات درباره حادثه ساختمان پلاسکو به مجلس شورای اسلامی رفت. فارغ از بررسی محتوای سخن شهردار تهران در صحن مجلس که ابهامات و سؤالات متعددی را به ذهن متبادر می‌کند و جدای از نبود تردید در‌این‌باره که عناصر سازمانی مختلفی در سطح محلی، منطقه‌ای و ملی از مدیریت کشور، با حادثه پلاسکو در ارتباط هستند، پرداختن به این مسئله که چرا اولین پاسخ رسمی درباره حادثه پلاسکو باید در مجلس شورای اسلامی ارائه شود، از منظر مناسبات سازمانی بسیار حائز اهمیت است.
شورای شهر, یادداشت
بحران‌سازی، محصول معضلات ساختاری 1395/11/04  
دردناک بودن حادثه‌ ساختمان پلاسکو در پایتخت به قدری است که حتی با بررسی حوادث ناگوار چند سال اخیر در تهران نیز نمونه‌ای مشابه آن یافت نمی‌شود. با آرزوی صبر و تسلی خاطر بازماندگان، و طلب رحمت الهی برای جانباختگان حادثه خصوصا آتش‌نشانان شهید و بحق جان‌برکفی که ارزشمندترین سرمایه‌ خود یعنی زندگی‌شان را جهت حفظ زندگی دیگران در طبق اخلاص نهاده و وقف کرده‌اند
شورای شهر, یادداشت, اراده ملت
دبیر کل حزب اراده ملت ایران:
حقوق شهروندی و مطالبه مردمی 1395/10/16  
منشور حقوق شهروندی به مثابه ابزاری است که بخش‌های فراموش‌شده و خفته قانون اساسی را بازیادآوری می‌کند، چراکه تمام مواردی که منشور بدان پرداخته، درقوانین عادی جاری است و در واقع این منشور تافته‌ای جدابافته و مکتوبه‌ای عجیب و ناآشنا نیست.
شورای شهر, یادداشت
تحلیلی بر مفهوم حاشیه‌نشینی 1395/10/05  
در حوزه مسائل اجتماعی، باید به نگاه سیستمی قائل بود. به این معنی که مفاهیمی چون حاشیه‌نشینی، اسکان غیر رسمی، فقر شهری، بیکاری، فقدان بهداشت روحی و جسمی، تکدی‌گری، روسپی‌گری، کودکان کار، مهاجرت و جذابیت شهری و مواردی از این دست را باید به عنوان عناصر یک مجموعه به هم پیوسته در نظر گرفت که بر یکدیگر تاثیر می‌گذارند.
شورای شهر, یادداشت
افزایش هزار درصدی اختیارات شهردار طبق کدام قانون! 1395/09/13  
واگذاری اختیارات به شهردار تهران به حدود ١٨ سال پیش بازمی‌گردد؛ شورای شهر تهران تیر ٧٨ (هفته‌های اول نخستین دوره خود) مصوبه «تفویض برخی از اختیارات شورای اسلامی شهر به شهردار تهران یا مقام مجاز از طرف وی» را تصویب می‌کند.
یادداشت
گره‌های بزرگ در مدیریت شهری 1395/04/31  
بازنگری در قوانین و مقررات مدیریت شهری موضوع مهمی است که دیروز آقای دکتر روحانی به درستی بدان اشاره کردند، چرا که با توسعه روز افزون کلانشهرها و تغییرات کالبدی و اجتماعی آنها به نظر می رسد نیاز داریم تا ... یادداشتی از احمد حکیمی پور عضو شورای شهر تهران برای «ایران آنلاین»
یادداشت
شورای شهر, یادداشت
سرمایه‌هایی که در تهران می‌سوزد 1395/04/09  
نزدیک به سه سال از تشکیل چهارمین دوره شورای شهر می‌گذرد؛ شورایی که باید رأی مردم به ١٤ نفر از فهرست اصلاح‌طلبان در آن را رأی به تغییر مدیریت جاری شهر تعبیر کرد؛ چراکه سایر اعضای منتخب از پنج فهرست متفاوت کنار هم قرار گرفتند و رأی به نیمی از یک فهرست بیانگر خواست اکثریت مردم بود.
شورای شهر, یادداشت
حاشیه نگاری از گفت و گو با رادیو فرهنگ
تهران شهری تاریخی 1395/03/20  
به دعوت دوستی صبح پنج شنبه هفته ای که گذشت را مهمان رادیو فرهنگ بودم تا در برنامه ای با موضوع بافت های تاریخی تهران گفت و گویی با یکدیگر داشته باشیم . پرسش ها پیرامون بافت تاریخی و میراثی تهران بود و اقداماتی که برای حفظ و مرمت این ظرفیت های نهفته این شهر کهن صورت می گیرد .
یادداشت
یادداشت
کاشی فیروزه ای تهران گم شد ! 1395/02/21  
چند روز پیش تصویری تاسف انگیز در یکی از کانال های خبری دیدم که حکایت از دزدیده شدن باقیمانده های سردر مدرسه معمار باشی در منطقه عودلاجان می کرد‌. کاشی های فیروزه ای دارای قدمت که البته به نظر نمی آید سرقت آن‌ها از عهده معتادان و رهگذران بر آید و باید دست افراد دیگری در میان باشد . کاشی های فیروزه‌ای رنگی که بعد از سرقت از بازارهای تهران، مثل سید اسماعیل، عتیقه فروشی‌های خیابان منوچهری و سعدی و حتی عتیقه‌فروشی‌های کاشان و دیگر شهرها سر در آورده‌اند. ردیابی این آثار اصلاً کار سختی نیست اما به نظر می‌رسد آن‌قدر که درباره گم شدن کوزه‌های سفالی حساسیت وجود دارد، درباره این کاشی‌ها، کوبه‌ها و کلون‌ها، حساسیت قانونی برای برخورد وجود ندارد. خیلی از این آثار در چمدان مسافران قرار می‌گیرد و به راحتی از کشور خارج می‌شود و این هویت مکانی شهر ماست که به راحتی فراموش می شود
یادداشت
نائب رییس کمسیون فرهنگی و اجتماعی و قائم مقام ستاد شورایاری های شورای شهر تهران
الزام بازنگری نقش و جایگاه شورایاری ها 1395/02/05  
شکل گیری شبکه گسترده ای از روابط اجتماعی و فرهنگی، ایجاد همدلی و اعتماد، ایجاد حس تعلق شهروندی، ایجاد فضای مشارکت فعال و درگیرانه و در نهایت تشکیل و افزایش سرمایه اجتماعی مهم ترین مسئولیتی بود که شورایاران در حفظ هویت نظارتی خود بدان پایبند شدند .
یادداشت
اتهامات بي‌اساس؛ توهين به شعورمردم 1394/12/05  
اين روزها برخي اصولگرايان از شيوه‌هاي مختلفي از جمله عنوان ليست انگليسي درباره رقیب استفاده مي‌كنند که به معناي توهين به مردم، دستگاه مجري و ناظر بر انتخابات است. از سوي ديگر زيرسوال بردن اقدام نهاد ناظر درباره صلاحيت اشخاص تاييده‌شده است.
یادداشت
یادداشت
نقش و تاثیر تقویت نظارت اجتماعی بر تغییر کارکرد مردم در شهرها 1394/11/7  
درتعریف «شهرنشین» و «شهروند» مطالب بسیاری آمده است. واژه شهروند معادل واژگان انگلیسی Citizen و فرانسه Citoyen قرار داده شده است که در آن واحد می تواند دارای دو مفهوم باشد. نخست مفهومی که به یک منشا تاریحی باز می گردد، یعنی زمانی که انقلاب های سیاسی بورژوازی در قرن نوزده اتفاق افتاد و دولت های جدیدی به وجود آمدند که مدعی شدند مشروعیت خود را دیگر نه همچون دولت های گذشته از بالا( از کلیسا یا از اشرافیت) بلکه از پایین یعنی از «مردم» یا «ملت» می گیرند. اما مفهوم دیگر «شهروند» بیشتر متوجه فردی است که در شهر ساکن است.
یادداشت
برج هایی که در بافت تاریخی می رویند/ اصالت تهران فراموش شده است؟ 1394/11/20  
شهر تهران از یک حصار صفوی به مساحت 670 هکتار با پیشینه و تاریخچه 400 ساله و حصار ناصری با 2900 هکتار وسعت تشکیل شده است که بناها و بافت‌های تاریخی شهر تهران در این دو حصار واقع شده است. محدوده حصار ناصری از جنوب به خیابان شوش، از غرب به خیابان کارگر، از شرق به خیابان 17 شهریور و از شمال نیز به خیابان انقلاب محدود می‌شود که در آن عناصر و فضاهای شهری تاریخی نظیر میدان مشق و بناهای ارزشمند نظیر کاخ گلستان، شمس العماره و ... قرار دارد. بازخوانی این مقدمه از آن جهت دارای اهمیت است که بر اصالت تاریخی پایتخت ایران کهن صحه می گذارد ، که حفظ و احیای آن جلوه گری تمدن 7000 هزار ساله ایران است.
یادداشت
تصميمات عجولانه نگيريم 1394/11/18  
صنعت حمل و نقل به خودي خود و نيز به عنوان صنعتي مرتبط با تمام صنايع و حوزه‌هاي فعاليت ديگر در يك جامعه از اهميت بسزايي برخوردار است و كمتر كسي را مي‌توان يافت كه تأثير پيشرفت و كارآمدي اين صنعت را بر گسترش شهر و شهرنشيني و نيز بر سطح رفاه شهروندان انكار كند.
یادداشت
یادداشت
جد‌ال قد‌یمی برف و ترافیک
احمد‌ حکیمی‌پور 1394/11/08  
یادداشت
تایید صلاحیت را به مردم بسپاریم
1394/10/29  
دیروز در یکی از صفحات تلگرامی پیامی را دیدم که بسیار قابل تامل بود. دوستی نوشته بود” من و اعضای خانواده در انتخابات 92 شرکت نکرده بودیم و این بار قصد داشتیم در انتخابات نه تنها خودمان شرکت کنیم بلکه دوستان و آشنایان را نیز به حضور دعوت کردیم و البته اجماع مان فقط برای رای به کاندیدای اصلاح‌طلب نبود بلکه به اصولگرایان معتدل هم می‌خواستیم رای دهیم اما با رد صلاحیت گسترده ای که از آن خبر دار شدیم دیگر خانواده و آشنایان تمایلی به حضور ندارند” این یک متن ساده بود که شاید در لابه لای انبوه مطالب صفحات گم شده باشد ولی نکته ای بسیار قابل تامل است.
یادداشت
احمد حکیمی پور
توقف کنیم ! 1394/10/14  
یادداشت
سردرگمي صنعت توريسم در نظام برنامه‌ريزي  
یادداشتی از دکتراحمد حکیمی پور:
پربیننده ترین
آخرین عناوین