خاطرات
یاد باد آن روزگاران یاد باد
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
در ادامه بخوانید...
آرشیو مطالب :
سرویس: موضوع: قسمت:
از تاريخ: تا تاریخ: تعداد نتايج:
صفحه ۱ از ۱۳۴۹
خاطرات, شورای شهر
یاد باد آن روزگاران یاد باد 1396/01/07  
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
خاطرات, شورای شهر
یاد باد آن روزگاران یاد باد 1396/01/07  
خاطرات عملیات خیبر وبدر /قسمت اول
خاطرات
بخش دوازدهم -رای گیری استمزاجی برای ملک مدنی 1395/04/13  
وقتی اکثریت اعضای شورا به استعفای الویری رای دادند ، عده ای مطرح کردند که باید ابتدا گزینه بعدی شهرداری انتخاب شود تا استعفا را رسما اعلام کنند . گویا قرار بود تا با عجله شهردار بعدی انتخاب شود . این درحالی بود که طبق قانون به مدت سه ماه برای انتخاب شهردار فرصت داشتیم و آقای حقانی که در آن زمان معاون خدمات شهری بودند به عنوان سرپرست شهرداری انتخاب شده و به خوبی شهر را اداره می کردند ؛
خاطرات
بخش یازدهم -پشت پرده ماجرای استیضاح شهردار وقت تهران 1395/03/28  
بعد از گذشته شش ماه از تشکیل کمیته بررسی تذکرات به شهردار وقت تهران ( مرتضی الویری) خانم وسمقی مسئول کمیته اعلام کرد که کارها بنابر ماموریت تعیین شده پیش نمی رود و مشکلاتی وجود دارد . به نظر می رسید که کار کمیته به نتیجه مطلوب نخواهد رسید و تذکرات شفاهی و کتبی ما هم به جایی نرسید . شهرداری نظارت گریزبود و این محل اعتراض ما قرار داشت .
خاطرات
بخش دهم-طرح سوال از شهردار وقت تهران 1395/03/11  
پس از آزادی از زندان و پس از پایان محاكمه متهمان ترور سعید حجاریان ، به شورای شهر بازگشتم . بالاخره زمان به سرعت می گذشت . کارها با سرعت قابل قبولي پيش مي رفت . آیین نامه های داخلی تدوین شده بود و ساختارها یکی پس از دیگری شکل می گرفت . سال دوم شورا اوضاع آرام شده بود ، هر چند اختلافاتی که در عمل وجود داشت بعضا باعث می شد تا کارها با اختلالاتي مواجه شود.
خاطرات
بخش نهم- تشکیل دادگاه و سرانجام ماجرای ترور سعید حجاریان 1395/03/02  
بعد از آزادی ابتدا به خانه رفتم برخی از دوستان، اقوام، اهل محل و اعضای شورای شهر به استقبال آمده بودند. بلافاصله بعداز دیدار با خانواده به ملاقات سعید در بیمارستان سینا رفتم و از دیدن هم خوشحال شدیم. او تازه از کما خارج شده بود لذا ملاقات چند دقیقه بیشتر طول نکشید.
خاطرات
بخش هشتم-سناریوی بازداشت در ماجرای ترور سعید حجاریان 1395/02/22  
آخر سال بود و کارهای شهرداری و شورا را انجام داده بودیم و تعطیلات عید شروع شده بود، من هم همراه خانواده برای دیدن اقوام همسرم به شمال رفتم. بعد از چند روز ـ دقیقاً چهارم فروردین 1379 ـ از اخبار سراسری شنیدم که محمدعلی مقدمی دستگیر شده است، این برایم عجیب بود و گویی سناریویی جدید در دست تهیه بود.
خاطرات
بخش هفتم
ماجرای ترور سعید حجاریان 1395/02/14  
همانطور که پیش‎تر گفتم، جریان اصلاحات در آن زمان با حوادث و اتفاقات بسیاری رو به رو بود و شاید همان تعبیر آقای خاتمی درست باشد که گفتند هر 9 روز با یک بحران مواجه می شدیم. در چنین شرایطی تمام تلاش ما در شورای شهر در راستای تثبیت ساختار شورا و پیگیری امور از مسیر قانون بود و من هر روز صبح شاید زودتر از باقی اعضا به شورا می آمدم. به خاطر مسئولیت معاونت اجرایی و اداری که بر عهده ام بود و بنابر این مسئولیت ناچار بودم بیشتر از سایر اعضا در شورا حضور داشته باشم.
خاطرات
بخش ششم -استعفاهای پی در پی ریاست شورا 1395/02/07  
استعفای آقای نوری از شورای شهر برای حضور در عرصه رقابت مجلس ششم لطمه بزرگی را به کار شورا وارد می کرد ، ولی علی رغم مخالفتی که نسبت به رفتن ایشان وجود داشت اکثر اعضا به استعفای ایشان رای دادند . آقای غرضی هم از دیگر اعضایی بود که تصمیم گرفت وارد میدان انتخابات مجلس شود ؛ البته علت رفتن آقای غرضی موضوع دیگری بود ، آقای غرضی از ابتدا خودش را در قواره شهرداری تهران می دید و انصافا مدیر توانمندی بود ولی وقتی به هر دلیل بعد از دوبار خیز برداشتن برای حضور در آن جایگاه موفق نشد انتظار داشت که حداقل به عنوان رییس کمسیون عمران شورای شهر حضور داشته باشد ، ولی این اتفاق هم نیافتاد و آقای خسروی رییس کمسیون عمران شد .
خاطرات
 
تاریخ زبان گویایی است که هیچ حقیقتی در سایه آن پنهان نمی ماند ؛ و از این منظر است که ثبت خاطرات می تواند گاهی گره گشای پیچیدگی تاریخ باشد که گویی در اذهان نسل بعدی مغفول می ماند . بعد از گذران دوران جنگ تحمیلی ، از سال 1367 در عرصه سیاسی و اجتماعی حضور جدی یافتم و در این مدت همواره بر این تفکر استوار بوده ام که باید به اتخاذ سیاست و روشهایی درست به مثابه راهکاری برای خروج از مشکلات کشور اندیشید و با چنین اندیشه ای حضورم در عرصه سیاسی و اجتماعی با رویکرد اصلاح طلبی را مسیری برای خدمت به مردم و آرمان های انقلاب اسلامی تعریف کردم . با توجه به گذران تاریخ ، نسل جوان که آینده ساز و هویت بخش نظام هستند باید بتوانند با اتکاء بر تجربیات پیشینان به اتخاذ بهترین روش ها برای توسعه و پیشرفت کشور و کم کردن هزینه ها بپردازنند و از این رو ثبت خاطراتم در تمام سالهای حضورم در عرصه سیاسی و اجتماعی را رسالتی برای خود دانستم تا به سهم خود مسئولیتی که در قبال نسل جوان نسل نواندیش جوان شده باشم . بعد از خرداد 76 و روی کارآمدن دولت اصلاحات شکل گیری شورای اسلامی شهر اول از اهمیت بالایی برخوردار بود ، چرا که " شورا " نماد تحقق مردم سالاری دینی و حضور مردم در عرصه است که بعد از یکسال از روی کارآمدن دولت سید محمد خاتمی شکل گیری آن در دستور کار قرار گرفت . در آن برهه زمانی بنده نیز بنابر تکلیف اجتماعی ام قدم به عرصه اولین انتخابات شورای شهر تهران گذاشتم ، شورایی که آبستن ماجراهایی بسیار بود که شاید بازخوانی آن تجربه ای گرانبها برای تحقق اهداف اولیه شکل گیری شوراها باشد . بنابراین تلاش بر این است تا با ثبت خاطراتم در این صفحه نه تنها به انتقال تجارب پرداخته بلکه به برقراری پلی تاریخی با نسل جوان بپردازم.
خاطرات
بخش اول - انتخابات اولین دوره شورای اسلامی شهر تهران  
حدود یکسال از روی کار آمدن دولت اصلاحات سپری می شد ؛ رویکرد دولت مبنی بر تحقق مردم سالاری دینی بود که این اهتمام ترجمانی از همان " جمهوری اسلامی " است . پس از شرایطی که جنگ تحمیلی بر کشورمان ایجاد کرده بود ، دوران سازنندگی را سپری کرده بودیم ، و در آن سالها مردم همواره در صحنه بودند ، و حالا با روی کار آمدن دولت اصلاحات فصل جدیدی از مشارکت مردم را تجربه می کردیم . اهتمام آقای خاتمی بر این بود که باید قدر حضور مردم را دانست و بنابراین شکل گیری " شوراها " در واقع استفاده از ظرفیت قانون اساسی برای مشارکت مردم در تصمیم گیری ها و اداره شهر و روستاهایشان بود ، و این وعده انتخاباتی ایشان بود که محقق گردید . سال77 شکل گیری شوراها در دستور کار قرار کرفت و قرار شد تا انتخابات اولین دوره برگزار شود .
خاطرات
بخش دوم – شکل گیری شورای شهر اول  
قبل از پیروزی انقلاب نظارت و پیگیری امور شهر در انجمنی به نام " انجمن شهر " انجام می شد . یک پارلمان کوچک در ضلع شمالی پارک شهر بود که محل تشکیل جلسات این انجمن در شهر تهران بود . در آن زمان جمعیت شهر تهران بسیار کمتر از اکنون بود و البته مشکلات هم به مراتب کمتر ولی همین انجمن 40 عضو داشت ، در عین حال اختیاراتش از شورای شهر فعلی بسیار بیشتر بود .پس از شکل گیری شورای شهر اول ، ساختار و دفتر همان انجمن به محل استقرار شورای شهر تهران انتقال یافت ، با این تفاوت که برای شهری که حالا کلانشهری با جمعیتی افزون تر و مشکلات متعددتری نسبت به سالهای قبل بود ، تنها 15 عضو در شورای شهر حضور داشتند .
خاطرات
بخش سوم – انتخاب شهردار تهران  
با وجود تمام اشکالات ساختاری که وجود داشت ، بالاخره باید کارها شروع می شد . انتخابات هیات رییسه اولین دوره شورای شهر تهران را برگزار کردیم ، آقای عبدالله نوری رییس و آقای حجاریان نائب رییس شدند و بنده و آقای اصغر زاده هم به عنوان منشی انتخاب شدیم . آقای عطریانفر نیز به عنوان خزانه دار انتخاب شدند . البته از طرفی دیگر ایجاد ساختار اداری و اجرایی و به بیان دیگر شکل دهی به شورایی که حتی آیین نامه داخلی هم برای آن وجود نداشت به عهده من گذاشته شد ، و عملا مدیر اجرایی و داخلی شورا شدم که وقت بسیاری را از من می گرفت در صورتی که خیلی از دوستان صرفا برای تشکیل جلسات به شورا می آمدند . در آن روزها تحویل گرفتن اسناد و مدارک و نیروهای دفتر شورای شهر که مستقر در وزارت کشور بودند از کارهایی بود که وقت بسیاری از من می گرفت ولی من اهتمام داشتم که هر چه سریعتر انجام شود .
خاطرات
بخش چهارم-شروع به کار شورای شهر و ماجرای 18 تیر  
شروع شورای شهر اول روزهای عادی را سپری نکرد . آشفتگی در مدیریت شهری آشکار بود . دستگیری های متعدد مدیران شهرداری و آن پرونده هایی که مطرح شد و برگزاری دادگاه جنجالی به این آشفتگی ها دامن می زد . به هر حال تلاش شورای شهر برای برگرداندن آرامش به مدیریت شهری و پیگیری امور در راستای حل مشکلات بود ، و امیدوارم بودیم که با استقرار شورا و انتخاب شهردار جدید به ثبات مدیریتی در شهر تهران برسیم . اما هنوز مدت زیادی از شروع به کار شورا و شهردار جدید نگذشته بود که اتفاقاتی دیگر پیش روی ما قرار گرفت . واقعه 18 تیر 78 اتفاق تلخی بود که بار دیگر ما را با بی ثباتی و شرایطی خاص رو به رو کرد . طبق قانون شورای شهر و مدیریت شهری مسئولیت کمک به تامین ایمنی و آرامش شهر را بر عهده دارد و بنابراین باید برای حفظ آرامش اوضاع به نیروهای انتظامی کمک می کردیم .
خاطرات
بخش پنجم-روند شکلگیری ساختارشورا ونظارت بر شهرداری  
انتخابات مجلس ششم را پیش رو داشتیم ، و فضای سیاسی کم کم آماده رقابت انتخاباتی می شد . از این طرف علی رغم اینکه هنوز چندماهی از آغاز به کار شورای شهر نمی گذشت زمزمه حضور برخی از اعضا در رقابت انتخابات مجلس شنیده می شد . البته در همان مدت هم هنوز برخی از دوستان گویی حضور در شورای شهر را جدی نگرفته بودند و صرفا شرکت در جلسات علنی شورا برای آنها تنها وظیفه قانونی تلقی می شد ، و خارج از آنجا مشغله های فراوانی داشتند . به عبارت دیگر شاید برخی بدون مطالعه به شورا آمده بودند و شاید اشکال اساسی در این بود که بررسی کارشناسی نسبت به وظایف و مسئولیت های شورای شهر انجام نشده بود
پربیننده ترین
آخرین عناوین